Jump to content

βοηθεια επιλογης ψαριων ενυδρειου Malawi


vaggelis p

Recommended Posts

καλησπερα,θελω να κανω ενα set up λιμνης malawi.το ενυδρειο μου ειναι 94 λιτρων,ξερω δεν ειναι κ το ιδανικοτερο για malawi,αλλα με την βοηθεια σας θα ηθελα να καταληξω σε καποιον συνδιασμο ειδων (αν γινεται) ή αλλιως σε ενα μικρο κοπαδακι απο καποιο ειδος απο τα παρακατω που εχω ψαξει κ εχω ξεχωρισει.

τα ειδη ειναι :

maingano

cynotilapia afra

labidochromis

acei

demasoni

Cyphotilapia frontosa

Haplochromis/Protomelas taeniolatus

Nimbochromis (Haplochromis) venustus

Aulonocara

Julidochromis Regani

Kribensis

ελπιζω να βρεθει κατι...

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε,εγω μαλαουι σε τοσα λιγα λιτρα δεν θα το σκεφτομουν καν να το στησω...

θα αντιμετωπισεις γρηγορα προβλημα χωρου-επιθετικοτητας..

η σκεψη σου ομως για να βαλεις μεσα κριμπενσις ειναι πολυ θετικη,οπου σε αυτα τα λιτρα θα δεις και θα θαυμασεις αυτα τα αξιαγαπητα ψαρακια και θα εχεις και αρκετες επιτυχημενες γεννες.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγα τα λιτρα δυστυχως για την συγκεγκριμενη λιμνη,δες καποια ειδη απο tanganiyka λιμνη μικρα ομως ειδη και λιγα.Με τον καταλληλο τους υδροβιοτοπο θα σου αρεσουν.......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να κανω ενα set up λιμνης malawi.το ενυδρειο μου ειναι 94 λιτρων,ξερω δεν ειναι κ το ιδανικοτερο για malawi,αλλα με την βοηθεια σας θα ηθελα να καταληξω σε καποιον συνδιασμο ειδων (αν γινεται) ή αλλιως σε ενα μικρο κοπαδακι απο καποιο ειδος απο τα παρακατω που εχω ψαξει κ εχω ξεχωρισει.

τα ειδη ειναι :

maingano

cynotilapia afra

labidochromis

acei

demasoni

Cyphotilapia frontosa

Haplochromis/Protomelas taeniolatus

Nimbochromis (Haplochromis) venustus

Aulonocara

Kribensis

ελπιζω να βρεθει κατι...

ευχαριστω.

Θα σε στεναχωρησω λιγο,αλλα τα λιτρα σου ειναι λιγα για ψαρια της συγκεκριμενης λιμνης.Αν κανεις μια αναζητηση,θα δεις ποσο πολυ μεγαλωνουν καποια απο αυτα,και τι συμπεριφορες εχουν.Καποια που αναφερεις επισης σαν επιλογες σου,δεν ειναι malawi,αλλα tanganyika.Μιλαω για τα Julidochromis Regani και τα Cyphotilapia frontosa.Ριξε μια ματια στα neolamprologus multifaciatus απο Tanganyika.Νομιζω θα σε κερδισουν. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ουτε τα labidochromis δε μπορω να βαλω?ειδα σε ποστ αλλων φιλων πως τα φιλοξενουν σε 80λιτρα ενυδρεια.. :blink:

δηλαδη απο την λιστα που εχω παραθεσει μονο τα Julidochromis Regani και τα Cyphotilapia frontosa μπορω να βαλω?ξερει καποιος να μου πει ιδιεταιροτητες αυτων των ψαριων?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ουτε τα labidochromis δε μπορω να βαλω?ειδα σε ποστ αλλων φιλων πως τα φιλοξενουν σε 80λιτρα ενυδρεια.. :blink:

δηλαδη απο την λιστα που εχω παραθεσει μονο τα Julidochromis Regani και τα Cyphotilapia frontosa μπορω να βαλω?ξερει καποιος να μου πει ιδιεταιροτητες αυτων των ψαριων?

ευχαριστω!

Για labidos (1m+2f) θέλεις minimum 120 λίτρα.

Αν κάπου είδες να φιλοξενούν χαρεμάκι σε 80 λίτρα, είναι μέγα λάθος.

Σε αυτά τα λίτρα θα μπορούσες να βάλεις ένα ζευγάρι Κριμπένσις (Pelvicachromis Pulcher) τα οποία είναι Αφρικανάκια "ποταμίσια" (συναντώνται συνήθως στον ποταμό Νίγηρα) και όχι "λιμνίσια", μαζί με κάποιο κοπαδάκι απο μικρά γρήγορα ψάρια που κολυμπούν κατά βάση στα μεσαία και άνω στρώματα του ενυδρείου (π.χ hatchets, cherry barbs κλπ).

Έτσι θα δεις και γέννες παρατηρώντας την στοργικότητα των γονεων προσ τα μικρά τους.

Επίσης, θέλουν διαφορετικό aquascaping. Όχι το κλασσικό "νταμάρι" των malawi ή ταγκανίκα αλλά φυτά, κάνα ξυλαράκι κλπ.

Απ'την άλλη μπορείς να βάλεις κάποια μικρή κιχλίδα των κοχυλιών της Ταγκανίκα με aquascaping άμμος και πολλά άδεια κέλυφη σαλιγκαριών.(Neolamprologus Multifasciatus).

Ψάξε και στο forum αλλά και γενικά στο ιντερνετ για τα 2 αυτά είδη και ότι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ουτε τα labidochromis δε μπορω να βαλω?ειδα σε ποστ αλλων φιλων πως τα φιλοξενουν σε 80λιτρα ενυδρεια.. :blink:

δηλαδη απο την λιστα που εχω παραθεσει μονο τα Julidochromis Regani και τα Cyphotilapia frontosa μπορω να βαλω?ξερει καποιος να μου πει ιδιεταιροτητες αυτων των ψαριων?

ευχαριστω!

Ισως να μην ημουν πολυ σαφης.Κανενα απο τα ψαρια που αναφερεις δεν κανει για τα λιτρα σου.Δες τα neolamprologus multifaciatus απο Tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...