Jump to content

Χανουν χρωμα!


KIARA

Recommended Posts

Καλημερα σας παιδια.

Πριν 2 μηνες περιπου αγορασα ενα juwel 400lt και αρχισα το στρωσιμο με σκοπο να το κανω δισκοενυδρειο.

Εδω και 2 βδομαδες το ενυδρειο φιλοξενει 6 δισκους (2 solid red , 2 solid blue ,2 pigeon).Τι τελευταια βδομαδα το χρωμα τους εχει αρχισει και αλλοιωνεται.Σα να χανουν το χρωμα τους.Τι μπορει να εχει γινει?

GH:3

PH:6.0

Θερμοκρασια:29-30

Εσωτερικο φιλτρο . χρηση jbl black water , και νερο α/ο.

Βοηθηστε με.Δε θελω να τους χασω.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Για δισκους σου προτεινω προσθηκη ενος εξωυερικου φιλτρου με πολυ βιολογικο υλικο.το ph για δισκους εκτροφης ανεβασε το στο 6,5 me 6,8.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 30% με νερο απο α/ο προσθετωντας τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια κανεις?Επισης τιμες νερου Kh Nh3/NH4,No2,No3?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω απο δίσκους, αλλά μήπως στρεσάρονται απο κάτι ή δεν έχω προσαρμοστεί ακόμα;

Περισσότερα απο τους ειδικούς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου γράφει ο φίλος Zapetros για την αύξηση του ph πανω από το 6,5 είναι πολύ σωστό, πρόσεξε βέβαια αυτή η αύξηση να γίνει σταδιακά.

Πως ρυθμίζεις το ph σου????

Η μη χρήση ηλεκτρολυτών και ιχνοστοιχείων (ή η μη σωστή δόση αυτών) είναι ένας λόγος που μπορεί να προκαλέσει αποχρωματισμό, και σε συνάρτηση με το χαμηλό GH σου, ίσως να είναι κάτι που στην περίπτωση σου συμβαίνει. Μέτρησε και ενημέρωσε μας για το KH σου.

Σχετικά με την φίτρανση η γνώμη μου είναι όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Για δισκους σου προτεινω προσθηκη ενος εξωυερικου φιλτρου με πολυ βιολογικο υλικο.το ph για δισκους εκτροφης ανεβασε το στο 6,5 me 6,8.

Τα ψάρια του εκτροφείου μπορούν να συντηρηθούν σε υψηλό Ph όχι όμως ότι το χαμηλό τα βλάπτει, μάλλον τα ευνοεί. Οπότε προσωπικά δεν βλέπω λόγο να ανεβάσει το Ph ιδιαίτερα σε μια περίοδο που προφανώς τα ψάρια έχουν κάτι, θα στρεσαριστούν περισσότερο.

Φίλη κιάρα ανέφερε λίγο περισσότερες πληροφορίες, το ότι η δίσκοι χάνουν το χρώμα τους μπορεί να έχει πολλές αιτίες από την πιο απλή (δεν αισθάνονται άνετα) έως την θανατηφόρα φυματίωση των ψαριών. Δεν θέλω να σε φοβερίσω αλλά δώσε όπως προανέφερα περισσότερες πληροφορίες.

Πόσο ΝΟ3, ΝΟ2, ΝΗ3/4 έχεις;

Γενικά πως συμπεριφέρονται τα ψάρια;

Τρώνε κανονικά;

Τη κόπρανα έχουν;

Είναι αδύνατα;

Χάνουν το χρώμα τους γενικά ή μόνο σε σημεία;

Πως τα πας με το οξυγόνο στο ενυδρείο σου υπάρχει αεραντλία ή έντονη ανατάραξη της επιφάνια;

Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία που θα μπορούσε να μας βοηθήσει.

