Jump to content

Νέο Ενυδρείο


costasd

Recommended Posts

Καλημέρα,

σχεδιάζω να στήσω ένα νεο ενυδρείο 250 λίτρα με δίσκους. Ακόμη βρίσκομαι στο στάδιο του σχεδιασμού (μάρκα ενυδρείου, φίλτρα, μηχανήματα επεξεργασίας νερου, είδος δίσκων κλπ) άλλα θέλω να προσπαθήσω να τα προβλέψω όσο δυνατόν περισσότερα από την αρχή ώστε να μήν έχω εκπληξεις και να μήν "πετάξω" χρήματα χωρίς λόγο.

Το αρχικό μου ερώτημα είναι το εξής: Έχω ήδη ένα μικρότερο ενυδρείο με Dwarf Gourami και Σκαλάρια. Μπορώ να τα μεταφέρω στο καινουριο? Είναι συμβατά με δίσκους? Επειδή ο χώρος μου είναι μικρός, δεν μπορώ να κρατήσω δύο ενυδρεία.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε κωστα.καλως ορισες και συ στο club των δισκαδων :blink: τα ψαρακια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους,ποσο με τους δισκους κιολας...αυτο που μπορεις να κανεις κατα την γνωμη μου,ειναι να παρεις το νεο ενυδρειο,να μεταφερεις ολο το νερο και την βιολογια του φιλτρου απο το παλιο στο νεο μεχρι να στρωσει τελειως μαζι με τα ψαρακια,και μετα τα πουλας η' τα χαριζεις σε καποιον συμφορουμιστα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε κωστα.καλως ορισες και συ στο club των δισκαδων :blink: τα ψαρακια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους,ποσο με τους δισκους κιολας...αυτο που μπορεις να κανεις κατα την γνωμη μου,ειναι να παρεις το νεο ενυδρειο,να μεταφερεις ολο το νερο και την βιολογια του φιλτρου απο το παλιο στο νεο μεχρι να στρωσει τελειως μαζι με τα ψαρακια,και μετα τα πουλας η' τα χαριζεις σε καποιον συμφορουμιστα :thumbup:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

Να σου πώ όμως ότι στο υπαρχον ενυδρείο τα δύο είδη που ανέφερα συμβιώνουν καλά και δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα. Ϊσως να έτυχε.

Νομίζεις ότι είναι καλύτερα να μεταφέρω την βιολογία του παλιού ή να το στρώσω από την αρχή? Το παλιό λειτουργεί από πέρυσι και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με ασθένιες κλπ.

Δεν βιάζομαι να βάλω τους δίσκους, αλλά θέλω να είμαι σιγουρος ότι το κάνω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σε 250 λιτρα μπορεις να βαλεις 4-5 μεσαιους δισκους, ωστε να μπορεσεις να ευχαριστηθεις και την αναπτυξη τους. Συμφωνω πως καλο θα ειναι να αποφυγεις να βαλεις μαζι τους, αυτα τα ψαρια που εχεις.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε 250 λιτρα μπορεις να βαλεις 4-5 μεσαιους δισκους, ωστε να μπορεσεις να ευχαριστηθεις και την αναπτυξη τους. Συμφωνω πως καλο θα ειναι να αποφυγεις να βαλεις μαζι τους, αυτα τα ψαρια που εχεις.- :blink:

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Νομίζω θα την ξαναχρειαστώ στην επόμενη φάση μετά το στρώσιμο.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Νομίζω θα την ξαναχρειαστώ στην επόμενη φάση μετά το στρώσιμο.

Κώστας

Επόμενη Ερώτηση αν δεν σας έχω ήδη κουράσει:

Διαβάζω στο φόρουμ ότι υπάρχουν δύο βασικές μέθοδοι ρύθμισης του Ph. Ο ένας είναι με α/ο και ο δεύτερος με χρήση τύρφης στο φίλτρο.

Αν έχω καταλάβει σωστά, με την χρήση α/ο, από το νερό αφαιρούνται χρήσιμα συστατικά τα οποία αναγκαζόμαστε μετά τα συμπληρώνουμε με τα γνωστά πρόσθετα. Αυτός ό τρόπος γιατί είναι καλύτερος από την χρήση τύρφης?

