Jump to content

Tα μικρουλια Μεγαλωσανε


piramaniac

Recommended Posts

Πολλά ψάρια από αυτά που κατά καιρούς βάζουμε στα ενυδρεία μας, εκτός από τα πιράνχα είναι σαρκοφάγα ή παμφάγα. Δεν τα ταίζουμε όμως ζωντανά ψάρια. Μόνο με τα πιράνια συμβαίνει αυτό και πιστεύω να καταλαβαίνεις το λόγο Έπειτα θέλω να σου πω ότι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι η ζωντανή τροφή δεν βοηθάει περισσότερο από την κατεψηγμένη. Και έπειτα τι καλύτερο για τα αγαπημένα μας πιράνχα από γαρίδες,καλαμάρια,φιλέτο γλώσσας,κανένα γαύρο μέσα μέσα, όλα κατεψυγμένα ή φρέσκα?

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα κατακρινω τετοιου ειδους video.

το τι ταϊζει ο καθενας τα ψαρια του κ το τι κανει γενικοτερα ειναι δικαιωμα του.

ομως το να παρουσιαζει τα κατορθωματα του δημοσιευοντας τετοια video (οπουδηποτε), το θεωρω τουλαχιστον κομπλεξικο και απαραδεκτο, ειδικα απο τη στιγμη που βρισκεται σε μια ενυδρειακη κοινοτητα κ τετοιου ειδους θεαματα ειναι κατακριτεα κ δεν εχουν σχεση με το χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ συμφωνώ με αυτά που λες Αντώνη. Αλλά νομίζω ότι από τους 100 που ταίζουν ζωντανά ψάρια τα πιράνχα οι 90 το κάνουν έτσι. για πλάκα, για να γουστάρουν. Λοιπόν την κάνεις που την κάνεις την λαλακία μην την τραβάς και βίντεο πόσο μάλλον μη μας το δείχνεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας οσοι χαλαστικαν απο τα βιντεακια ας κλεισουν τα ματακια τους :buttrock:

Εγω τουλαχιστον το εχω ξαναπει ειμαι υπερ στην ζωντανη τροφη τουλαχιστον 1-2 φορες τον μηνα

το να τα τραβαω και video προβλημα μου..δεν τα ανεβασα εγω στο ΑΖ..και δεν το συνιστω σε κανεναν

και στο κατω κατω αλλο το ΑΖ και αλλο το youtube. Δεν κρυβομαι το εχω δειλωσει σε αλο ποστ..

sorry στο ΑΖ για το στυλακι μου αλλα δεν ειναι κ ολοι τους οκ

Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλουσα να μην δωθει αλλη συνεχεια και οι τονοι να μεινουν χαμηλοι.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη Συζήτηση.........(συγνώμη άν σε κάποιο μέρος της απάντησης μου άν φανώ εγωιστής ή απλά ψωνάρα....)

Εδώ και 8 χρόνια ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα πιράνια ένα είδος ψαριών άκρως παρεξηγημένων αλλά και συνάμα άγνωστων σχεδόν για την Ελλάδα μιάς και το μόνο είδος που έρχονταν στην χώρα μας (πλην σπανιοτάτων εξαιρέσεων) ήταν τα Pygocentrus Naterreri.

Σάν αρχάριος τότε αλλά και επηρεασμένος από τα ξένα forum που είμουν γραμμένος (www.predatoryfish.net και αργότερα www.piranha-fury.com), θεωρούσα καλό ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ταΐζω τα πιράνια μου ζωντανή τροφή.

Όσο όμως περνούσε ο καιρός και ευτυχώς οι γνώσεις μου για αυτά τα ψάρια αλλά και η οικολογική μου συνείδηση αυξανόταν, σταμάτησα κάθε είδους τέτοιο τάισμα όντας ανήθικο αλλά και επικίνδυνο για τα ψάρια μου!

