Jump to content

Diy Co2


deJean

Recommended Posts

Σημερα εβαλα ενα συστημα co2 στο ενυδρειο μου

Υλικα:

Ενα μπουκαλακι Coca Cola 500ml

2 μετρα σωληνακι αερα

Μια αεροπετρα

Μια κουπα ζαχαρη

Μιση κουταλια μαγια

Στο καπακι εβαλα ενα σκληρο σωληνακι και εβαλα σιληκονη πανω κατω.

Εβαλα σωληνακι απο αυτο που βαζουμε οξυγονο μεσα στο νερο με στην αλλη ακρη μια αεροπετρα το εβαλα κοντα στο φιλτρο για καλυτερη αποροφιση απο το νερο.

Πως φτιαχνουμε το μιγμα:

Ανακατεψα μια κουπα με βραστο νερο με μια κουπα ζαχαρη για να λιωσει καλα η ζαχαρη μεσα στο νερο.

Μετα εβαλα μιση κουταλια του γλυκου μαγια σε μισο ποτηρι χλιαρο νερο οχι ζεστο γιατι η μαγια καταστρεφεται στην συνεχεια τα εβαλα μεσα στο μπουκαλι αφου εχει κρυωσει καλα η ζαχαρη, γεμισα το μπουκαλι 5 ποντους ποιο πριν απο το στωμιο του εβαλα τεφλον στο μπουκαλι πριν βαλω το καπακι για μονωση...

Και μετα απο 1 ωρα αρχισε η ζυμωση και ετσι εχω CO2 μηδενικα εξοδα!!!!

Ερωτηση το CO2 σε τι ποσοτιτα πρεπει να ειναι στο νερο για να μην παθουμε καμια ζημια...

Αν τα ψαρακια ανεβαινουν στην επιφανεια εχουμε προβλημα?!!!!! :blink:

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας εκανες μικρο μπουκαλι.

κανονικα κανουμε σε 1,5 λιτρο μπουκαλι με 2 κουπες ζαχαρη και τη μαγια που εβαλες.βαλε και μια αντεπιστροφη βαλβιδα ενδιαμεσα για να μην βρεις το πατωμα γεματο ζαχαρονερα.... :thumbup:

η ποσοτητα διοξειδιου που σου δινει το μειγμα ειναι πολυ λιγη μην φοβασαι,εκτος αν γινουν τρελλα πραγματα....

επισης ενας bubble counter θα σου δειχνει τις φυσσαλιδες,και επισης ποτε θελει αλλαγη το μειγμα σου... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, αλλα το εκανα δοκιμαστηκα γιατι δεν ηξερα τι θα γινει απλα ειδα οτι τα υληκα ηταν παρα πολυ λιγα και απλο σαν κατασκευη δεν ειχα και τι να κανω το απογευμα και ετσι καθησα και το εκανα...Καμια 10ρια μερες κραταει?

Και ποσο co2 πρεπει να εχει μεσα το νερο?

Η βαλβιδα αυτη τι κανει?

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δουλεια εγινε σε μπουκαλι του 1κ1/2 λτ με αποτελεσμα λιγο παραπανω CO2 αλλα απο διαρκεια βλεπουμε...

Η πιεση πευτει αν ειναι 1μ και κατι χαμηλωτερα απο το ενυδρειο? και το σωληνακι 50cm παραπανω παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

post-12835-1243440513_thumb.jpgτην βαλβίδα αντεπιστροφής που την βρισκουμε?...ολα τα αλλα τα εχω σοδα μαγια ζαχαρη μπουκαλι μεγαλο σωληνακι αεροπετρα σηλικονη.

και τελος μια ερωτιση εχω το ριο 125 της juwel με το επιπλο απο κατω ,εκτος απο το ραφι απο κατω δεν εχω αλλο μερος να βαλω την co2 DIY ΟΜΩς θα ειναι κατω απο το ενυδρρειο θα εχω προβλημα με το νερο? θα μου κανει υπερχιλιση?θα εχει δυμαμη ωστε να ανεβαινουν οι φυσαλιδες η οχι?

Έγινε επεξεργασία - leventis
Link to comment
Share on other sites

την ανεπιστροφη βαλβιδα την πουλανε στα pet shop και η λειτουργεια της ειναι να επιτρεπει την διελευση του αερα προς μια κατευθυνση. σκοπο αυτο εχει να μην μπορει το νερο απο το ενυδρειο μας να επιστρεψει πισω στην μπουκαλα αλλα και στην περιπτωση που καποιο σωληνακι φυγει απο την θεση του να μην γεμισουμε νερα απο το ενυδρειο. για καλυτερη αποροφηση του co2 απο το νερο δοκιμαστε σκαλα για co2. αξεσουαρ που πωλειται και αυτο σε pet shop. υπαρχουν βεβαια και diy κατασκευες!!!! με λιγο ψαξιμο θα βρει στο net

η διαρκεια του diy co2 εξαρταται απο την ποσοτητα τις ζαχαρης που εχει το μιγμα μας. ενας πειραματισμος θα σε βοηθησει περισσοτερο απο καθε θεωρια!!!

ενα καλο παραδειγμα ειναι δυο κουπες ζαχαρη 1/3 κουταλιας του γλυκου μαγια και ολα αυτα σε ενα 2λιτρο μπουκαλι. την διαδικασια την περιγραψατε παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - paris_athens
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...