Jump to content

Αναζήτηση λύσεις για τον υπερπληθυσμό ..


deep blue

Recommended Posts

Καλησπέρα, λόγω της συχνότητας γεννήσεων στο ενυδρείο μου από Gappies θα ήθελα κάποιος να με συμβουλεύσει πως μπορώ να κρατήσω των αριθμό τους σταθερό.

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ή να χαρίσω σε όποιων θέλει ψάρια ή να βρω ένα είδος που να τρέφεται με τα νεογέννητα .

SOS γιατί το ενυδρείο είναι στα όρια….

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πουλάς ή χαρίζεις και είσαι ΟΚ. Το άλλο που αναφέρεις άσ' το....

Link to comment
Share on other sites

Πουλάς ή χαρίζεις και είσαι ΟΚ. Το άλλο που αναφέρεις άσ' το....

Τα χαρίζω, αλλά τα περισσότερα είναι θηλυκά, αν δεν σε πειράζει εντάξει. Από πλευράς υγείας μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (αν αυτό εννοούσες με το ΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να μειωσεις τον πληθυσμο των θυληκων

για να εχεις λιγοτερες γεννες. (παντα σωστη αναλογια ομως)

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι :

α) είτε τα πουλάς σε petshop ή μέσω αγγελίας ή σε χομπίστες που πιθανόν γνωρίζεις

β) είτε τα χαρίζεις σε petshop ή μέσω αγγελίας ή σε χομπίστες που πιθανόν γνωρίζεις

οπότε έχεις τον πληθυσμό που επιθυμείς.

Για το αν είνα θηλυκά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, πολλοί (νέοι και όχι μόνο) χομπίστες χρειάζονται θηλυκά για να έχουν την εμπειρία της αναπαραγωγής.

Επίσης σε αυτό που σωστά λέει ο Heopas (για τον περιορισμό των θηλυκών) κοίτα να έχεις περίπου 3 θηλυκά / 1 αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις έναν σταθερό αριθμό γκάππυ δώσε όλα τα θυλικά και τα μικρά νεογνά και κράτα τα αρσενικά αν κρατήσεις όμως τα θυλικά θα ξανά γεννήσουν 4-5 φορές γιατί έχουν την ικανότητα να αποθηκεύουν το γενετικό τους υλικό ..

αλλιός χάριζε,πούλα,δίνε!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το να κρατησεις μονο αρσενικα δεν θα στο συνηστουσα γιατι θα αρχισουν το κυνηγητο και θα εχεις τραυματισμους κα απωλειες στο ενυδρειο σου. Εγω αυτο που θα σου λεγα θα ηταν να βαλεις 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα και να αρχισεις να χαριζεις τα μωρα ή να τα πας σε καποιο πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

Το να κρατησεις μονο αρσενικα δεν θα στο συνηστουσα γιατι θα αρχισουν το κυνηγητο και θα εχεις τραυματισμους κα απωλειες στο ενυδρειο σου. Εγω αυτο που θα σου λεγα θα ηταν να βαλεις 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα και να αρχισεις να χαριζεις τα μωρα ή να τα πας σε καποιο πετ σοπ

Σωστη παρατηρηση :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νου σου οτι αν χαρισεις θηλυκα που εχουν γεννησει η ειναι ετοιμα για γεννα, αυτος που θα τα παρει ακομα και αν δεν εχει αρσενικα, αυτα θα του γεννανε για 4-5 μηνες. Παρε τα μετρα σου, γιατι οπως καταλαβαινεις συντομα θα ειναι παααααααααααρα πολλα εκει μεσα.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Στην αρχή Συντηρούσα τον αριθμό τους κρατόντας σωστή την αναλογία, αλλα μετά γεννα στην γέννα αυτό ξέφυγε…..

Τώρα ποιος θα θέλει να πάρει τα Gappies μου, όπως σωστά μου λέτε, κανένα petshop δεν ενδιαφέρεται…

Ακούω προτάσεις ή άλλες λύσεις…….

PLEASE................. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αγγελια και χαριζε.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...