Jump to content

Καινούριος Betta


sonyericsson

Recommended Posts

Εννοείς ότι με το χαμηλό pH η αμμωνία γίνεται αμμώνιο και έτσι γίνεται λιγότερο τοξική;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μηπως δεν δουλευει σωστα το φιλτρο σου; Η μηπως εχεις πολλες ακαθαρσιες στον βυθο;

μου φαινεται λιγο περιεργο που δεν κατεβαινει η αμμωνια παρ'ολες τις αλλαγες νερου που κανεις

και δεν τα'ι'ζεις....Kαι αν θυμαμαι καλα αμμωνια εχεις απο τοτε που πηρες το ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι με το χαμηλό pH η αμμωνία γίνεται αμμώνιο και έτσι γίνεται λιγότερο τοξική;

Οχι δεν εννοω αυτο.

Αυτο που λες ισχυει, αλλα και το αμμωνιο σε καταλληλες συνθηκες ειναι τοξικο οπως παιζει και ρολο και η αντοχη του ειδους των ψαριων που εκτιθονται.

πχ.....

Τιμη του pH : 6,9

Τιμη ΝΗ3/ΝΗ4 : 5 ppm

θερμοκρασια : 32C

Τιμη Τοξικης ΝΗ3/ΝΗ4 : 0.036 ppm

(Το αμμωνιο (NH4) διαμορφωνεται οταν αντιδρα η αμμωνια (NH3) με τα οξεα, επομενως, εαν το pH του νερου είναι οξινο, η αμμωνια θα γίνει αμμωνιο. Εδω λοιπον με pH 6,9 η αμμωνια γινεται αμμωνιο.)

0 έως 0.010 ppm ειναι ακινδυνη για τα περισσοτερα ψαρια

0.010 έως 0.200 ppm προκαλει φθορες στα περισσοτερα ψαρια σε μακροχρονια εκθεση

0.200 ppm και ανω oι τιμες ειναι εντονα τοξικες και μπορει να προκαλεσουν θανατο.

Ενα παραδειγμα με χαμηλοτερες τιμες αμμωνιας (κοντα στις δικες σου αρχικες τιμες) με ψηλο pH και θερμοκρασια και μετα με χαμηλα.

Τιμη του pH : 7,7

Τιμη ΝΗ3/ΝΗ4 : 1 ppm

θερμοκρασια : 30C

Τιμη Τοξικης ΝΗ3/ΝΗ4 : 0.039 ppm

αποτελεσμα : η τιμη αυτης της αμμωνιας προκαλει φθορες στα περισσοτερα ψαρια σε μακροχρονια εκθεση.

ενω η ιδια ποσοτητα αμμωνιας....

Τιμη του pH : 7

Τιμη ΝΗ3/ΝΗ4 : 1 ppm

θερμοκρασια : 26C

Τιμη Τοξικης ΝΗ3/ΝΗ4 : 0.006 ppm

αποτελεσμα : η τιμη αυτης της αμμωνιας ειναι ακινδυνη για τα περισσοτερα ψαρια.

Πηγες :

- Ο τυπος που δινει τα ppm τοξικης αμμωνιας βασει των μετρησεων αμμωνιας, του PH και της θερμοκρασιας εχει δημοσιευτει απο το καθηγητη James E. Alleman - 24 December 1998 School of Civil Engineering - Purdue University :

Δ1= 0,0902 - PH + (2730 / ( 273,2 + Θερμοκρασία ) )

ppm Τοξικής Αμμωνίας = ppm Αμμωνίας / (1 + 10^Δ1 )

- http://www.istellas.gr

Link to comment
Share on other sites

Και πριν και μετά την αλλαγή νερού και καθαρισμού του βυθού όσο μπορούσα πάλι οι τιμές δείχνουν 0,3 ^_^ .Δεν μπορεί να κάνω αλλαγή 50% και να μην πέφτει ούτε 0,1,δεν φταίει μόνο το φίλτρο σε αυτό.Για καλό και για κακό για να μην στρεσάρω και το ψάρι έρειξα και 3 σταγόνες βιταμίνες sera fishtamin.Μήπως έχετε να μου προτείνετε και τίποτα άλλο για να ρίξω την αμμωνία;Γιατί 1 εβδομάδα με αλλαγές νερού έστω και 0,2 δεν έχω δει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η χαμηλοτερη κλιμακα της JBL για αμμωνια ειναι το 0,3 και τελικα δεν εχεις αμμωνια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μα πως ειναι δυνατον ενα τεστ να εχει χαμηλοτερη κλιμακα 0.3 δηλαδη παντα