Για την σωστή χρήση της τύρφης δεν βρήκα αρκετά να διαβάσω. Τι αρνητικό έχει? (κόστος? επηρεάζει σε κάτι το άλλο το νερό? Χρειάζεται αλλάγή τύρφης πολύ συχνά και δεν είναι πρακτικό?)

Με λίγα λόγια ψάχνω να καταλάβω τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε μίας από τις παραπάνω μεθόδους.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, βασικά οι 2 τρόποι ρύθμισης του pH είναι:

είτε με παροχή διοξειδίου (CO2),

είτε με χρήση νερού Α/Ο σε συνδιασμό με τύρφη...!

Η συσκευή αντίστροφης όσμωσης κατακρατά τα περισσότερα διαλλυμένα στο νερό μέταλλα, άλατα κτλ δίνοντάς μας καθαρό και πολύ μαλακό νερό, σαν αυτό που ζουν οι δίσκοι στο φυσικό τους περιβάλλον... Από εκεί και πέρα προσθέτουμε ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία για να εξασφαλίσουμε κάποια απαραίτητα συστατικά στο νερό που χάσαμε με την Α/Ο... Φυσικά και αυτά που προσθέτουμε είναι απείρως λιγότερα και απείρως ασφαλέστερα από αυτά που υπάρχουν στο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ...! Το μαλακό νερό της Α/Ο είναι ουδέτερου pH και ευμετάβλητο σε οποιαδήποτε προσπάθεια αλλαγής του, οπότε με την τύρφη εκμεταλλευόμαστε τα χουμικά οξέα ρίχνοντας έτσι το pH μας!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, βασικά οι 2 τρόποι ρύθμισης του pH είναι:

είτε με παροχή διοξειδίου (CO2),

είτε με χρήση νερού Α/Ο σε συνδιασμό με τύρφη...!

Η συσκευή αντίστροφης όσμωσης κατακρατά τα περισσότερα διαλλυμένα στο νερό μέταλλα, άλατα κτλ δίνοντάς μας καθαρό και πολύ μαλακό νερό, σαν αυτό που ζουν οι δίσκοι στο φυσικό τους περιβάλλον... Από εκεί και πέρα προσθέτουμε ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία για να εξασφαλίσουμε κάποια απαραίτητα συστατικά στο νερό που χάσαμε με την Α/Ο... Φυσικά και αυτά που προσθέτουμε είναι απείρως λιγότερα και απείρως ασφαλέστερα από αυτά που υπάρχουν στο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ...! Το μαλακό νερό της Α/Ο είναι ουδέτερου pH και ευμετάβλητο σε οποιαδήποτε προσπάθεια αλλαγής του, οπότε με την τύρφη εκμεταλλευόμαστε τα χουμικά οξέα ρίχνοντας έτσι το pH μας!

Γιώργο σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Είχα καταταλάβει λάθος οτι από μόνη της η τύρφη μπορεί να ρίξει το pH στο επιθυμητό επίπεδο.

Μπορείς να μου πεις, αν δεν σε κουράζω, ποιά είναι η διαδικασία για να συνδυάσω την α/ο με την τύρφη που αναφέρεις? Την προσθέτεις στο δοχείο που κάνεις την μίξη α/ο+ΕΥΔΑΠ και μετράς το pH μέχρι να έρθει εκεί που θέλεις ή απλά την έχεις στο φίλτρο?

Επίσης βλέπω ότι το ενυδρείο που έχεις στην κατοχή σου είναι αυτό που θέλω να φιάξω. Βρήκα αρκετά άρθρα για τον βιότοπο του ποταμού αυτού, αλλά πουθενά δεν βρήκα ως τώρα τι υπάρχει στον πυθμένα ώστε να βάλω το κατάλληλο υπόστρωμα. Φαντάζομαι υπάρχει άμμος, αλλά τι είδους? Θα εκτιμούσα πολύ αν μου έδινες αυτήν την πληροφορία.

Ευχαριστώ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η μεθοδος των ρυτινων για την μειωση του πεχα, που εσκεμενα απεκρυψε ο Genirus ( :thumbup: ), επειδη ειναι η δικη μου μεθοδος.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...