Jump to content

Καινούριος Betta


sonyericsson

Recommended Posts

Γεια σας,σήμερα πήγα και πήρα ένα μονομάχο.Το πρόβλημα είναι ότι όταν τον έβαλα μέσα στο ενυδρείο,κολυμπούσε λίγο.Όμως τώρα τον βλέπω για 4-5 ώρες να κάθεται στα φύλα της ανούμπιας και να μην κουνιέται.Το μόνο που κάνει είναι να ανεβαίνει για 2-3 δευτερόλεπτα στην επιφάνεια να πάρει μία ανάσα και μετά πάλι κρυμένος μέσα στην ανούμπια.Μήπως είναι άρρωστο;Να αναφέρω ότι το νερό μέσα στο ποτηράκι που το είχαν ήταν αρκετά βρώμικο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απο μετρησεις αν εισαι οκ τοτε να μην ανυσηχεις.Δωστου χρονο να συνηθισει το καινουργιο σπιτακι του παντα μονο του και αφιερωσε του χρονο για παρατηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άλλος; Να ακούσω και άλλες γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Από όρεξη πώς τα πάει; Τρώει καθόλου; Γενικά υπάρχει καμιά αλλαγή στα φτερά του ή στο χρώμα του; Παρόμοια συμπεριφορά είχε και ο δικός μου μονομάχος πριν από κανα 2μηνο όταν αρρώστησε, αλλά αυτό δεν σημαίνει και τίποτα για τον δικό σου.... Υπάρχουν άλλα ψαράκια μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Από όρεξη πώς τα πάει; Τρώει καθόλου; Γενικά υπάρχει καμιά αλλαγή στα φτερά του ή στο χρώμα του; Παρόμοια συμπεριφορά είχε και ο δικός μου μονομάχος πριν από κανα 2μηνο όταν αρρώστησε, αλλά αυτό δεν σημαίνει και τίποτα για τον δικό σου.... Υπάρχουν άλλα ψαράκια μέσα;

Ναι τρώει,αλλά τρομάζει όταν ανοίγω το καπάκι και πλησιάζει μετά απο λίγο για να φάει.Το χρώμα του είναι όπως ήταν και οταν το πήρα,δεν έχει αλλάξει κάτι.Φυσικά και δεν υπάρχουν άλλα ψάρια μέσα,μόνο του είναι.

Σύντομα θα ανεβάσω φώτο να τον δείτε αν μπορέσω

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσουν οι ειδικοί του θέματος. Προσωπική άποψη όμως είναι ότι αφού το ψάρι έχει όρεξη και τρώει, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Σε 20lt και μάλιστα με φυτά (ανέφερες κάτι για ανούμπια) κανονικά είναι μια χαρά το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δωστου ενα 24ωρο να προσαρμοστει το ψαρι και καλο θα ηταν να μην τον ενοχλεις και να μην τον ταϊσεις βαλτου μονο μεσα στο νερο μερικες σταγονες απο βιταμινες εχει η ΣΕΡΑ πολυ καλες τις ΦΙΣΤΑΜΙΝ και γενικα αστον ησυχο μην τον ενοχλεις ουτε να του αναβεις τα φωτα και το καπακι γενικα αστον να προσαρμοστει.

Περιμενουμε νεα του μικρου σου

Link to comment
Share on other sites

-Ασ'τον να υσηχασει τωρα, μην κανεις εργασιες μεσα στο ενυδρειο για μερικες μερες και μην κανεις αποτομες κινησεις απ'εξω απο αυτο.

-Κανε μετρησεις παιρνωντας νερο με προσοχη και πολυ αργες κινησεις και δωσε τα αποτελεσματα.

-Οταν βαζεις σε νεες συνθηκες ενα ψαρι, ακομα και σε καλυτερες, θελει μια προετοιμασια.

Ψαξε για "προσαρμογη".

-Το "αραγμα" πανω σε φυλλα κλπ ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα των μονομαχων.

-Οταν σε "γνωρισει" και αποκτησεις την εμπιστοσυνη του θα παθεις πλακα απο τη συμπεριφορα του.

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι τιποτις....

