Jump to content

Χανουν χρωμα!


KIARA

Recommended Posts

ΜΑΚΡΙΑ απο το ενυδρειο, οποιασδηποτε μορφης buffer. Πολυ χαιρομαι για το αποτελεσμα και που τα ψαρια σου εγιναν γονεις. Εγω θα σου προτεινα να μην κανεις τιποτα και απλα να παρακολουθεις τι θα συμβαινει. Μεσα απο τις διαδικασιες των πρωτων (ισως αποτυχυμενων) γεννησεων, θα αποκτησουν την καταλληλη εμπειρια. Οι τσακωμοι που βλεπεις, ειναι πολυ συχνοι στους δισκους. Πολλες φορες διεκδικουν μεταξυ τους, την φροντιδα των μικρων η "επιτιθενται" ο ενας στον αλλον για να "συνετισουν" το συντροφο, για καλυτερη φυλαξη τους. Φυσικα και το "στρες" που προκαλειται απο μια τετοια διαδικασια, ειναι συχνα υπαιτιο. Η αναπαραγωγη, ειναι επιπονη διαδικασια για τους γονεις. Μετα την πρωτη εβδομαδα (κατα προτιμηση την 8η μερα, ειναι η αποψη μου), θα πρεπει να εχεις ετοιμασει αρτεμια, για να αρχισεις να ταιζεις τα μικρα. Σου ευχομαι καλη επιτυχια.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Σημερα πηρα εναν καινουργιο δισκο blue diamond , ο οποιος πρεπει να ειναι αρρωστος...Παρατηρησα ασπρα σημαδια κατα μηκος του ουριαιου πτερυγιου χωρις ομως να υπαρχει επεκταση προς το εσωτερικο.Τον πηρα το μεσημερι και αμεσως τον εβαλα στο ενυδρειο καραντινα (παντα ετσι κανω πριν βαλω οτιδηποτε στο κανονικο ενυδρειο).Επειδη ειμαι κατα της χημειας γενικα , τι προτεινειται να κανω?

Ο δισκος ειναι αρσενικος 20 εκατοστων...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Σημερα πηρα εναν καινουργιο δισκο blue diamond , ο οποιος πρεπει να ειναι αρρωστος...Παρατηρησα ασπρα σημαδια κατα μηκος του ουριαιου πτερυγιου χωρις ομως να υπαρχει επεκταση προς το εσωτερικο.Τον πηρα το μεσημερι και αμεσως τον εβαλα στο ενυδρειο καραντινα (παντα ετσι κανω πριν βαλω οτιδηποτε στο κανονικο ενυδρειο).Επειδη ειμαι κατα της χημειας γενικα , τι προτεινειται να κανω?

Ο δισκος ειναι αρσενικος 20 εκατοστων...

Οταν αγοραζουμε ψαρια αυτο που ελεγχουμε πρωτα, ειναι αν εχουν οποιασδηποτε μορφης σημαδια οι ενδειξεις οτι ειναι αρρωστα. Οτιδηποτε μας φανει υποπτο, σημαινει αμεσως την εξερεση του ψαριου απο αγορα. Εσυ γιατι το πηρες;;;;; :thumbup: Βαλε φωτο, δεν βγαινουν συμπερασματα με μια απλη περιγραφη. Πολυ μεγαλο μου φαινεται το μεγεθος του, τα αλλα ψαρια σου τι μεγεθος εχουν;;; Συνολο ψαριων και σε ποσα λιτρα θα τα εχεις;;;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου discus fan εχεις απολυτο δικιο , απλα εκεινη τη στιγμη ηταν κλειστο το φως του ενυδρειου του και τον πηρα χωρις δευτερη σκεψη..Ναι ειναι μεγαλος πολυ , γι'αυτο παρασυρθηκα κιολας απ'τον ενθουσιασμο!Θα τον βαλω σε 400lt μαζι με αλλους 4 δισκους(εχω και ενα ζευγαρι που θα μπει αργοτερα λογο γεννας)...Θα προσπαθησω να βαλω φωτο , γιατι τη προηγουμενη φορα δε μπορεσα...Συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει , η ασθενεια μου φαινεται για εντερικα παρασιτα λογω αβιταμινωσης.Εβαλα στο ενυδρειο που τον εχω τωρα ενα καπακι melafix αφου πρωτα εκανα αλλαγη 50% , και ανεβασα τη θερμοκρασια στους 32.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει , η ασθενεια μου φαινεται για εντερικα παρασιτα λογω αβιταμινωσης.

Απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα? Καλο θα ηταν να κρατησεις μερικες μερες τη θερμοκρασια ψηλα και μονο οταν δεις κατι στραβο ή την κατασταση να χειροτερευει να χρησιμοποιησεις φαρμακα. Για την ιστορια τα εντερικα στους δισκους μπορουμε να τα καταλαβουμε απο την ελλειψη ορεξης, λευκα περιττωματα και πιθανο σκουρημα του χρωματος :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε nidal τη θερμοκρασια την εχω ανεβασει στους 33 απο χτες , και μολις αρχισε να νοιθει καλυτερα...Ειναι πιο ενεργητικος τωρα και μολις εφαγε..Θα ηταν καλο να ριξω fishtamin η οχι? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμινες (εν προκειμενω fishtamin) κανουν καλο και ειδικα μετα απο αλλαγη νερου, εγω τις θεωρω απαραιτητες. Με εχεις μπερδεψει λιγο. Καραντινα στο ψαρι δεν εκανες μαλλον. Το ζευγαρι που το εχεις και γιατι θα μπει με τα αλλα μετα;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...