Jump to content

Καινούριος Betta


sonyericsson

Recommended Posts

Τα στικς, πέρα από την αναξιοπιστία τους, δεν περιλαμβάνουν τεστ για αμμωνία...

Για τα υγρά τεστ της SERA πολλοί έχουν εκφράσει επιφυλάξεις... Πολλοί είναι επίσης αυτοί που θεωρούν τα τεστ της ΑΡΙ σαν τα καλύτερα (ή από τα καλύτερα) :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τώρα δεν έχω άλλα τεστ εύκαιρα,οπότε για τώρα θα κάνω μετρήσεις με της sera τα τεστ.Μετά την αλλαγή που έκανα σήμερα(40%) το τεστ έδειξε κάτω από 0,5,γύρω στο 0,3-0,4.Επίσης χθες δεν τάισα,ούτε σήμερα.Αύριο να κάνω μικρότερη αλλαγή και να ταίσω πολύ λίγο ή καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Ταϊσε τον παρα πολυ λιγο και βαλτου βιταμινες προσεχε με τις αλλαγες νερου που του κανεις μην τον στρεσαρεις

|Πες μας πως παει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,αυτά τα τεστ θα με τρελάνουν!Σήμερα το πρωί που έκανα τεστ αμμωνίας βγήκε σχεδόν 0,κάπου στο 0,1.Στον μονομάχο έδωσα μόνο ένα σκουλίκι.Πριν λίγο ξαναέκανα τεστ και μου έβγαλε 0,5 :thumbup: .Μα είναι δυνατόν να ανεβεί η αμμωνία τόσο πολύ;'Εκανα αλλαγή νερού γύρω στο 40% αλλά δεν ξαναέκανα τεστ,γιατί θα μου δείξει κάποιο τρελό νούμερο,οπότε δεν μπαίνω ούτε καν στον κόπο :blink: .Αύριο θα πάω να πάρω υγρά τεστ της JBL για την αμμωνία,αλλά άμα βρω τις API θα πάρω αυτά.Αύριο να ταίσω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,αυτά τα τεστ θα με τρελάνουν!Σήμερα το πρωί που έκανα τεστ αμμωνίας βγήκε σχεδόν 0,κάπου στο 0,1.Στον μονομάχο έδωσα μόνο ένα σκουλίκι.Πριν λίγο ξαναέκανα τεστ και μου έβγαλε 0,5 :thumbup: .Μα είναι δυνατόν να ανεβεί η αμμωνία τόσο πολύ;'Εκανα αλλαγή νερού γύρω στο 40% αλλά δεν ξαναέκανα τεστ,γιατί θα μου δείξει κάποιο τρελό νούμερο,οπότε δεν μπαίνω ούτε καν στον κόπο :blink: .Αύριο θα πάω να πάρω υγρά τεστ της JBL για την αμμωνία,αλλά άμα βρω τις API θα πάρω αυτά.Αύριο να ταίσω ή όχι;

Ριξτο λιγο στο διαβασμα, θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο, απο το να περνεις απαντησεις, σε οποια απορια εχεις τη στιγμη που γραφεις.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ριξτο λιγο στο διαβασμα, θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο, απο το να περνεις απαντησεις, σε οποια απορια εχεις τη στιγμη που γραφεις.- :blink:

Δεν εννοούσα ότι επειδή βαριέμαι να κάνω το τεστ ή οτιδήποτε δεν το κάνω και περιμένω έτοιμες απαντήσεις χωρίς να κάνω τίποτα.Εννοούσα ότι εφ'όσον αυτό το τεστ δεν είναι αξιόπιστο δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό για το τάισμα που θα κάνω,για αυτό και ρωτάω γνώμες.Επίσης είπα ότι θα πάρω άλλα τεστ,για να ξέρω τι μου γίνεται με το τάισμα,τις αλλαγές νερού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στον μονομάχο έδωσα μόνο ένα σκουλίκι

Εαν εννοεις ζωντανο σκουλικι σταματα να του δινεις μεχρι να πεσει η αμμωνια.Λιγη τυποποιημενη τροφη

μονο.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν λέω σκουλίκι εννοώ το αποξηραμένο κόκκινο σκουλίκι της tropical.'Εχω και κάτι απλά φυλλαράκια για τροπικά ψάρια,κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

'Οταν λέω σκουλίκι εννοώ το αποξηραμένο κόκκινο σκουλίκι της tropical.'Εχω και κάτι απλά φυλλαράκια για τροπικά ψάρια,κάνουν;

Κανουν.