Θεωρητικά θα μπορούσες να κάνεις την κλασική θεραπεία για δίσκους αλλά προτού πιάσουμε φάρμακα στα χέρια μας πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχει όντος μια ασθένεια στο ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια του εκτροφείου μπορούν να συντηρηθούν σε υψηλό Ph όχι όμως ότι το χαμηλό τα βλάπτει, μάλλον τα ευνοεί. Οπότε προσωπικά δεν βλέπω λόγο να ανεβάσει το Ph ιδιαίτερα σε μια περίοδο που προφανώς τα ψάρια έχουν κάτι, θα στρεσαριστούν περισσότερο.

Φίλη κιάρα ανέφερε λίγο περισσότερες πληροφορίες, το ότι η δίσκοι χάνουν το χρώμα τους μπορεί να έχει πολλές αιτίες από την πιο απλή (δεν αισθάνονται άνετα) έως την θανατηφόρα φυματίωση των ψαριών. Δεν θέλω να σε φοβερίσω αλλά δώσε όπως προανέφερα περισσότερες πληροφορίες.

Πόσο ΝΟ3, ΝΟ2, ΝΗ3/4 έχεις;

Γενικά πως συμπεριφέρονται τα ψάρια;

Τρώνε κανονικά;

Τη κόπρανα έχουν;

Είναι αδύνατα;

Χάνουν το χρώμα τους γενικά ή μόνο σε σημεία;

Πως τα πας με το οξυγόνο στο ενυδρείο σου υπάρχει αεραντλία ή έντονη ανατάραξη της επιφάνια;

Και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία που θα μπορούσε να μας βοηθήσει.

Θεωρητικά θα μπορούσες να κάνεις την κλασική θεραπεία για δίσκους αλλά προτού πιάσουμε φάρμακα στα χέρια μας πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχει όντος μια ασθένεια στο ενυδρείο μας.

Θα σημφωνισω και εγω με τη σειρα μου!!!Περιμενουμε επιπλεον στοιχεια και μετρησεις.

Τσιμπα κανενα βαθμο και τη θερμοκρασια..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με ολους τους φιλους πιο πανω δωσε τις τιμες που αναφερανε.Επισης δεν συμφωνω οτι κανει κακο σε εκτροφης το ph 6 το χαμηλο ph ποτε δεν πειραξε κανεναν δισκο.Αν ολες οι παραμετροι του νερου σου ειναι μια χαρα τα ψαρια τρωνε κανονικα και εχουν καλη συμπεριφορα υπαρχει ενα πολυ συχνο φαινομενο σαν το δικο σου.Δηλ οι εκτροφεις ταιζουν τα ψαρια με τροφες που τονιζουν τα χρωματα τους και στην χειροτερη αλλα γινεται με ορμονες και οταν τα περνεις εσυ και περνα λιγος καιρος ταιζοντας τα εσυ κανονικα τοτε τα βλεπεις να ξεθωριαζουν και να χανουν τα φανταχτερα χρωματα τους αλλα μια φωτο απο το ψαρι θα βοηθουσε παντα.

Link to comment
Share on other sites

Για δισκους σου προτεινω προσθηκη ενος εξωυερικου φιλτρου με πολυ βιολογικο υλικο.το ph για δισκους εκτροφης ανεβασε το στο 6,5 me 6,8.

Όσο πιο χαμηλό είναι το pH, τόσο καλύτερες συνθήκες προσφέρουμε στους δίσκους... Σϊγουρα οι εκτροφείς ''σηκώνουν'' υψηλό pH, υψηλότερο και από το προτεινόμενο, αλλά όπως είπε ο Χρήστος γενικά το χαμηλό τους ευνοεί και εμάς φυσικά να τους διατηρούμε υγιής!!!

KIARA εαν έχεις τη δυνατότητα για χαμηλό pH προτείνω να συνεχίσεις να το παρέχεις! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Genirus.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Καποιες παραμετροι που παρεληψα...

gh:6

kh:3

NO3:20

NO2:0

Nh3/NH4:0

Κανω αλλαγη νερου με α/ο καθε βδομαδα(30%) , χρησιμοποιω τυρφη και ιχνοστοιχεια.

Το διαιτολογιο τους περιλαμβανει κατεψυγμενη καρδια 1 φορα τη βδομαδα και τροφη για δισκους της JBL 2 φορες τη μερα.