A )Άν με ρωτήσει κάποιος αν είναι καλό να ταΐζει ζωντανό τα ψάρια του έχω να πώ ένα μεγάλο ΟΧΙ

B )Άν με ρωτήσει κάποιος αν είναι οικολογικό και ηθικό να ταΐζει ζωντανό τα ψάρια του έχω να πώ ένα μεγάλο ΟΧΙ

Συγκεκριμένα:

A)Το να ταΐζεις τα ψάρια σου με ζωντανή τροφή η οποία μπορεί να μεταφέρει ασθένειες και παράσιτα τα οποία μπορούν να βλάψουν τα ψάρια είναι το λιγότερο ωρολογιακή βόμβα που ήδη βρίσκεται στην αντίστροφη μέτρηση και είναι έτοιμη να σκάσει από στιγμή σε στιγμή.Επίσης η ζωντανή τροφή είναι αρκετά χαμηλά σε ποιότητα σε σχέση με τις τροφές του εμπορίου.

Β)Το να ταΐζεις τα ψάρια σου με ζωντανή τροφή είναι αντιοικολογικό και ανήθικο και σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει αυτό που γίνετε στην φύση κατά την οποία τα πιράνια είτε τρώνε μέρη ψαριών (και τα ψάρια συνεχίζουν να ζούνε καθώς τα πτερύγια τους αναπλάθωνται) είτε τρώνε τα ετοιμοθάνατα λειτουργώντας ως καθαριστές των ποταμών αποτελώντας ένα βασικό κρίκο στην ισορροπία της φύσης.

Στο ενυδρείο κανένα ψάρι-τροφή δέν έχει την δυνατότηατα να ξεφύγει εφ' όσον μπορεί όπως στην φύση.

Από προσωπική εμπειρία έχω να προσθέσω ότι η παρακολούθηση ενός τέτοιου 'σκηνικού σφαγής' είναι τουλάχιστον μία αρρωστημένη κατάσταση.....

Άν σε κάποιους η γνώμη μου φαίνεται ασήμαντη έχω να πώ λίγα πράγματα για εμένα.....(το μέρος της ψωνάρας :buttrock: )

Προσωπικά διατηρώ πιράνια για 8 χρόνια και είμουν ο πρώτος άνθρωπος (από όσους γνωρίζουμε φυσικά) που έκανα προσωπικές εισαγωγές και έφερα ψάρια που ποτέ στο παρελθόν δέν είχαν περάσει τα σύνορα της Ελλάδας αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις της ευρώπης....

Συγκεκριμένα αυτά τα χρόνια διατήρησα/ρώ τα παρακάτω:

Pygocentrus Naterreri

Serrasalmus Manueli (1η εισαγωγή στην Ελλάδα)

Serrasalmus Gouldingi (1η εισαγωγή Ευρώπη - από τύχη) Λίνκ του συγκεκριμένου ψαριού στο Fishbase.org

Serrasalmus Spilopleura (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Maculatus (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Elongatus (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Altuvei (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Rhombeus

Serrasalmus Eigenmanni (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Sanchezi

Serrasalmus Humeralis (1η εισαγωγή Ελλάδα - πέθανε 2 ημέρες μετά την εισαγωγή από ammonia burn καθώς είχε τρυπήσει την σακούλα με τα δόντια του και ήρθε από Peru χωρίς νερό)

Επίσης είμουν συντονιστής στο Piranha-Fury.com για περίπου τρία χρόνια το οποίο το άφησα για χάριν του Aquazone.....

Άν και μετά από αυτό κάποιος συνεχίζει και ταίζει με ζωντανή τροφή είναι φυσικά δικαίωμα του αλλά τουλάχιστον να αναλογιστεί γιατί το κάνει...Είναι για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των ψαριών του ή απλά είναι μία ψυχολογική 'τόνωση' του ίδιου του του εαυτού???