θα μετρας αμμωνια; Παρ'το λογικα στεκει; δεν στεκει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η χαμηλοτερη κλιμακα της JBL για αμμωνια ειναι το 0,3 και τελικα δεν εχεις αμμωνια;

'Οπως είπε και o heopas δεν στέκει ένα τεστ αμμωνίας να έχει μικρότερη κλίμαα 0,3 ^_^ .Πρακτικά είναι αδύνατο,γιατί εάν υπήρχε ποτέ τέτοιο τεστ δεν θα είχε και νόημα να μετράω την αμμωνία με μικρότερη κλίμακα το 0,3 :rasp: ,πάρ'το λογικά :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοω αυτο.

Αυτο που λες ισχυει, αλλα και το αμμωνιο σε καταλληλες συνθηκες ειναι τοξικο οπως παιζει και ρολο και η αντοχη του ειδους των ψαριων που εκτιθονται.

πχ.....

Τιμη του pH : 6,9

Τιμη ΝΗ3/ΝΗ4 : 5 ppm

θερμοκρασια : 32C

Τιμη Τοξικης ΝΗ3/ΝΗ4 : 0.036 ppm

(Το αμμωνιο (NH4) διαμορφωνεται οταν αντιδρα η αμμωνια (NH3) με τα οξεα, επομενως, εαν το pH του νερου είναι οξινο, η αμμωνια θα γίνει αμμωνιο. Εδω λοιπον με pH 6,9 η αμμωνια γινεται αμμωνιο.)

0 έως 0.010 ppm ειναι ακινδυνη για τα περισσοτερα ψαρια

0.010 έως 0.200 ppm προκαλει φθορες στα περισσοτερα ψαρια σε μακροχρονια εκθεση

0.200 ppm και ανω oι τιμες ειναι εντονα τοξικες και μπορει να προκαλεσουν θανατο.

Ενα παραδειγμα με χαμηλοτερες τιμες αμμωνιας (κοντα στις δικες σου αρχικες τιμες) με ψηλο pH και θερμοκρασια και μετα με χαμηλα.

Τιμη του pH : 7,7

Τιμη ΝΗ3/ΝΗ4 : 1 ppm

θερμοκρασια : 30C

Τιμη Τοξικης ΝΗ3/ΝΗ4 : 0.039 ppm

αποτελεσμα : η τιμη αυτης της αμμωνιας προκαλει φθορες στα περισσοτερα ψαρια σε μακροχρονια εκθεση.

ενω η ιδια ποσοτητα αμμωνιας....

Τιμη του pH : 7

Τιμη ΝΗ3/ΝΗ4 : 1 ppm

θερμοκρασια : 26C

Τιμη Τοξικης ΝΗ3/ΝΗ4 : 0.006 ppm

αποτελεσμα : η τιμη αυτης της αμμωνιας ειναι ακινδυνη για τα περισσοτερα ψαρια.

Πηγες :

- Ο τυπος που δινει τα ppm τοξικης αμμωνιας βασει των μετρησεων αμμωνιας, του PH και της θερμοκρασιας εχει δημοσιευτει απο το καθηγητη James E. Alleman - 24 December 1998 School of Civil Engineering - Purdue University :

Δ1= 0,0902 - PH + (2730 / ( 273,2 + Θερμοκρασία ) )

ppm Τοξικής Αμμωνίας = ppm Αμμωνίας / (1 + 10^Δ1 )

