Jump to content

Περίεργο φαινόμενο !!!


Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου συμβαίνει κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί πρώτη φορά ένα θηλυκό σκαλάρι ζευγάρωσε ή μάλλον λάθος λέξει διάλεξα τριυγαροσε.

Τα έφτιαξε με δυο αρσενικά !!! :blink:

Γέννησε το θυληκό και τα δυο αρσενικά γονιμοποιούσαν τα αυγά τρελά πράγματα δηλαδή... :thumbup:

Τώρα στην συγκεκριμένη φάση τα δυο αρσενικά φροντίζουν τα αυγά ενώ το θηλυκό έχει μπερδευτεί λιγάκι μια κυνηγάει το ένα αρσενικό και μια το άλλο.

Θα προσπαθήσω να βγάλω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα περιεργο αυτο το γεγονος , περιμενουμε εξελιξεις .

Link to comment
Share on other sites

:blink: πρώτη φορά και εγώ ακούω κάτι τέτοιο!!!!

προσπαθησε να ανεβάσει vindeo :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

περιεργο το ειδες σιγουρα οτι γονιμοποιησαν και τα 2 αρσενικα?

το βιντεο θα ηταν οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς, μου έχει συμβεί και σε μένα , αλλά με δίσκους. Η συμπεριφορά αυτή παρατηρήθηκε μία μόνο φορά και το "τρίο" απέκτησε αυγά και νύμφες.

Πράγματι, πρόκειται για αξιοπερίεργο φαινόμενο, το οποίο δεν γνωρίζω αν παρατηρείται στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά τα δύο αρσενικά προστατεύουν νεμεν τα αυτά αλλά αρχίζουν να ψιλό μαλώνουν αναμεταξύ τους ενώ η θηλυκιά μαλώνει και με τα δυο αρσενικά.

Γενικά έχουν μπερδευτεί τα ψάρια και δεν βλέπω να μπορέσουν να κρατήσουν τα μικρά.

Στέλνω και ένα μικρό βιντεάκι για να πάρετε μια γεύση.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πραγματικά εξιοπερίεργο! Και δείχνουν πολύ μπερδεμένα.

Αλήθεια πως μπορείς να ξεχωρήσεις αρσενικά και θυλικά χωρίς να τα δεις σε φάση γονιμοποίησης; Είχα και εγώ γένα αλλά το θυλικό τώρα το έχασα και δεν ξέρω εάν κάποιο από αυτά που έχω είναι θυλικό.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο! Εχτές που έψαχνα το forum 3-4 ώρες το διάβασα και αυτό :rasp:

Βέβαια έχω κάποιες ερωτήσεις σαν και αυτές που έκανες και εσύ σε κάποιο άλλο topic για μια λιμνούλα που θες να φτιάξεις :wacko:

Το καρούμπαλο αυτό που λες είναι πάνω από το στόμα;

Όταν λές μικρότερη μικρότερη γωνία τα θυλικά έχουν δηλαδή πιο μυτερή μύτη σε αντίθεσή με τα αρσενικά που είναι πιο πλατυπρόσωπα στο προφίλ τους;

Έχω ένα σκαλάρι με πολύ μεγάλα φτερά και είναι βραχύσομο σε σχέση με ένα άλλο το οποίο είναι μεγαλόσωμο αλλά με κοντά φτερά. Είναι άλλο είδος ή έχει να κάνει αυτό με το γένος τους;

Όταν είχε ζευγαρώσει αυτό με τα μεγάλα φτερά με ένα άλλο σκαλάρι που δεν το έχω τώρα είχα την εντύπωση ότι είναι το αρσενικό γιατί το άλλο καθόταν περισσότερο κοντά στα αυγά και τα φύλαγε. Μήπως αυτό είναι το θυλικό; γιατί αυτό δεν έχει καθόλου καρούμπαλο ^_^ Υπάρχει περίπτωση δηλαδή το αρσενικό να φύλαγε τα αυγά και να καθάριζε την περιοχή ενώ το θυλικό να κόβει βόλτες διόχνωντας τα άλλα ψάρια;

Και μια τελευταία ερώτηση. Τώρα που πέθανε το ζευγάρι του διάβασα κάπου ότι είναι μονογαμικά και μπορεί να πεθάνει και το άλλο. Ισχίει αυτό;

