Jump to content

Πρόβλημα με Pleco !!!!!!


sportivo147

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Είναι εδώ και μία βδομάδα ο Pleco μου έχει ένα καρούμπαλο κάτω απο το πάνω του πτερύγιο του. Τί μπορεί να είναι αυτό ???

post-7023-1216915662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανεις λαθος. Δεν εχει μονο το καρουμπαλο που βλεπεις, αλλα δυσμορφια σε ολο του το σωμα. Εχει "στραβωσει', δεν το βλεπεις. -:blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανεις λαθος. Δεν εχει μονο το καρουμπαλο που βλεπεις, αλλα δυσμορφια σε ολο του το σωμα. Εχει "στραβωσει', δεν το βλεπεις. -:blink::thumbup:

Δέν ξέρω για ποιό λόγο έγινε αυτό, πάντος η διάθεσή του είναι μία χαρά. Τί πρέπει να κάνω τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Σε ποσα λιτρα ειναι το ψαρι;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε 240 litra μαζί με 1 silver shark 2 χήρες , ένα κοπαδι neon και 3 γατόψαρα.

Τον έχω 4 μήνες περίπου απο μικρό και τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά.

Τι ενοείς δεν μπορώ να κάνω κάτι. Είναι ασθένεια που απέκτησε. Την είχε πρίν τον πάρω??

Link to comment
Share on other sites

Το αν ειχε κατι πριν το αγορασεις, δεν μπορω να το ξερω. Καποια ψαρια αποκτουν δυσμορφιες μεταξυ αλλων και απο λαθος συνθηκες, στην περιοδο της αναπτυξης τους. Αν το αγορασες ετσι, εκανες λαθος επιλογη. Τα λιτρα που το εχεις ειναι αρκετα, οποτε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εχει αποκτησει τετοιο προβλημα, στο ενυδρειο σου.- :blink:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Άρα τί μπορώ να κάνω τώρα? Μου είπεσ ότι δέν μπορώ να κάνω τίποτα.... αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε κακά νέα ή θα ζήσει με το πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζησει θα ειναι ετσι.- :blink:

Επι τη ευκαιρια, καλο θα ηταν να βαλεις κι'αλλα κορυ, γιατι ζουν σε ομαδες (7-8 ειναι αποδεκτος αριθμος για κοπαδι).-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δυστηχώς μετα απο 20 μέρες διακοπών ο pleco έχει φουσκώσει αρκετά και έχει χάσει το χρώμα του σε διάφορα σημεία του σώματός του.

Επίσης σήμερα τον είδα να είναι στην επιφάνεια του νερού ανάποδα σαν να είχε πεθάνει, αλλά μετά απο λίγο έφυγε και η συμπεριφορά του δείχνει όπως ήταν.

Τι να κανω τώρα ???

post-7023-1219787119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς μετα απο 20 μέρες διακοπών ο pleco έχει φουσκώσει αρκετά και έχει χάσει το χρώμα του σε διάφορα σημεία του σώματός του.

Επίσης σήμερα τον είδα να είναι στην επιφάνεια του νερού ανάποδα σαν να είχε πεθάνει, αλλά μετά απο λίγο έφυγε και η συμπεριφορά του δείχνει όπως ήταν.

Τι να κανω τώρα ???

post-7023-1219787119_thumb.jpg

Επειγόντως απομόνωση του ψαριού και συνδυασμός αντιβακτηριδιακής και αντιπαρασιτικής θεραπείας!Επίσης αυστηρός έλεγχος στο ενυδρείο για τα υπόλοιπα ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειγόντως απομόνωση του ψαριού και συνδυασμός αντιβακτηριδιακής και αντιπαρασιτικής θεραπείας!Επίσης αυστηρός έλεγχος στο ενυδρείο για τα υπόλοιπα ψάρια!!!

Έκανα θεραπεία και πλέον τα ασπρα σημεία έχουν εξαφανιστεί και το χρώμα του έχει επανέλθει.... Όμως άλλο ένα πρόβλημα φαίνεται ότι έχει. Το βλέπω συχνά τις τελευταίες μέρες να επιπλέει στην επιφάνεια του νερού ανάποδα προσπαθώντας να αναπνεύσει. Μόλις δεί κάποια κίνηση εκτός ενυδρείου φεύγει και κρύβεται. Τι μπορεί να είναι τώρα αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Έκανα θεραπεία και πλέον τα ασπρα σημεία έχουν εξαφανιστεί και το χρώμα του έχει επανέλθει.... Όμως άλλο ένα πρόβλημα φαίνεται ότι έχει. Το βλέπω συχνά τις τελευταίες μέρες να επιπλέει στην επιφάνεια του νερού ανάποδα προσπαθώντας να αναπνεύσει. Μόλις δεί κάποια κίνηση εκτός ενυδρείου φεύγει και κρύβεται. Τι μπορεί να είναι τώρα αυτό??

Τι τον ταιζεις;;; :thumbup: Εμενα μου δειχνει οτι ανεβαινει να φαει, απο την επιφανεια.- :D

Link to comment
Share on other sites

Τι τον ταιζεις;;; :thumbup: Εμενα μου δειχνει οτι ανεβαινει να φαει, απο την επιφανεια.- :D

Χτές πέταξα μία ταμπλέτα για να φάει, αλλά ενώ όλα τα ψαράκια μου πέσανε πάνω αυτός χαμπάρι. Τον είδα να μήν έχει όρεξη. Συνήθως μετά απο 2 λεπτά έχει κάνει επίθεση στην ταμπλέτα. Δέν τον βλέπω να έχει και πολύ όρεξη για φαϊ.

Βεαβαια έχει φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα η κολύμβησή του να είναι λίγο ακανόνιστη. Θα βγάλω φωτογραφία και θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...