- http://www.istellas.gr

Για τον λόγο του ότι γνώριζα ποιες είναι οι συνθήκες διαβίωσης,παλιότερα είχα ανοίξει ένα θέμα με το συγκεκριμένο ερώτημα του κατέβασμα του pH.Μετά την απάντηση του Σταμάτη(εάν την διαβάσεις) που λέει ότι αφού το pH είναι σε αυτά τα επίπεδα,να μην ασχοληθώ καν,αυτό και έκανα.Και πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο να επέμβω στο pH,αφού θα το στρεσάρω περισσότερο σε συνδυασμό πάντα με την αμμωνία που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

'Οπως είπε και o heopas δεν στέκει ένα τεστ αμμωνίας να έχει μικρότερη κλίμαα 0,3 :wacko: .Πρακτικά είναι αδύνατο,γιατί εάν υπήρχε ποτέ τέτοιο τεστ δεν θα είχε και νόημα να μετράω την αμμωνία με μικρότερη κλίμακα το 0,3 :wacko: ,πάρ'το λογικά ^_^

Τοτε τοσο καιρο που σου δειχνει 0,3 γιατι θεωρεις οτι εχεις αμμωνια;Επισης ποιο επανω λες οτι

δεν μπορει να κανεις αλλαγη νερου 50% και να μην πεφτει στο 0,1%.

Η αμμωνια σου πρεπει να ειναι στο μηδεν και ομως υπαρχουν τεστ που δειχνουν μηδεν. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Τοτε τοσο καιρο που σου δειχνει 0,3 γιατι θεωρεις οτι εχεις αμμωνια;Επισης ποιο επανω λες οτι

δεν μπορει να κανεις αλλαγη νερου 50% και να μην πεφτει στο 0,1%.

Η αμμωνια σου πρεπει να ειναι στο μηδεν και ομως υπαρχουν τεστ που δειχνουν μηδεν. ^_^

Πρώτον,τι εννοείς ότι τόσο καιρό που μου δείχνει 0,3 θεωρώ ότι έχω αμμωνία :rasp: ?Αφού 0,3 ΕΙΝΑΙ αμμωνία δεν θεωρώ ότι έχω :wacko: .Δεύτερον,για τα τεστ που μου λες ότι δείχνουν μηδέν,πάλι τι εννοείς;'Οτι τα τεστ της JBL δεν είναι αξιόπιστα;Αν το νομίζεις αυτό,τότε κάνεις λάθος.Είχα τεστ της sera και επειδή μου έδειχναν ότι τους κάνει όρεξη,πήρα το τεστ της JBL που και είναι πιο αξιόπιστο και έχει μεγαλύτερη κλίμακα(0-0,1-0,2-0,4-0,8) ενώ της sera έχει 0-0,5-1.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να καταλάβετε αν ο μονομάχος μου είναι αρσενικός ή θηλυκός;Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες :buttrock: .

post-7954-1217860635_thumb.jpg

post-7954-1217860648_thumb.jpg

post-7954-1217860659_thumb.jpg

post-7954-1217860671_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να καταλάβετε αν ο μονομάχος μου είναι αρσενικός ή θηλυκός;Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες ^_^ .

Αγορακι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αγορακι ειναι

Θα μπορουσες να μας βαλεις μια ποιο καθαρη φωτο του και αν μπορεις να φαινεται η φουρα του, προσπαθησε να τον τραβηξεις σε ωρα που κανει φλερινγκ

Κοιτα ποτε ληγει το τεστ και αν μπορεις να παρεις απο καποιν φιλο καποιο αλλο τεστ, οχι ΣΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορακι ειναι

Θα μπορουσες να μας βαλεις μια ποιο καθαρη φωτο του και αν μπορεις να φαινεται η φουρα του, προσπαθησε να τον τραβηξεις σε ωρα που κανει φλερινγκ

Κοιτα ποτε ληγει το τεστ και αν μπορεις να παρεις απο καποιν φιλο καποιο αλλο τεστ, οχι ΣΕΡΑ.

Τι είναι το φλέρινγκ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το παρακάτω.

