Jump to content

Προβληματα


ola

Recommended Posts

ευχαριστω για το καλωσορισμα

σε απαντηση στον φιλο delta66 να πω οτι το ενυδρειο μου ειναι ''πλατη'' σε εξωτερικο τοιχο του σπιτου και ακριβως εκει εχω βγαλει το φιλτρο και την μπουκαλα του co2

απο εκει γινονται και οι αλλαγες νερου ( η εγκατασταση εχει γινει με σκληρη σωληνα PVC 1/2 της ιντσας με βιδωτα PVC εξαρτηματα )

στο ολο συστημα υπαρουν βαννες γεμισματος - αδειασματος καθως και ο διασπαστηρας co2

η ολη αποσταση φιλτρου-ενυδρυου δεν ξεπερνα το 1 μετρο με αυτο τον τροπο δεν εχω φιλτρα και μπουκαλες να πιανουν χωρο στο σαλονι και οι αλλαγες νερου και η συντηρηση του φιλτρου γινονται χωρις ''πιτσιλισματα''

οσο αφορα την συνθεση των ψαριων μου ειναι αυτα που μου προτεινουν απο το pet-shop ΠΑΝΤΑ εχω μαζι μου μια λιστα με τα φυτα και ψαρια που εχω και τα δειχνω στον πωλητη ακριβς για να μου προτεινει τι να συμπληρωσω

αλλα να φανταστειτε ποσο πιο ασχετοι ακομη και απο εμενα ειναι μου εδωσαν την bacopa caroliniana ΓΕΜΑΤΗ μαυρη τριχοειδη αλγη . Εγω νομιζα οτι ετσι ητανε το ειδος του φυτου !!!!! μεχρι που εξαπλωθηκε και στα υπολοιπα φυτα μου και καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα .Τοτε ηταν που αρχισα να ψαχνω στο internet και βρηκα το ΑΖ

Τελος παντων η αλγη καταπολεμηθηκε επιτυχως με protalon-707 λιγο αργοτερα εμφανιστηκε πρασινη πιτσιλωτη αλγη στα τζαμια ( νομιζω οτι αυτο ειναι καλο σημαδι ) εδω και τρεις ημερες εμφανιστηκε παλι μαυρη αλγη και δεν ξερω τι φταιει να αρχισω παλι τα φαρμακα ?

επισεις θα ηθελα καποιος να μου απαντησει υπευθυνα στο χθεσινο μου ερωτημα για το αν η μονιμη επαφη της στηλης νερου με αλουμινιο θα εχει συνεπειες στα φυτα-ψαρια μου

τα φυτα μου δεν ειναι σε καλη κατασταση ειναι σαν μαραμενα ελαφρα κιτρινισμενα φυλλα και μαυρισμενα περιμετρικα

εκανα και σημερα τα τεστ και εχω

PH 7,5

GH 15

KH 10

NH4NH3 -0,5

NO2 1,0

PO4 0,50

FE 0,5

θερμοκρασια 29

co2 60 το λεπτο

Tα ιδια ακριβως με τα χθεσινα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μετρας με στικς,και οχι με υγρα αγαπητε μου φιλε...σωστα...?

θα ηθελα να μαθω ποσα νιτρικα εχεις...

επισης αγαπητε μου φιλε την αλγη δεν την καταπολεμουμε με χημικα γιατι απλως σκεπαζουν το προβλημα,ΔΕΝ το λυνουν.

οι φυσσαλιδες σου θεωρω πως ειναι λιγες.(πρεπει να εισαι καπου στις 90).

επισης δεν μας λες τιποτε για τον φωτισμο σου.

εννοειται πως καμπομπες και 29 βαθμοι οδηγουν στην καταστροφη...

γενικως χρειαζεσαι λιγουλακι διαβασμα,πραγμα που μπορει πολυ ανετα να γινει εδω μεσα φιλε μου. :blink:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μετρας με στικς,και οχι με υγρα αγαπητε μου φιλε...σωστα...?