Μηπως δεν εχω καλες παραμετρους?Η συμπεριφορα τους ειναι μια χαρα...Βεβαια ο ενας δισκος εχει μαζεμενα τα πτερυγια του μερικες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα να πω οτι το χρωμα δεν το χανουν τοπικα..Για παραδειγμα ο μπλε κρατησε το αρχικο χρωμα μια βδομαδα και μια μερα τον ειδα καφε-ασπρο...

Ολα τα ψαρια τρωνε κανονικα και τα κοπρανα τους φυσιολογικα.Στο ενυδρειο εχω αερανλτια και καθολου αναταραξη της επιφανειας... :blink:

Ελπιζω να σας βοηθησουν αυτα τα στοιχεια...Περιμενω τις απαντησεις σας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Απο παραμετρους σε βλεπω καλα και απο συνθηκες συντηρησης.Αληθεια γιατι προτημισες την αεροντλια και οχι μια απλη αναταραξη της επιφανιας?Το μονο που θα σου προτεινα ειναι να εχεις μεγαλυτερη ποικιλια στην τροφη που τους δινεις και οχι μονο μια τροφη (πχ παρε αλλες 3 με 4 τροφες και ταιζε εναλαξ υπαρχουν πολλες και εξειδικεμενες τροφες δισκους).Θα δεις οτι θα τους βοηθησει.Ελπιζω ολα να παμε καλα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο εχω αερανλτια και καθολου αναταραξη της επιφανειας... :thumbup:

Πώς έχεις αεραντλία και δεν έχεις ανατάραξη;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες παιδια!!Εχω ρυθμισει την αεραντλια να βγαζει ελαχιστο οξυγονο , οποτε αναταραξη δεν εχω...Παρατηρησα οτι ο ενας δισκος τιναζει τα πτερυγια του(ο μπλε)...Οι υπολοιποι αρχισαν ηδη να περνουν χρωμα παλι , ο μπλε ομως μονο μπλε δεν ειναι...Μηπως να βγαλω τελειως την αεραντλια?

Μηπως φταιει το οτι ο μπλε ειναι θυληκο και οταν τον εβαλα στο ενυδρειο μετα απο 3 μερες γεννησε...????

Μετα τη γεννα χρησιμοποιησα sera fishtamin για να ανακτησει τη χαμενη δυναμη...Εκανα μηπως λαθος σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κακως εχεις την αεραντλια "κομμενη". Απο την στιγμη που δεν εχεις αναταραξη με αλλο τροπο στην επιφανεια, αστην να "τρεχει". Εχεις φυτα στο ενυδρειο;;; Οι ανασες του πως ειναι. Το fishtamin καλο ειναι που εριξες, αλλα φροντιζε να το κανεις την ημερα που κανεις αλλαγη νερου και κατα προτιμηση με χαμηλο φωτισμο (π.χ. οταν σβηνεις τα φωτα). Τα στοιχεια που δινεις ειναι ελαχιστα για να σχηματισει καποιος αποψη για το τι συμβαινει στο ενυδρειο σου. Σιγουρα δεν ειναι καλο να χανει το χρωμα του ο δισκος, αλλα προσεξε πως θα κινηθεις, γιατι ο πανικος σου μπορει να σε οδηγησει σε λαθος δρομο και να χασεις τα ψαρια. Γραψε μερικα πραγματα για το φιλτρο και τα υλικα του, καθως και θερμοκρασια.- :blink:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει φυτα αληθινα και μερη που μπορουν να κρυβονται.Οταν κλεινω το φως τη βλεπω λιγο καλυτερα...Επειδη οταν ειχα παρει το ενυδρειο ειχε 2 λαμπες, εβγαλα τη μια γιατι ο φωτισμος ηταν πολυ δυνατος...Τωρα ομως οποτε αναβω το φως η θυληκια αγχωνεται και κρυβεται αμεσως...Οποτε λεω να μην ξαναανοιξω το φως για να δω πως θα παει...Τωρα οσον αφορα το φιλτρο , ειναι το εργοστασιακο της juwel.