Συγνώμη άν σας έπρηξα,

Δημήτρης Λυσίκατος

Link to comment
Share on other sites

husky jim με κάλυψες πλήρως :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι ο φιλος ανεβασε ενα βιντεακι για να μας δειξει την προοδο

των ψαριων του και οχι το πως τρωνε. Το τι τα ταιζει ειναι δικαιωμα του και

αυτος ξερει τον λογο που το κανει. Δεν νομιζω οτι πρεπει να τον κρινουμε

γι'αυτο. Τα βιντεακια γιατι να ανεβουν στο forum για να γινουν

αντικειμενο συζητησης οπως και εγινε και να χαλασει (εν μερη) το

θεμα του?

Φιλικα παντα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη Συζήτηση.........(συγνώμη άν σε κάποιο μέρος της απάντησης μου άν φανώ εγωιστής ή απλά ψωνάρα....)

Εδώ και 8 χρόνια ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα πιράνια ένα είδος ψαριών άκρως παρεξηγημένων αλλά και συνάμα άγνωστων σχεδόν για την Ελλάδα μιάς και το μόνο είδος που έρχονταν στην χώρα μας (πλην σπανιοτάτων εξαιρέσεων) ήταν τα Pygocentrus Naterreri.

Σάν αρχάριος τότε αλλά και επηρεασμένος από τα ξένα forum που είμουν γραμμένος (www.predatoryfish.net και αργότερα www.piranha-fury.com), θεωρούσα καλό ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ταΐζω τα πιράνια μου ζωντανή τροφή.

Όσο όμως περνούσε ο καιρός και ευτυχώς οι γνώσεις μου για αυτά τα ψάρια αλλά και η οικολογική μου συνείδηση αυξανόταν, σταμάτησα κάθε είδους τέτοιο τάισμα όντας ανήθικο αλλά και επικίνδυνο για τα ψάρια μου!

A )Άν με ρωτήσει κάποιος αν είναι καλό να ταΐζει ζωντανό τα ψάρια του έχω να πώ ένα μεγάλο ΟΧΙ

B )Άν με ρωτήσει κάποιος αν είναι οικολογικό και ηθικό να ταΐζει ζωντανό τα ψάρια του έχω να πώ ένα μεγάλο ΟΧΙ

Συγκεκριμένα:

A)Το να ταΐζεις τα ψάρια σου με ζωντανή τροφή η οποία μπορεί να μεταφέρει ασθένειες και παράσιτα τα οποία μπορούν να βλάψουν τα ψάρια είναι το λιγότερο ωρολογιακή βόμβα που ήδη βρίσκεται στην αντίστροφη μέτρηση και είναι έτοιμη να σκάσει από στιγμή σε στιγμή.Επίσης η ζωντανή τροφή είναι αρκετά χαμηλά σε ποιότητα σε σχέση με τις τροφές του εμπορίου.

Β)Το να ταΐζεις τα ψάρια σου με ζωντανή τροφή είναι αντιοικολογικό και ανήθικο και σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει αυτό που γίνετε στην φύση κατά την οποία τα πιράνια είτε τρώνε μέρη ψαριών (και τα ψάρια συνεχίζουν να ζούνε καθώς τα πτερύγια τους αναπλάθωνται) είτε τρώνε τα ετοιμοθάνατα λειτουργώντας ως καθαριστές των ποταμών αποτελώντας ένα βασικό κρίκο στην ισορροπία της φύσης.

Στο ενυδρείο κανένα ψάρι-τροφή δέν έχει την δυνατότηατα να ξεφύγει εφ' όσον μπορεί όπως στην φύση.

Από προσωπική εμπειρία έχω να προσθέσω ότι η παρακολούθηση ενός τέτοιου 'σκηνικού σφαγής' είναι τουλάχιστον μία αρρωστημένη κατάσταση.....