Σε 2-3 μερες θα ξεθαρεψει και θα σου αρχισει τα κολπακια...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τον είδα πολύ καλύτερα απ'ότι τις άλλες μέρες.Βλέπω ότι αρχίζει αι με συνηθίζει και όταν πάω να τον ταίσω δεν πάει να κρυφτεί.Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα.Έκανα τεστ αμμωνίας με 2 διαφορετικα τεστ(JBL,sera).Το πρώτο έδειξε αμμωνία 0,8 και το δεύτερο 1.0 :thumbup::thumbup::blink: .Έκανα αλλαγή νερού και καθάρισα λίγο και τον βυθό,Θα ξανακάνω τεστ σε καμιά-δυο ώρες να δω που είναι η αμμωνία και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τον είδα πολύ καλύτερα απ'ότι τις άλλες μέρες.Βλέπω ότι αρχίζει αι με συνηθίζει και όταν πάω να τον ταίσω δεν πάει να κρυφτεί.Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα.Έκανα τεστ αμμωνίας με 2 διαφορετικα τεστ(JBL,sera).Το πρώτο έδειξε αμμωνία 0,8 και το δεύτερο 1.0 :thumbdown::thumbdown::thumbdown: .Έκανα αλλαγή νερού και καθάρισα λίγο και τον βυθό,Θα ξανακάνω τεστ σε καμιά-δυο ώρες να δω που είναι η αμμωνία και θα σας πω...

Αλαγες νερου αν μπορεις καθε 2 μερες σε μικρες ποσοτητες και λιγο ταισμα.Κανονικα αφου εχεις αμωνια επρεπε να περιμενεις να στρωσει καλα το ενυδριο σου και μετα να εβαζες τον μονομαχο αλλα μην ανυσηχεις ολοι σχεδον το ιδιο λαθος κανουμε και δεν αφαιρω τον εαυτο μου απο αυτο :blink::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα αλλαγες 30-50% και να προσθετεις ετοιμα "βακτηρια" απο το εμποριο (1-2 ωρες μετα την αλλαγη) μεχρι να φυγει η αμμωνια.

Αν δεν εχει στρωσει το νερο του ενυδρειου (οπως υποψιαζομαι), μετα θα δεις λογικα ΝΟ2 και θα συνεχισεις να κανεις αλλαγες μεχρι να φυγει και αυτο.

Οταν δεις μηδενικες τιμες αμμωνιας (ΝΗ3), νιτρωδων (ΝΟ2) και τα νιτρικα (ΝΟ3) πανω απο το 0, θα εχει στρωσει.

Τοτε θα κανεις μια φορα την εβδομαδα αλλαγη σε ποσοστο νερου, τοσο οσο να κρατας τα νιτρικα (ΝΟ3) απο 0-5.

Αν εχεις φυτα (που θα πρεπει να εχεις αφου ο μονομαχος τα λατρευει) να αφηνεις λιγα νιτρικα στο νερο για τροφη των φυτων δλδ 5-10.

Η μετρησεις να γινονται με υγρα τεστ καλυτερα (για σιγουρα) και να γινονται λιγο πριν κανεις αλλαγη νερου.

ΥΓ τωρα με το προβλημα της αμμωνιας πρπει να γινονται συνεχως και πριν και μετα την αλλαγη για να βλεπεις αν το ποσοστο νερου της αλλαγης που εκανες ηταν ικανο να ριξει τη τιμη της αμμωνιας.

ΥΓ αν εχεις καποιον φιλο συνχομπιστα κοντα σου, που να εχει οσο πιο σιγουρα γινεται υγειες ενυδρειο, παρε μπολι (μουργα) απο το φιλτρο του σε ενα σακουλακι με νερο ενυδρειου και ριξτη στο δικο σου φιλτρο. Μην αργησεις στη μεταφορα καθως τα βακτηρια ειναι ευαισθητα γενικα (στη διαφορα θερμοκρασιας, στη ζεστη, κρυο, χλωριο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω βοηθησει εγω με μπολι ειναι γειτονας μου :blink:

Το ενυδρειο του πρεπει να τρεχει λιγοτερο απο μηνα οποτε δεν ειναι στρωμενο

Η βλακεια που εκανε ειναι οτι ταισε πολυ με αποτελεσμα να εχει πολλες ακαθαρσιες στον

βυθο. Του ειπα και εγω να κανει καθημερινες αλλαγες και να ταιζει μερα παρα μερα.....

Θερμοκρασια φιλε venom δεν γνωριζω τι εχει (θα μας πει ο ιδιος) παντως εχει ενα αρκετα δυνατο ανεμιστηρακι οποτε θα ειναι

και σε λογικα επιπεδα.....

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω βοηθησει εγω με μπολι ειναι γειτονας μου :blink:

Το ενυδρειο του πρεπει να τρεχει λιγοτερο απο μηνα οποτε δεν ειναι στρωμενο..

