Jump to content

ερωτηση για πιθανη αρρωστια σε Comon Pleco


sharkie

Recommended Posts

Καλημερα παιδια, εχω ενα comon pleco περιπου 1 μηνα στο ενυδρειο μου. Ενω εχει φυσιολογικη συμπεριφορα εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια του σωματος του εμφανιζει καποιες θαμπαδες και μετα φευγουν, σημερα ομως τον ειδα με περισσοτερες. ειναι φυσιολογικο ή εχει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω ενα comon pleco περιπου 1 μηνα στο ενυδρειο μου. Ενω εχει φυσιολογικη συμπεριφορα εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια του σωματος του εμφανιζει καποιες θαμπαδες και μετα φευγουν, σημερα ομως τον ειδα με περισσοτερες. ειναι φυσιολογικο ή εχει κατι?

Καλύτερα να βάλεις καμιά φωτό, γιατί αλλιώς δύσκολα να σε βοηθήσουμε κάνοντας κάποια διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

post-7945-1217590163_thumb.jpgεπιτελους καταφερα να βαλω φωτο του Πλεκο μου!!! Αυτος ειναι ο μαλλον αρρωστος.

Πρώτα απ'όλα, αν δεν κάνω λάθος, βλέπω το κεφάλι του παραμορφωμένο ή είναι η ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται παραμορφωμένο το κεφάλι του...

Ο δικός μου πλέκο εμφανίζει διάφορες θαμπάδες, και μετά φεύγουν. Πολλές φορές αλλάζει όλος χρώμα και μετά επανέρχεται. Κάποιες φορές το έχει κάνει και μπροστά μου. Αργότερα διάβασα ότι γίνεται ανάλογα με την διάθεση του ψαριού... Αφού και του δικού σου ψαριύ οι θαμπάδες έρχονται και φεύγουν χωρίς αλλαγές στη συμπεριφορά, δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα χρωματα στα περισσοτερα ψαρια ειναι δεικτες της διαθεσης τους.

Η παραμορφωση του σωματος ή του κεφαλιου σε ψαρια που γινονται μεγαλα ψαρια οπως ο common pleco γινεται γιατι δεν τους παρεχεται ο καταλληλος χωρος και λιτρα.

Το ιδιο συμβαινει και στα εσωτερικα οργανα των ψαριων.

Η γωνια την φωτογραφησης δεν βοηθαει για συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εμαθα και απο καποιο φιλο, οτι επειδη εχω ανοιχτόχρωμο χαλικι το κανει αυτο. Ο φιλος εχει εναν comon σε ενα 180αρι και κανει το ιδιο πραγμα κατι σαν "καμουφλαζ" και εχει ακριβως το ιδιο χαλικι με εμενα! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οτι και να ειναι παντως ευχαριστω πολυ παιδια για τις γνωμες σας. Παντα πολυτιμες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εμαθα και απο καποιο φιλο, οτι επειδη εχω ανοιχτόχρωμο χαλικι το κανει αυτο. Ο φιλος εχει εναν comon σε ενα 180αρι και κανει το ιδιο πραγμα κατι σαν "καμουφλαζ" και εχει ακριβως το ιδιο χαλικι με εμενα! :buttrock:

Το χαλικι δεν εχει καμια σχεση. Το ψαρι το κανει για να "κρυφτει" (οπως λες), αλλα εσυ του εχεις τις απαραιτητες γι'αυτο κρυψωνες;;;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι δεν εχει καμια σχεση. Το ψαρι το κανει για να "κρυφτει" (οπως λες), αλλα εσυ του εχεις τις απαραιτητες γι'αυτο κρυψωνες;;;; :buttrock:

Δες αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=19558&hl=

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...