Η μονη παρεμβαση που εχω κανει ειναι να βαλω τις πετρες βιολογικου καθαρισμου που δημιουργουν αποικιες βακτηριδιων.

Εσεις δηλαδη τι προτεινεται?Να βγαλω τελειως την αεραντλια?Και να βαλω εξωτερικο φιλτρο?Τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα σημερα..Εχουν πολυ εντονα χρωματα και εφαγαν ολα κανονικα...Η θυληκια μου μονο δεν εχει παρει χρωμα ακομα...

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσεις και ενα καλο εξωτερικο φιλτρο γεματο με βιολογικο υλικο,και οσο γινεται να μην πειραζεις το ενυδρειο στο εσωτερικο του...

παρατηρεις ,κανεις τις αλλαγες νερου που χρειαζονται,και μας ενημερωνεις.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε διλημα!!!!! Τι μπορει να σου απαντησει καποιος;;;; Τα φυτα θελουν φως. Τα φυτα δεν συμπαθουν την αεραντλια. Οι δισκοι ζουν σε υψηλη θερμοκρασια και πολλες φορες χρειαζονται αεραντλια (οχι απαραιτητως συνεχεια). Στην θερμοκρασια πουν ζουν ομως λιγα φυτα αντεχουν. Οι περισσοτεροι δισκαδες για να μην εχουν προβληματα (με τα φυτα), βαζουν κυριως ριζες, που οι δισκοι λατρευουν. Εγω στους δικους μου, ειχα παντα πολλα φωτα και διαυγες νερο, σε αντιθεση με αυτο που συνηθιζεται, γιατι μου αρεσει να τους βλεπω. Κανε σε πρωτη φαση αυτα που λεει ο Klaz και βλεπουμε. :blink: Παντως αυτο με τις "πετρες βιολογικου καθαρισμου", δεν το καταλαβα.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ακολουθοντας τις συμβουλες σας σημερα με μεγαλη χαρα ειδα ξανα το δισκο μου να λαμπει!!!Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο , αφησα το φως κλειστο για λιγες μερες και σημερα ειδα τη θηλυκια μου να ειναι ξανα οπως πριν....

Επισης θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και κατι αλλο:το ζευγος μου θα γινουν γονεις!!!!!!!!!Ελπιζω αυτη τη φορα να δω ουριτσες...

Φιλε μου discus fan εκανα λαθος , εννοουσα βιολογικο υλικο...Οσον αφορα το διλλυμα σου , εχεις απολυτο δικιο..Εγω στην αρχη δεν ειχα αληθινα φυτα , μετα ομως τα προσθεσα σταδιακα.Επρεπε βεβαια να καταστρεψω πολλα μεχρι να μαθω... :thumbup:

Εχω επισης και μια ερωτηση...Στο καταστημα που πηγα , μου εδωσαν μια σκονη που οπως λενε σταθεροποιει τισ συνθηκες του νερου..Μου ειπαν να ριχνω μια κουταλια της σουπας με καθε αλλαγη νερου(μερικη η ολικη)...Τη δοκιμασα στο αλλο μου ενυδρειο και το νερο θολωσε και ανεβηκε το ph στο 8.5!!!!!!

Μου ειπαν οτι κανει καλο στους δισκους...Με ph 8.5 μονο καλο δεν κανει..Μηπως εκανα κατι λαθος?

Κανω μετρησεις καθημερινα με τα sera tests , και οι συνθηκες στο δισκοενυδρειο μου ειναι σταθερες και οι απιτουμενες...Τι να κανω?Μηπως εχετε χρησιμοποιησει και εσεις τετοια υλικα?Εγω παντως δεν χρησιμοποιω καθολου χημεια..Προτιμω τα πιο φυσικα μεσα...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ..ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΠΟΛΥ!!!

Οταν δω ουριτσες ετοιμαστειτε για τα ''βαπτισια'' των μικρων!!!!!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

....Εχω επισης και μια ερωτηση...Στο καταστημα που πηγα , μου εδωσαν μια σκονη που οπως λενε σταθεροποιει τισ συνθηκες του νερου..

