Jump to content

Μετατροπή απο γλυκό σε Θαλασσινό


Recommended Posts

Επειδή κάποια στιγμή ήθελα να το δώ θαλασσινό και είχα καποια μικρή βοήθεια απο τον αδερφό μου είπα να το μετατρέψω σε θαλασσινό!Πούλησα ψάρια φυτά στην καταπλικτική τιμη των 150 ευρώ και αρχισα την επένδυση.Η ιστορία μέχρι τώρα μου στοίχισε περίπου 300 ευρώ αθλος για μένα .

To ενυδρείο μου:

Διαστασεις : 165 X 90 X 50

Λιτρα:740

Φωτισμός:4 white 1000k η κάθε μια

Jad Skimmer 2500 litres/h 70 eyrw

Eξωτερικό canister 2500 litres/h me uv 150 eyrw

2 κυκλοφορητές 2000 litres/h Tα είχα

30 κιλά sea marine salt δωρο

30 κιλά Sera marine salt 90 eyrω

Υποστρωμα πήρα περρίπου 30 κιλά απο την θάλασσα απο λακούβα που σπάει το κύμα με θρυματισμένα κοχύλια και ασβεστολιθικές πέτρες θρυματισμένες

Βράχο χρησιμοποίησα σαν βαση καποια κομμάτια νεκρόυ βράχου που έιχα και πήρα επίσης 20 κιλά ζωντανου απο την Θαλασσα.

Οπως καταλαμβαίνεται το budjet ήταν και θα είναι περιορισμενο.Θέλω να το δω με reef safe ψαρια μεσα και εύκολα κοραλλάκια μελλοντικά στον χρόνο ας πουμε. Κάποια στιγμή θα βάλω και τροπικο live rock οταν η κυπριοι αποφασίσουν οτι ο live rock δεν αξίζει 30 ευρω το κιλό! Ελεος

Κατοικοι στο ενυδρειο μου ειναι καμία 15αριά beadlet anemones oi oποιές μαζεύτηκαν απο το ιδιο τοπο περισυλλογης του βράχου και της αμμου.Επίσης 2 μικρα σαλιγκαρακια και εναν νεκρο ερημίτη.

Ph 8,2

salinity 1024

θερμοκρασια 28-29

Test ακομα να προμηθευτώ

Στο canister exw ζεολήτες carbon kαι σιποραξ.Mπηκαν επίσης κατι χαπάκια βιολογίας οπως επίσης χορηγηθηκε

με amovec.

Στία αλλαγές μου θα προσπαθήσω να χρησιμοποιω R/0 water

Aυτά προς το παρόν! Δεν βιάζομαι ( θα μου πείτε γιατι εβαλες ανεμώνες) :blink::thumbup: αλλα πλυν αυτου θα ήμουν αρκετά χαρούμενος εαν καταφέρω να βάλω κανένα damsel και κανα clown στον επόμενο μήνα και αντικαταστήσω τον φωτισμό μου με actinic blue!

Συγνωμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα για αρχη πέστε μου τι θα μπορόυσα να βάλω για καθαριστικό προσωπικο.Αν ξέρεται και κανα μεσογεικό είδος συμβατό πεστε μου γιατί καταδύομαι συχνά. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται το αποτέλεσμα της προσπάθειάς σου.

Επιφυλάξεις έχω με το siporax και το amovec.

Επίσης δεν βλέπω κυκλοφορία νερού. Οι δύο κυκλοφορητές των 2000lt/h που είναι????

Τις ανεμώνες πως σκέφτεσαι να τις ταίσεις???

Για ομάδα καθαρισμού μπορείς να βάλεις, από Μεσογειακά είδη, αλγοβόρους ερημίτες, μαύρους αχινούς, ολοθούριο, οφίουρους.... Αλλά όχι αυτή τη στιγμή, γιατί δεν υπάρχει τίποτα για να τραφούν.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Νικο καλημέρα!Το εναν κυκλοφορητη των εχω πισω δεξια και εχω ενωσει πανω του μια μεγαλη σωλήνα πρασινη(φαινεται στην φωτο) με τρυπες πανω και τον αλλο τον εχω στην αλλη μερία απο πισω και δεν

φαινεται.Θα παραγείλω 2 κυκλοφορητές κινέζικους http://cgi.ebay.co.uk/New-Release-6000L-H-...p3286.m14.l1318

ή

http://cgi.ebay.co.uk/Resun-Aquarium-Waver...p3286.m14.l1318

και να δω πως θα τους τοποθετήσω .

Επίσης θεωρώ οτι έχω πρόβλημα με τον φωτισμό μου ! Εχω υψος 90 cm και πέρνει 4 Τ8 λαμπες.Ποίες θα πρέπει να διαλέξω για να μπορώ μελοντικά εστω να κρατήσω καπια ευκολα κοραλάκια ή καποια ανεμώνη για τους percula και ποιά θα ήταν αυτή

Aχινούς δοκίμασα να βάλω αλλα στην δεύτερη μερα πέφτανε τα αγκάθια τους και τους πέταξα ειχανε ψιλοασπρισει... Ειναι και ζέστες

Στις ανεμώνες βαζω Sera πλακτόν 2 φορές την βδομάδα κλείνοντας για 15 λεπτα ολα τα μηχανήματα.

Πότε πρέπει να μπούν ερημίτες? Oταν μπει το πρώτο μου ψαράκι? Τι ψάρια θα μου προτείνατε να βάλω? Μου αρέσει ο yellow tang , o Naso , damsel ,percula :blink::P

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να καταργήσεις το σωληνάκι και να αφήσεις τον κυκλοφορητή ελεύθερο. Έτσι θα έχεις πολύ καλύτερη κυκλοφορία. που είναι απαραίτητη για να λειτουργήσει ο βράχος και να διατηρηθεί ζωντανός.

Οργανισμούς μπορείς να βάλεις όταν διαπιστώσεις ότι το σύστημά σου λειτουργεί και αρχίζει να σχηματίζεται διατομική άλγη.

Με το φωτισμό, υπάρχει πράγματι πρόβλημα λόγω του μεγάλου ύψους. Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις Τ5 λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Kυριε Νικο αφαιρεσα τα σωληνακια και οντως τα παντα αρχισαν να κινουνται!!!Θα ήθελα να σας ρωτησω αν μπορείτε να με παραπέμψεται καπου για να δω πως θα γίνει η μετατροπή απο Τ8 σε Τ5 γιατί ειλικρινά δεν ξέρω !

Σας ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς να αγοράσεις 4 λευκές λάμπες Τ5 των 54 W, 4 ζευγάρια στεγανά ακροφύσια, και 2 διπλά ηλεκτρονικά μπάλαστ των 54 W

Πάνω στα μπαλαστ υπάρχει σχέδιο για να συνδέσεις τα καλώδια.

Εάν νομίζεις ότι δεν τα καταφέρνεις στην συνδεσμολογία, ζήτησε την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου.

Για την στήριξη τους στο καπάκι υπάρχουν ειδικά στηρίγματα τύπου ωμέγα ( Ω )

Link to comment
Share on other sites

Να αντικαταστησω αυτές που εχω τις 4 Τ8 δεν θα έχω αποτέλεσμα έτσι?Έχει 4 των 36 watt.Oτι πατέντες έχεται στείλτε μου τες αν έχεται και κανενα link και αυτο θα βοηθήσει.Ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...