Jump to content

Απορία...


soto

Recommended Posts

Διάβασα σε μια συζήτηση ότι είναι πια ξεπερασμένη μέθοδος. Ποιά είναι τα μειονεκτήματά της?

Λέτε να μην την χρησιμοποιήσω όταν ξαναστήσω το ενυδρείο μου?

Link to comment
Share on other sites

προφανως αναφερεσαι στο φιλτρο βυθου.

ναι,οντως θεωρειται πλεον ξεπερασμενο,και αν μιλαμε και για φυτεμενο ενυδρειο,τοτε κρινεται και ακαταλληλο...

ο λογος..?

απλα,ολη η βρωμια που μαζευεται κατω απο το χαλικι,ειναι πηγη νιτρικων και δεν προκειται να φθγει αν δεν τα κανουμε πρωτα ολα μανταρα...

οσο για το φυτεμενο,μπερδευονται οι ριζες των φυτων μεσα στη σιτα,και ετσι ειναι δυσκολο να κανουμε μεταφυτευσεις κλπ,χωρις να τραυματισουμε το φυτο,πολλες φορες ανεπανορθωτα...

Link to comment
Share on other sites

Και αφού δεν θα χρησιμοποιήσω αυτήν την μέθοδο,ο κυκλοφορητής μου είναι άχρηστος ή μπορώ να τον έχω μόνο για κυκλοφορία του νερού? Και αν ναι τώρα από που θα τραβάει νερό? Πρώτα τραβούσε κάτω από το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις με καποια πατεντα να προσαρμοσεις απο κατω του,σφουγγαρια και να κανεις ετσι ενα αυτοσχεδχιο εσωτερικο φιλτρο,η..αν δεν πιανουν τα χερια σου,να τον αφησειςε σε αχρηστια στο ντουλαπι και να προμηθευθεις ενα κανονικο εσωτερικο η και εξωτερικο φιλτρο για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς δύο εξωτερικά EHEIM.Αλλά λέω να βάλω και τον κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχουν έτσι κι αλλιώς δύο εξωτερικά EHEIM.Αλλά λέω να βάλω και τον κυκλοφορητή.

δεν υπαρχει λογος,αφου η αναταραξη και η οξυγονωση του νερου και μαλιστα απο 2 τετοια φιλτρα κρινεται εντελως ικανοποιητικη. :blink:

αστον στη μπαντα,και καλποια στιγμη ισως τον χρειαστεις καπου αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο EHEIM.Ένα 2213 και ένα 2215.Το ενυδρείο είναι 120χ50χ60. Οπότε όπως καταλαβαίνω είναι αρκετά.Λέτε ότι δεν θα χρειστεί ούτε η αεραντλία με την προυπόθεση ότι το νερό που θα γυρίζει μέσα στο ενυδρείο θα δημιουργεί ικανοποιητική ανατάραξη?

Link to comment
Share on other sites

ναι μην αγχωνεσαι. Ασε που η αεραντλια κανει περισσοτερο θορυβο παρα δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παίζει βασικό ρόλο στην οξυγόνωση του νερού είναι η ανατάραξη της επιφάνειας, και αυτό μπορείς να το πετύχεις και με ένα φίλτρο, ή να μην το πετύχεις ακόμη και με τρια φίλτρα.

Θέλω να πως εξαρτάτε κατά πόσο θα είναι στραμμένη η έξοδος του φίλτρου προς την επιφάνια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...