θα ηθελα να μαθω ποσα νιτρικα εχεις...

επισης αγαπητε μου φιλε την αλγη δεν την καταπολεμουμε με χημικα γιατι απλως σκεπαζουν το προβλημα,ΔΕΝ το λυνουν.

οι φυσσαλιδες σου θεωρω πως ειναι λιγες.(πρεπει να εισαι καπου στις 90).

επισης δεν μας λες τιποτε για τον φωτισμο σου.

εννοειται πως καμπομπες και 29 βαθμοι οδηγουν στην καταστροφη...

γενικως χρειαζεσαι λιγουλακι διαβασμα,πραγμα που μπορει πολυ ανετα να γινει εδω μεσα φιλε μου. :blink:

Klaz εδωσα ολα μου τα στοιχεια χθες στην ενοτητα καλως ηλθατε . αν ειναι ευκολο να ριξεις μια ματα για να μην ξαναγραφω ( δεν εχω καλες σχεσεις με το πληκτρολογιο )

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι αρκετα μεγαλο,και ο φωτισμος σου ειναι ανεπαρκης.

βαζοντας και λιπασματα χωρις να εχουμε το καταλληλο φως δημιουργουμε αναποδα αποτελεσματα,αλγες και ενα σωρο ακομη προβληματα...

πρωτου λοιπον ασχοληθω μαζι σου(βγαζοντας σου καποιο προγραμμα λιπανσης,αν και εφοσων το θελεις...),καλο θα ηταν να φτιαξεις το φωτισμο σου προσθετωντας αρκετες ακομη λαμπες,αλλα επισης θα πρεπει και να σκεφθεις και τροπους ψυξης του ενυδρειου σου,γιατι 30ρες και φυτα....δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τις συνθηκες του ενυδρειου ακριβως αλλα, θα διακινδυνευσω καποιες προτασεις.

- Οι χαμηλες και οι υψηλες θερμικρασιες, οπως και οι αποτομες αλλαγες θερομκρασιας "σκοτωνουν" τη βιολογια.

Αν η θεση του φιλτρου ευννοει κατι τετοιο μαλλον γι'αυτο δεν εχει στρωσει ακομα.

Βαλτο μεσα σε σταθερες συνθηκες, χειμωνα-καλοκαιρι.

- Αν εχεις παροχη CO2 πρεπει η αναλογια watt φωτισμου και λιτρα ογκου ενυδρειου να ειναι το λιγοτερο 0,6 - 0,7W ανα λιτρο ογκου ενυδρειου, ή και ενα προς ενα σε πολυ απαιτητικα φυτεμενα.

- Κανε καθημερινες αλλαγες νερου να κρατας αμμωνιες και νιτρωδη 0.

Η τιμη της αμμωνιας και των νιτρωδων πανω απο 0, ισοδυναμει με δηλητηριαση. (με υψηλη θερμοκρασια ειναι σιγουρη).

Μειωσε στο ελαχιστο το ταισμα μεχρι να δημιουργηθει ικανη βιολογια στο φιλτρο.

- Κανε σε παρακαλω μια ανακεφαλαιωση.

Ποσα λιτρα βιολογια και τι ειδους εχεις, για ποσα λίτρα νερο, και για ποιο ειδος, αριθμο και μεγεθος ψαριων.

Μηπως "πιασουμε" την εικονα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σημερα εγινε αλλαγη νερου 30%

προστεθηκε μια λαπμα ακομη και υπαρχει χωρος για αλλη μια

το co2 ανεβηκε στις 90 το λεπτο και μετα απο 1 ωρα τα φυτα αρχισαν να παραγουν οξυγονο κατι που δεν ειχα ξαναδει μεχρι σημερα

το φιλτρο δεν ειναι σε εξωτερικο χωρο ειναι μεσα σε κλειστο γκαραζ και πολυ κοντα στο ενυδρειο

αυτο με την βιολογια του φιλτρου δεν το καταλαβα παντος οι μικροοργανισμοι εχουν μπει απο την αρχη και το φιλτρο εχει καθαριστει μια φορα ελαφρως με νερο του ενυδρειου πριν ενα μηνα περιπου

μπηκε και ενας οικιακος ανεμιστηρας μεχρι το σαββατοκυριακο οποτε και θα τοποθετηθουν τα ανεμιστηρακια

θερμοκρασια στους 27

νιτρικα δεν μετρησα σημερα

το ενυδρειο ειναι περιπου 200 lt καθαρο να προσθεσω και αλλη λαμπα και αν ναι προτεινετε καμια αλλη μαρκα ?