Να προτιμας ποικιλια τροφης, γι'αυτο αν δεν εχεις πολλα ψαρια (για να καταναλωνεται συντομα η τροφη) να προτιμας μικρες συσκευασιες τροφων για να ειναι παντα φρεσκιες.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ φυλλαρακια πολλες φορες δεν τα τρωνε τα μπετακια. Δοκιμασε διαφορες τροφες και δινε του ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφές όμως;Έχω φάει τον κόσμο να βρω αυτή την attison betta pro και δεν την βρίσκω πουθενά.Όταν θα το ταίσω,θα δοκιμάσω και τα φυλλαράκια,αλλά αν δεν τα τρώει τι θα κάνω μετά :blink: ?Αφού λέτε ότι θέλει ποικιλία... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τις πρωτες μερες μπορει να το'παιζει δυσκολος, οταν ομως του "εφτιαξα" σιγα σιγα το νερο οξυνο και μαλακο και εβαλα και indian almond leaves του ανοιξε η ορεξη και αρχισε να τρωει τα παντα, με προτιμηση ομως αυτα :

(Κανει και γυμναστικη ταυτοχρονα :blink:)

ΥΓ Μουλιαζε 1-2 φορες την εβδομαδα την τροφη σε βιταμινες (πχ sera fishtamin ή Kent Zoe)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι λάβρες κουνουπιών κάνουν για μόνιμη διατροφή και 1-2 φορές την βδομάδα να του δίνω σκουλίκι;

Link to comment
Share on other sites

Οι λάβρες κουνουπιών κάνουν για μόνιμη διατροφή και 1-2 φορές την βδομάδα να του δίνω σκουλίκι;

Οχι μονιμα, και φυσικα οχι ταισμα με τον τροπο του βιντεο. Αυτο γινεται μια στο τοσο γιατι μαθαινει ετσι να πηδαει ψηλα και υπαρχει κινδυνος να βρεθει εξω απο το ενυδρειο (περνανε απο χαραμαδες που δεν βαζει ο νους σου).

Ειπαμε ποικιλια τροφων, φυλαρακι, σκουλικακι αποξηραμενο ή κατεψυγμενο, αρτεμια κατεψυγμενη (ή και ζωντανη αν μαθεις να καλλιεργεις) και το πιο ενδιαφερον ζωντανα grindal.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα τεστ αμμωνίας με τo καινούριο testset της JBL και μου έδειξε κάτω από 0,4 και πάνω απο 0,2,οπότε είναι γύρω στο 0,3.Επίσης δοκίμασα να του δώσω από τα φυλλαράκια sera san και τα έφαγε.Να κάνω καμιά αλλαγή νερού ή να το αφήσω έτσι να πέσει απο μόνη της η αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια 50%, το 30% απο το οποιο να ειναι απιονισμενο (απο supermarket).

Το νερο της βρυσης φυσικα με αντιχλωριο αλλα βαλε και στο απιονισμενο :blink:

Καθε μερα μπορεις να φρεσκαρεις το νερο μεχρι να φυγουν τα δηλητηρια.

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως να γινεται πολυ αργα για να μη φρικαριε το ψαρι.

Χρησιμοποιησε πχ ψιλο σωληνακι απο αεραντλια για να βαζει το νερο στο ενυδρειο, τοποθετωντας αν γινεται το δοχειο με το νερο της αλλαγης, ψηλοτερα απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε delta δεν νομίζεις ότι αυτό που θα κάνω με το απιονισμένο θα το φρικάρει περισσότερο;;Το pH του ενυδρείου τώρα είναι 7,6-7,7 και εσύ μου λες να κάνω αλλαγή νερού με απιονισμένο και νερό βρύσης,έτσι θα δημιουργηθεί ένα ουδέτερο pH κοντά στο 7.0.Είναι δυνατόν να γίνει τόσο μεγάλη μεταβολή του pH και να μην επηρεάσει το ψάρι :blink: ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε delta δεν νομίζεις ότι αυτό που θα κάνω με το απιονισμένο θα το φρικάρει περισσότερο;;Το pH του ενυδρείου τώρα είναι 7,6-7,7 και εσύ μου λες να κάνω αλλαγή νερού με απιονισμένο και νερό βρύσης,έτσι θα δημιουργηθεί ένα ουδέτερο pH κοντά στο 7.0.Είναι δυνατόν να γίνει τόσο μεγάλη μεταβολή του pH και να μην επηρεάσει το ψάρι :blink: ?

Κακως ειναι το pH 7,6-7,7 το ψαρι θελει ουδετερο ή ελαφρως οξυνο νερο και μαλακο.