Τι σκονη ηταν αυτη?

Συσκευασμενη ή χυμα?

Δεν εγραφε κατι?

Που την αγορασες?

Θα ηθελα να παρω λιγη και γω για τις αφρικανες ενος φιλου. :blink:

Link to comment
Share on other sites

delta66 ηταν συσκευασμενη (σε ενα κυλινδρικο κουτι).Θα σου πω αυριο τι ελεγε απ'εξω..Ειναι μια ασπρη σκονη που συμφωνα με τα λεγομενα του μαγαζατορα , σταθεροποιει τις συνθηκες του νερου χωρις καθολου εναλλαγες η σκαμπανεβασματα , ενω παραλληλα προσφερει χαμηλο ph..(εγω παντως δεν ειδα αποτελεσμα)

Την δοκιμαζω πρωτα στο πειραματικο ενυδρειο για τα δω αν ισχυουν ολα αυτα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ακολουθοντας τις συμβουλες σας σημερα με μεγαλη χαρα ειδα ξανα το δισκο μου να λαμπει!!!Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο , αφησα το φως κλειστο για λιγες μερες και σημερα ειδα τη θηλυκια μου να ειναι ξανα οπως πριν....

Επισης θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και κατι αλλο:το ζευγος μου θα γινουν γονεις!!!!!!!!!Ελπιζω αυτη τη φορα να δω ουριτσες...

Φιλε μου discus fan εκανα λαθος , εννοουσα βιολογικο υλικο...Οσον αφορα το διλλυμα σου , εχεις απολυτο δικιο..Εγω στην αρχη δεν ειχα αληθινα φυτα , μετα ομως τα προσθεσα σταδιακα.Επρεπε βεβαια να καταστρεψω πολλα μεχρι να μαθω... :thumbup:

Εχω επισης και μια ερωτηση...Στο καταστημα που πηγα , μου εδωσαν μια σκονη που οπως λενε σταθεροποιει τισ συνθηκες του νερου..Μου ειπαν να ριχνω μια κουταλια της σουπας με καθε αλλαγη νερου(μερικη η ολικη)...Τη δοκιμασα στο αλλο μου ενυδρειο και το νερο θολωσε και ανεβηκε το ph στο 8.5!!!!!!

Μου ειπαν οτι κανει καλο στους δισκους...Με ph 8.5 μονο καλο δεν κανει..Μηπως εκανα κατι λαθος?

Κανω μετρησεις καθημερινα με τα sera tests , και οι συνθηκες στο δισκοενυδρειο μου ειναι σταθερες και οι απιτουμενες...Τι να κανω?Μηπως εχετε χρησιμοποιησει και εσεις τετοια υλικα?Εγω παντως δεν χρησιμοποιω καθολου χημεια..Προτιμω τα πιο φυσικα μεσα...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ..ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΠΟΛΥ!!!

Οταν δω ουριτσες ετοιμαστειτε για τα ''βαπτισια'' των μικρων!!!!!!!!! :blink:

Αν μιλας για buffer καλυτερα ΟΧΙ.ανεβαζουν φωσφορικα.Συμφωνω μαζι σου οχι στην χημεια(οσο γινεται τουλαχιστον).με Ph 8,5 που λες ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ για δισκους.ΜΗΝ αλλαξεις την χημεια του νερου σου εφοσον ειναι καλες.Δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Μολις τωρα ειδα μπροστα μου να βγαινουν απο τα αυγα , τα μικρα!Προς εκπληξη μου ομως , ειδα τη μητερα να ''επιτιθεται'' στα μικρα και τον πατερα να προσπαθει να τα σωσει...Τι να κανω?Ειναι η δευτερη γεννα , και επειδη απογοητευτηκα πολυ απο την αποτυχια της πρωτης , δε θελω να περασω το ιδιο...Γιατι ειναι τοσο επιθετικη?Μηπως ειναι αρρωστη?Παντως δεν εχω παρατηρησει κατι στη συμπεριφορα της η στο σωμα της που να με παραπεμπει σε ασθενεια...Βοηθηστε με.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...