Σε ένα άρθρο που διάβασα πριν λίγο,συγκεκριμένα αυτό,λέει ότι τα σκευάσματα που ρίχνουμε για την αποδέσμευση χλωρίνης και χλωραμίνης,τα κοινά αντιχλώρια,περιέχουν ως βάση την ουσία Na2S2O3 για την εξουδετέρωση της χλωρίνης.Από την άλλη η χλωραμίνη είναι μίγμα αμμωνίας και χλωρίνης.Έτσι τα σκευάσματα που περιέχουν την παραπάνω ουσία θα εξουδετερώσουν την χλωρίνη,αλλά θα αποδεσμεύσουν ποσότητα αμμωνίας.Γι'αυτό εάν κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού,ίσως παρατηρήσουμε αύξηση του ποσοστού αμμωνίας στο ενυδρείο.Ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί όσες αλλαγές και να έχω κάνει,στα τεστ βλέπω σταθερή τιμή αμμωνίας.οπότε μήπως φταίει αυτό;Αν και οι περισσότεροι θα υποστηρίξετε ότι,αλλαγή νερού κάνουμε για να εξουδετερώσουμε την αμμωνία,τα νιτρώδη ή τα νιτρικά,ανάλογα με την περίπτωση,θα ήθελα να ακούσω την γνώμη κάποιου έμπειρου για το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο;

Κοίτα,απ'την μέρα που άνοιξα το θέμα δηλαδή στις 25/7 μετά από 2 με 3 μέρες που είδα ανεβασμένη αμμωνία έκανα για 4 μέρες 40-50%,μετά το άφησα για καμιά-2 μέρες και ξανά αλλαγή 50% με καλό καθάρισμα βυθού και τώρα έχω να κάνω γύρω στις 3 μέρες αλλαγή.Πριν λίγο όμως που είδα το τεστ (επαναλαμβάνω τώρα δεν κάνω τεστ με το τεστ της sera πήρα καινούριο της JBL) μου έδειξε γύρω στο 0,1 ίσως και να έχει μηδενιστεί μέχρι αύριο.Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους είδα και μία άσπρη μέρα και εγώ!Σήμερα και τα 2 τεστ μου έδειξαν 0 αμμωνία και το τεστ της sera για νιτρώδη(δυστυχώς είχα αγοράσει από αυτή την μάρκα και για τα νιτρώδη,χωρίς να γνωρίζω για την αναξιοπιστία τους)μου δείχνει επίσης 0!Τεστ αυτή τη στιγμή για νιτρικά δεν έχω αλλά σίγουρα θα είναι λίγο ανεβασμένα.Το ψάρι το βλέπω επίσης μια χαρά και κινητικό και έχει όρεξη να φάει.Οπότε όλα κομπλέ :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανησυχίσω που δεν κάνει bubble nest?

Παιδιά,θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το παρακάτω.

Σε ένα άρθρο που διάβασα πριν λίγο,συγκεκριμένα αυτό,λέει ότι τα σκευάσματα που ρίχνουμε για την αποδέσμευση χλωρίνης και χλωραμίνης,τα κοινά αντιχλώρια,περιέχουν ως βάση την ουσία Na2S2O3 για την εξουδετέρωση της χλωρίνης.Από την άλλη η χλωραμίνη είναι μίγμα αμμωνίας και χλωρίνης.Έτσι τα σκευάσματα που περιέχουν την παραπάνω ουσία θα εξουδετερώσουν την χλωρίνη,αλλά θα αποδεσμεύσουν ποσότητα αμμωνίας.Γι'αυτό εάν κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού,ίσως παρατηρήσουμε αύξηση του ποσοστού αμμωνίας στο ενυδρείο.Ισχύει κάτι τέτοιο;Γιατί όσες αλλαγές και να έχω κάνει,στα τεστ βλέπω σταθερή τιμή αμμωνίας.οπότε μήπως φταίει αυτό;Αν και οι περισσότεροι θα υποστηρίξετε ότι,αλλαγή νερού κάνουμε για να εξουδετερώσουμε την αμμωνία,τα νιτρώδη ή τα νιτρικά,ανάλογα με την περίπτωση,θα ήθελα να ακούσω την γνώμη κάποιου έμπειρου για το παραπάνω.

????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...