Εγω θα αρχιζα σιγα-σιγα τη "διορθωση" των συνθηκων.

Ποσο ειναι το gH, kH ?

Αν εκανες τη μιξη που προτεινα (30% απο το 50% του νερου της αλλαγης) το νερο στο ενυδρειο τελικα θα ηταν 15% διαφορετικο, και αν εκανες πολυ αργα την αλλαγη( με το σωληνακι που σου ειπα) θα ηταν σαν να κανεις προσαρμογη.

Αληθεια οταν πηρες το ψαρι ποση ωρα προσαρμογη εκανες και ποσο ηταν το pH gH kH του νερου της σακουλας?

Link to comment
Share on other sites

Κακως ειναι το pH 7,6-7,7 το ψαρι θελει ουδετερο ή ελαφρως οξυνο νερο και μαλακο.

Εγω θα αρχιζα σιγα-σιγα τη "διορθωση" των συνθηκων.

Ποσο ειναι το gH, kH ?

Αν εκανες τη μιξη που προτεινα (30% απο το 50% του νερου της αλλαγης) το νερο στο ενυδρειο τελικα θα ηταν 15% διαφορετικο, και αν εκανες πολυ αργα την αλλαγη( με το σωληνακι που σου ειπα) θα ηταν σαν να κανεις προσαρμογη.

Αληθεια οταν πηρες το ψαρι ποση ωρα προσαρμογη εκανες και ποσο ηταν το pH gH kH του νερου της σακουλας?

Δεν έχω τεστ kh gh μόνο υγρό τεστ του γείτονα για το pH υπάρχει.Ξέρω ότι το ψάρι θέλει ουδέτερο νερό αλλά πως να κάνω αλλαγή των σκληροτήτων και pΗ;Τώρα όσον αφορά την προσαρμογή του ψαριού όταν το πηρα,το άφησα ένα τέταρτο και κάθε 5 λεπτά του πρόσθετα λίγο νερό από το ενυδρείο μέχρι να φτάσω στο 30ωρο,οπότε το έπιασα με την απόχη και το έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Με απιονισμενο νερο μπορεις να μειωσεις το ph σου. Κανε πειραμα σε ενα δοκιμαστικο

σωληνα πρωτα να δεις τις αναλογιες. Εγω με 60% νερο βρυσης και 40% απιονισμενο

εχω ph 7. Το ph του ενυδρειου θα το κατεβαζεις σταδιακα απλα πρσθετοντας σε καθε

αλλαγη νερου απιονισμενο νερο στις σωστες αναλογιες. Ετσι δεν θα στρεσαρεις το

ψαρακι σου.... μπορω να σε βοηθησω και εγω αν θες οταν βρω χρονο. Επειδη και

εγω οταν ειχα ξεκινησει το χομπι ειχα τον μονομαχο με νερο βρυσης βλεπεις δεν υπηρχε

το aquazone :buttrock: δεν ειχα προβλημα και μου εζησε σχεδον 3 χρονια. Ισως να ηταν

τυχη η ισως τελικα να μπορει να αντεξει σε ph>7.... Αλλα αν θες να του

παρεχεις πιο σωστες συνθηκες το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να το κατεβασεις.

Απο αμμωνια πως παμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν προβλημαμε το νερο βρυσης μην φρικαρεις και αγχωνεσε αστο το ζωο μην το ταλαιπωρεις.

Οπως σου ειπα προσπαθησε να μην το στρεσαρεις το μικρο σου με τις αλλαγες νερου

Πες μας πως τα πατε

Link to comment
Share on other sites

Παρά την αμμωνία που έχει μέσα το νερό (0,3 σταθερά και σήμερα :buttrock: ) ο μονομάχος φαίνεται μια χαρά και κινητικός.Σήμερα πρόσθεσα 2ml nitrivec έτοιμη βιολογία και μετά θα κάνω μια αλλαγή 40-50%,θα μετρήσω αμμωνία και θα σας πω πως πάει

Link to comment
Share on other sites

Το χαμηλοτερο pH (καταλληλο για μονομαχο), σε συνδυασμο με χαμηλοτερη θερμοκρασια απο της εποχης (καταλληλη για μονομαχο) εκτος απο τη καλυτερη διαβιωση του ψαριου, κανουν την αμμωνια, ατοξικη ή σχεδον ατοξικη.

Οταν οι αλλαγες νερου γινονται σωστα δεν στρεσαρουν το ψαρι.

Οφειλα να το διευκρινισω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...