Άν σε κάποιους η γνώμη μου φαίνεται ασήμαντη έχω να πώ λίγα πράγματα για εμένα.....(το μέρος της ψωνάρας :wacko: )

Προσωπικά διατηρώ πιράνια για 8 χρόνια και είμουν ο πρώτος άνθρωπος (από όσους γνωρίζουμε φυσικά) που έκανα προσωπικές εισαγωγές και έφερα ψάρια που ποτέ στο παρελθόν δέν είχαν περάσει τα σύνορα της Ελλάδας αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις της ευρώπης....

Συγκεκριμένα αυτά τα χρόνια διατήρησα/ρώ τα παρακάτω:

Pygocentrus Naterreri

Serrasalmus Manueli (1η εισαγωγή στην Ελλάδα)

Serrasalmus Gouldingi (1η εισαγωγή Ευρώπη - από τύχη) Λίνκ του συγκεκριμένου ψαριού στο Fishbase.org

Serrasalmus Spilopleura (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Maculatus (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Elongatus (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Altuvei (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Rhombeus

Serrasalmus Eigenmanni (1η εισαγωγή Ελλάδα)

Serrasalmus Sanchezi

Serrasalmus Humeralis (1η εισαγωγή Ελλάδα - πέθανε 2 ημέρες μετά την εισαγωγή από ammonia burn καθώς είχε τρυπήσει την σακούλα με τα δόντια του και ήρθε από Peru χωρίς νερό)

Επίσης είμουν συντονιστής στο Piranha-Fury.com για περίπου τρία χρόνια το οποίο το άφησα για χάριν του Aquazone.....

Άν και μετά από αυτό κάποιος συνεχίζει και ταίζει με ζωντανή τροφή είναι φυσικά δικαίωμα του αλλά τουλάχιστον να αναλογιστεί γιατί το κάνει...Είναι για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των ψαριών του ή απλά είναι μία ψυχολογική 'τόνωση' του ίδιου του του εαυτού???

Συγνώμη άν σας έπρηξα,

Δημήτρης Λυσίκατος

Δασκαλε Δημητρη τι να πουμε...

απλα :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ, αν είχα πιράνια, θα τα τάιζα πολιτικούς και παπάδες!!! Επίσης θα το βιντεοσκοπούσα!!! Θα φώναζα και τους φίλους μου να δούμε το θέαμα παρέα, τρώγοντας πατατάκια και πίνοντας μπύρες! Σοβαρά..........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν είχα πιράνια, θα τα τάιζα πολιτικούς και παπάδες!!! Επίσης θα το βιντεοσκοπούσα!!! Θα φώναζα και τους φίλους μου να δούμε το θέαμα παρέα, τρώγοντας πατατάκια και πίνοντας μπύρες! Σοβαρά..........

Μια προσκληση για δυο ατομα, εγω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν είχα πιράνια, θα τα τάιζα πολιτικούς και παπάδες!!! Επίσης θα το βιντεοσκοπούσα!!! Θα φώναζα και τους φίλους μου να δούμε το θέαμα παρέα, τρώγοντας πατατάκια και πίνοντας μπύρες! Σοβαρά..........

Εγω θελω μπουτι..Αν γινετε να μου στειλεις επαρχια θα σου ημουν ευγνωμων δεκα χρονια θα ετρωγα :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

μηπως εισαστε αθεοι εσεις οι δυο; μισο λεπτο να καλεσω τον πνευματικο μου τον κ.Ανθιμο να σας αναφερει στο επομενο κυρηγμα του (αναμεσα στην εξωτερικη πολικη και την ομοφιλοφιλια)

Link to comment
Share on other sites

μηπως εισαστε αθεοι εσεις οι δυο; μισο λεπτο να καλεσω τον πνευματικο μου τον κ.Ανθιμο να σας αναφερει στο επομενο κυρηγμα του (αναμεσα στην εξωτερικη πολικη και την ομοφιλοφιλια)

Τι σχεση εχει ο θεος με τους "παπαδες" και οι "πολιτικοι" με την πολιτικη?

Μπορει καποιος να μη πιστευει σε αυτους αλλα να πιστευει και στο "κρατος" και στην "ανωτερη δυναμη" :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...