Αν γινει σωστα το "μπολιασμα", το ενυδρειο ειναι ετοιμο (στρωμενο) μεσα σε 2-3 μερες.

Το πολυ ταισμα ειναι διαφορετικη αιτια εμφανισης αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

ναι και παλι το ταισμα πρεπει να γινεται με προσοχη δεν σημαινει οτι επειδη του

εδωσα μπολι ειναι ετοιμο απλα θα στρωσει πιο γρηγορα......

Link to comment
Share on other sites

Επισης στο στρωσιμο ισως να μπορει να γινει με το μπολιασμα σε 2-3 μερες σε

ενυδρειο μεγαλο ομως και να προσθεσουμε 1 πρωτο ψαρι μετα. Σε ενα ενυδρειο τουλαχιστον

15 λιτρων δεν μπορουμε να επιτυχουμε τα ιδια αποτελεσματα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και να εχουμε πληρη ιχθυοφοτιση. Χρειαζεται περισσοτερο

υπομονη και το σωστο (για εμενα) σε τοσο μικρα ενυδρεια ειναι να μην προσθετουμε ψαρια

μεχρι να εχουμε εναν πληρη κυκλο.....

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία έχω γύρω στους 25-26 βαθμούς.Ξαναέκανα τεστ πριν λίγο και μου έδειξε λίγο πιο κάτω απ'το 1(0,8-0,7).Η αλλαγή νερού ήταν 50%.Αύριο θα ξανακάνω αλλαγή νερού 30-40%,δεν θα ταίσω καθόλου και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Με στικς εχεις κανει τις μετρησεις ή με υγρα;

Καλο θα ειναι να μην τον ταϊσεις για 2 μερες και κανε μια αλλαγη νερου προσεξε ομως μην το στρεσαρεις το ψαρι σου

Link to comment
Share on other sites

Με στικς εχεις κανει τις μετρησεις ή με υγρα;

Καλο θα ειναι να μην τον ταϊσεις για 2 μερες και κανε μια αλλαγη νερου προσεξε ομως μην το στρεσαρεις το ψαρι σου

Τις μετρήσεις για αμμωνία και νιτρώδη τις κάνω με υγρά τεστ της sera.

Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις για αμμωνία και νιτρώδη τις κάνω με υγρά τεστ της sera.

Ωωωπ

Εδω ειμαστε.

Εγω θα εκανα και με τιποτα αλλα :blink:

Δεν θα ταιζα καθολου μεχρι να πεσει η αμμωνια (και 3 και 4 μερες δεν παθαινει τιποτα, και μια εβδομαδα νηστικος)

50% παλι αλλαγη αυριο αλλα αργα-αργα και με νερο στην ιδια θερμοκρασια ή 1 βαθμο πιο κρυο αν ειναι πολυ αργη αλλαγη και 2 βαθμους πιο κρυο.

Ιδιες συνθηκες πρεπει να εχει και το νερο της αλλαγης και στις σκληροτητες και οξυτητα.

Αν το νερο του ενυδρειου εχει αλλες τιμες απο αυτο της βρυσης, πρεπει και το νερο της αλλαγης να "επεξεργαζεται" αναλογα.

Θα χρησιμοποιησα και μιξη απιονισμενου-βρυσης. (πχ 30-70%)

(Απιονισμενο βαζω και για αναπληρωση στο νερο που εξατμιζεται)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι και παρα πολυ, πιο αξιοπιστα ειναι τα ΑΡΙ.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναέκανα αλλαγή νερού 50%.Πριν την αλλαγή το τεστ έδειξε κοντά στο 1mg/l και μετά ακριβώς στο 0,5mg/.Επίσης,επειδή τώρα αρχίζω και βάζω υγρό λίπασμα για την ανούμπια(Ferropol της JBL),έβγαλα τον άνθρακα και στη θέση του το γέμισα με sera siporax πριν 4 μέρες.Σε πόσες μέρες θα είναι έτοιμο και στρωμένο το καινούριο siporax για να καταπολεμήσει την αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

...Σε πόσες μέρες θα είναι έτοιμο και στρωμένο το καινούριο siporax για να καταπολεμήσει την αμμωνία;

Αυτο θα το πουν οι μετρησεις.

Λογικα, αν δεν μπολιασες απο τα προηγουμενα υλικα (αν ηταν στρωμενα, που δεν το νομιζω) ή δεν κανεις καποια αλλα κινηση επισπευσης του στρωσιματος, θα ειναι ετοιμο (χωρις να κανεις λαθη) σε 4-6 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...