λαμπες 2X38 W SYLVANIA GRO LUX μπροστα

1Χ38 W JBL SOLAR TROPIC πισω

η αλγη οσο παει και απλωνει sos !!!!! να σταματησω να ριχνω λιπασμα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Αρχικά μπράβο για την προνοητική κατασκευή του ενυδρείου σου, δείχνει ότι το έχεις ψάξει αρκετά. Δεν έχω πάρα πολύ εμπειρία, αλλά προσπαθώντας να φτιάξω ένα πυκνοφυτεμένο τον τελευταίο καιρό μπορώ να σου πω τα εξής.

1. Καταρχάς πάρε υγρά τεστ, της API είναι τα καλύτερα. Είχα sticks και μόλις έκανα μετρήσεις με υγρά είδα τελείως άλλα αποτελέσματα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα sticks αλλοιώνουν το αποτέλεσμα πολύ.

2. Σε απάντηση για το λίπασμα. Ναι, να το σταματήσεις. Κάθε 4 μέρες είναι πάρα πολύ. Μάλιστα το ενυδρείο σου έχει και αρκετά ψαράκια, που από μόνα τους λιπαίνουν τα φυτά με τις απεκκρίσεις τους. Θα σου προτείνα να σταματήσεις το λίπασμα τελείως για λίγο καιρό και πλεον αφού έχεις επαρκή φωτισμό αν δεις σημάδια αδυναμίας στα φυτά σου θα σημαίνει έλλειψη θρεπτικών στοιχείων, οπότε αρχίζεις σιγά σιγά να αυξάνεις τη δόση στο λίπασμα, σαν να κάνεις reset στο ενυδρείο σου. :blink:

3. Βιολογία εννοούμε:

Τα ψάρια σου απεκκρίνουν ουσίες από το σώμα τους, αυτές περιέχουν NH3/NH4 οι οποίες είναι τοξικές για τα ίδια τα ψάρια σε υψηλές συγκεντρώσεις. Οπότε αναλαμβάνουν τα βακτήρια που αναπτύσσονται στον πυθμένα του ενυδρείου σου να μεταβολίσουν την αμμωνία σε ΝΟ3, τα οποία είναι επίσης τοξικά για τα ψάρια σου. Οπότε αναλαμβάνουν τα βακτήρια που αναπτύσσονται μέσα στο φίλτρο σου να μεταβολίσουν το ΝΟ3 σε ΝΟ2, το οποίο είναι αβλαβές για τα ψάρια και λίπασμα για τα φυτά σου. Όταν λέμε βιολογία εννοούμε αυτά τα ζωντανά βακτήρια που κάνουν τις παραπάνω "μετατροπές". Αυτά τα βακτήρια είναι ευπαθή σε ακραίες θερμοκρασίες όπως και σε απότομες μεταβολές που μπορεί να έχει το γκαράζ σου αν δεν είναι καλά μονωμένο. Θα πρότεινα να βάλλεις το φίλτρο μέσα στο σπίτι πάντως για να'σαι σίγουρος.

4. Τα ψάρια σου κινδυνεύουν αν δεν πέσει η αμμωνία και το NO3, και το ΝΟ2 σε φυτεμένο ενυδρείο πρέπει να είναι πάνω από 10.

5. 114w/200lt=0.57 άρα είσαι στα όρια. Για λάμπες θα αφήσω τους παλιότερους να απαντήσουν που ξέρουν καλύτερα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...