Εδώ μπορείς να δείς αυτό που νομίζω εγώ για θυλικό

http://img104.imageshack.us/my.php?image=30042008033kw3.jpg

και εδώ αριστερά αυτό ποθ νομίζω για αρσενικό με τα μεγάλα φτερα

http://img104.imageshack.us/my.php?image=30042008033kw3.jpg

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα εννοείς τα σκαλάρια πίσω. Έλα όμως που έστειλες δυο φορές την ίδια φωτογραφία και εκτός αυτού τα σκαλαρια στην φωτογραφία είναι πολύ μακριά και όχι προφίλ για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Όσο για την φύλαξη των αυγών το κάνουν και τα δυο, άλλοτε το θηλυκό πιο πολύ και άλλοτε το αρσενικό (είναι στον χαρακτήρα του ψαριού)

Link to comment
Share on other sites

ουπς συγνώμη. Το ζεύγος είναι αυτό:

http://img56.imageshack.us/my.php?image=30042008032ir8.jpg

Το αριστερό έχει μεγάλα φτερά το δεξί είναι μεγαλύητερο στο σώμα και με μικρά φτερά.

Αυτό που φαίνετε καλά στην φωτό που ανέβασα 2 φορές είναι κατά την γνώμη σου θυλικό η αρσενικό;

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην φωτογραφία δεν φαίνονται τα ψάρια στο προφίλ ώστε να μπορώ να τα δω πιο καλά πιστεύω ότι το αριστερό σκαλαρι είναι θηλυκό και το δεξή αρσενικό. Αλλά το τονίζω με επιφύλαξη, αν θέλεις προσπάθησε να βγάλεις τα ψάρια σε προφίλ είναι πιο ευκολο να αναγνωριστούνε

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2 είναι (δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερη):

1. post-192-1218669207_thumb.jpg

2. post-192-1218669227_thumb.jpg

Το 2 έχει μεγαλύτερο σώμα από το 1 αλλά φαίνετε πιο μικρό επειδή είναι στο βάθος του ενυδρείου.

Το συχωρεμένο ήταν ίδιο με το 2 και ήταν αυτό που συνέχεια καθάριζε την περιοχή με τα αυγά από πάνω τους δηλαδή όλη την ώρα, ενώ το 1 ήταν λίγο πιο μακριά και έδιωχνε τα άλλα ψάρια.

Το χρώμα τους τελευταία δεν είναι έντονο όπως παλιά, προφανώς λόγο της κακής ποιότητας του νερού και τις δίαιτας :S Φοβάμαι το δολάριο που τρώει πολύ μήπως από την πείνα του τους επιτεθεί :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το πρώτο είναι θηλυκό και το δεύτερο αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το πρώτο είναι θηλυκό και το δεύτερο αρσενικό.

:rasp: Ευχαριστώ Χρήστο! Μακάρι να τα φτιάξει με το άλλο αρσενικό η χήρα μπας και ξαναδώ παιδάκια ^_^

Άρα το αρσενικό ήταν αρκετή ώρα πάνω από τα αυγά ίσως για να τα γονιμοποιήσει. Το εντυπωσιακό είναι ότι αυτό τα καθάριζε (Όποιο γινότανε άσπρο γιατί δεν είχε γονιμοποιηθεί ) αυτό δημιουργούσε ρέυμα για να μένουν καθαρά ενώ το θυλικό έδιωχνε τα άλλα ψάρια! Ακόμα και στην γενίστρα που τα μετέφερα μετά απο 2 μέρες μαζί με το φυλαράκι το αρσενικά εξακολουθούσε να είναι από κάτω και να τα επιβλέπει!!!!!!

Σου έχει συμβεί εσένα ποτέ αυτό; Πίστευα ότι συμβαίνει το αντίστροφο γιαυτό και είχα μπερδέψει και το φύλο τους.

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν στάνταρ στα σκαλάρια ώστε να μπορούμε να πούμε ότι το θηλυκό κάνει αυτό και το αρσενικό εκείνο. Όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν στάνταρ στα σκαλάρια ώστε να μπορούμε να πούμε ότι το θηλυκό κάνει αυτό και το αρσενικό εκείνο. Όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του ψαριού.

Σωστοτατος.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος.- ^_^

Έχετε δίκιο. Σε ίδιο είδος ψαριού και ακόμα και του ίδιου φύλου έχω παρατηρήσει διαφορετικούς χαρακτήρες ακόμα και σε guppy για να μην πω ακόμα και σε tetra :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το πρώτο είναι θηλυκό και το δεύτερο αρσενικό.

Γιαυτό μ'αρέσει το χόμπυ του ενυδρείου. Είναι άπειροοοοοοοοοοοο. Ακόμα και ένας έμπειρος μπορεί να κάνει λάθος! Χρήστο τελικά καλά τα είχα μπανίσει εγώ στην πρώτη γέννα ποιο είναι αρσενικό και ποιο θυλικό! :D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19892

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...