Jump to content

πώς πετυχαίνω τα ψάρια σε σωστές "στάσεις"?


t.karkoulis

Recommended Posts

προσπαθώ μέρες να ανεβάσω κάτι καλό, αν και το ενυδρείο μου δεν είναι πολύ καλά φτιαγμένο, προσπάθησα για κάτι minimal στην αρχή αλλά δε μ'αρέσει, θα το αλλάξω σύντομα (κι έχω ήδη αρχίσει να βάζω αρκετές βλακείες μέσα).

πώς πετυχαίνουμε τα ψάρια σε σωστές ποζες? πρέπει να κάνω κάτι με το φώς για να φαίνονται καλύτερα? έχω δοκιμάσει και τρίποδα και διαφράγματα και διάφορα τέτοια. Υπάρχει βέβαια η λύση απλά να τα παρατήσω :thumbup::thumbup::thumbdown:

... ο γκούφυ και ο tom & jerry είναι προσωρινοί :blink:

post-8280-1216740884_thumb.jpg

post-8280-1216740908_thumb.jpg

post-8280-1216740923_thumb.jpg

post-8280-1216740938_thumb.jpg

post-8280-1216740952_thumb.jpg

post-8280-1216740966_thumb.jpg

post-8280-1216740985_thumb.jpg

post-8280-1216741009_thumb.jpg

post-8280-1216741336_thumb.jpg

post-8280-1216741350_thumb.jpg

post-8280-1216741364_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - t.karkoulis
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε όσες φωτό προλαβαίνεις γιατί σύντομα σε βλέπω να έχεις....θέμα με τους ασύμβατους κατοίκους σου.

Μην κοιτάς τις στάσεις και τις θέσεις δεν έχουν σημασία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς γκάπυ και αγγελοψαρα και bala shark και gourami ... α είναι κι ένα red eye tetra κι ένα neon tetra.

έχω κι ένα 2ο nano cube 20lt το οποίο θα ετοιμάσω για τα μικρά, παρ'όλα αυτά όμως δε βλέπω ιδιαίτερα προβλήματα, παρ'όλο που θα έπρεπε να υπάρχουν. Π.χ. αν δείς το dwarf gourami έχει λίγο φαγωμένη ουρά, αλλά έτσι ήταν όταν μυ το έφεραν. Τώρα είναι πολύ καλύτερα.

Σοβαρά όμως μέχρι τώρα, περιέργως, ζουν αρμονικά.

Link to comment
Share on other sites

...Όπως το λες! Μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

χμμ έχεις δίκιο. Τι θα έβγαζες από μέσα? εκτος από γκάπυ νεον και red eye τα οποία θα φύγουν έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος θα εβγαζα και ολη αυτη την πλαστικουρα!!Και πες μας λιγο ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και τις τιμες του νερου σου ...

Link to comment
Share on other sites

α η πλαστικούρα μπήκε για λόγους φωτογράφησης, δεν είναι μόνιμη.

οι τιμές είναι φυσιολογικές απο ΝΟ2 ΝΟ3 ΚΗ Ph θα κάνω ένα τέστ αργότερα και θα τις ανεβάσω εδω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το ενυδρείο είναι το RIO 240 θα έβγαζα και τα "καρχαρίνια"

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια πρεπει να ορισουμε και τι ειναι "σωστη σταση" γιατι αν περιμενω με την φωτογραφικη να δω τον Sohal να πινει καφε και να διαβαζει εφημεριδα το πρωι μαλλον θα περιμενω αρκετα.... :blink:

Απο την αλλη αν ενοιεις καθαρες macro φωτογραφιες τοτε κατα την αποψη μου θελει χωρις φλας, πολυ υπομονη και πολλες ληψεις μεχρι να βρεις την μια καλη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναθεσεις το εργο της φωτογραφησης στους ειδικους.

ή αν σε "παιρνει" οικονομικως να δωσεις κατι παραπανω σε σπεσιαλ εξολισμο.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια olympus E-400 και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.Πιστευω οτι αν δεν ειναι το επαγγελμα σου φωτογραφος δεν ειναι αναγκη να παρεις φωτογραφικη 900ευρω +++,Αυτη που σου λεω την Ε-400 την ειχα αγορασει 499.Βεβαια μετα απο ενα μηνα βγηκε η Ε-500 και Ε-510 στα ιδια χρηματα αλλα δεν εχουν καμια διαφορα.Οποτε ΓΝΩΜΗ μου ειναι να παρεις μια φωτο μεχρι 500 ευρω εκτος αν εχεις τον Ολυμπιακο και μπορεις να αγορασεις την Olympus,Nikon κτλ κτλ κτλ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αναθεσεις το εργο της φωτογραφησης στους ειδικους.

ή αν σε "παιρνει" οικονομικως να δωσεις κατι παραπανω σε σπεσιαλ εξολισμο.

:thumbup:

:thaman::thaman: :bigemo_harabe_net-179: :blink::thumbup::thumbup: Το πρωτο ειναι πιο οικονομικο!! :thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν χρειαζεται να ξηλωθει και τοσο, αν ειναι για 500 δινει 300€ ακομα και παιρνει εππαγελματικη.

Εγω βγαζω με μια προχειρη ψηφιακη OLYMPUS FE-130 5Μegapixel (παλιο μοντελο) που τωρα εχει πεσει κατω απο 150€

Φυλαω για special περιπτωσεις πλεον την φωτογραφηση με την παλια αναλογικη Minolta SuperA Chiyoga Kogaku Japan1957

Δειγμα σε χαμηλωμενη αναλυση σε 800Χ600 (τραβαει μεχρι 2592Χ1944) και επεξεργασμενο σε Jasc paint shop pro 9

aP7110108b.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτές που τράβηξα στην αρχή αρχή του post ήταν με μια powershot pro 1. λογικά δε χρειάζεται κάτι παραπάνω, ο τρόπος είναι το θέμα, κάπως να κράτήσεις τα ψάρια ακίνητα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...