Jump to content

καλως σας βρηκα.νεος χρυσοψαρα-ενυδρειο


zoropatra

Recommended Posts

γεια σε ολους,και καλως σας βρηκα........

οπως πολλοι ετσι και εγω την πατησα με τον τροπο που απεκτησα ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα........

αφου πηρα το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα και το εβαλα σε λειτουργεια μετα μπηκα στην διαδικασια ενημερωσης!!!! :blink:

απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα εχω κανει πολλα λαθη......το θεμα μου ειναι τι απο ολα αυτα θα μπορεσω να διορθωσω.......δεν θελω τα χρυσοψαρα αυτα να καταντησουν πειραματοζωα!!!!

σας γραφω καποια απο τα χαρακτηριστικα του ενυδρειου:

το ενυδρειο μαζι με τα ψαρια λειτουργει απο 25 ιουλιου 2008.

διαστασεις:40*20*25 δεν ξερω ποσα λιτρα βγαινουν αλλα σιγουρα ειναι μικρο!!!!!

δυο χρυσοψαρα (δεν ξερω ονοματα,μαλλον σειρας ειναι.)

μετρησεις δεν εχω κανει νερου......

χτες του εβαλα ενα μπλοερακι απο υπολογιστη στο καπακι γιατι η θερμοκρασια ειχε ανεβει στους 28-29 τωρα παιζει 24-25..........

μεσα εχω βουτιγμενο ενα φιλτρο (στο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι φιλτρο αλλα εμενα μου μοιαζει για ενα απλο κυκλοφοριτη) pacific power liquid filter 2,5w qmax 300l/h.

τα ψαρια συνηθως ανεβενουν στην επιφανεια και βγαζουν το στομα τους εξω.....απο αυτο καταλαβα οτι τους λειπει οξυγονο,ετσι εφερα προς την επιφανεια το φιλτρο.βγαζοντας το φιλτραρισμενο νερο ταυτοχρονα δημιουργει και φυσαλιδες.τα ψαρια ομως εξακολουθουν να κανουν το ιδιο.

στα αμεσα σχεδια μου ειναι η κατασκευη ενως ενυδρειου μηκ100cm*πλ.50cm*υψ.50cm (ποσα λιτρα?)

ο χωρος που μπορω να βαλω το ενυδρειο ειναι ενα μετρο επι πενηντα ποντους.

προτεινετε εσεις καποιες αλλες διαστασεις?

τωρα περι φωτισμου......

το εχω μεσα στο δωματιο μου,ακτινες ηλιου δεν το χτυπανε παρα μονο το φυσικο φως που μπαινει στο δωματιο.....για αυτον ακριβως το λογω τις λαμπες του ενυδρειου δεν τις αναβω καθολου.....(απο ανατολη μεχρι και την δυση εχει φως)αυτο ειναι καλο ή κακο?μηπως πρεπει να τις αναβω?

ουφ!αυτα μεχρι στιγμης....

και μια φωτο.

post-8408-1217414756_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες...!

Το ενυδρείο που έχεις τώρα είναι στα 20 λίτρα. Τα δύο χρυσόψαρα είναι πολλά αφού ένα χρυσόψαρο χρειάζεται από 20-30 λίτρα νερό. Αν θέλεις να κρατήσεις τα χρυσόψαρα βάλτα στο νέο ενυδρείο (αφού το στρώσεις).

Το ενυδρείο που θέλεις να φτιάξεις ειναι 250 λίτρα υπεραρκετό για 2 χρυσόψαρα. Χωράνε μέχρι 8-9 χρυσόψαρα.

Στη γυάλα που θα σου μείνει άδεια μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο.

Καλή επιτυχία με τα χρυσόψαρα!!!

Ότι θέλεις να ρωτήσεις... εδώ είσαι. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ.

Ότι θέλεις ρώτα στην ανάλογη κατηγορία θα βρεις πιο άμεση βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς καλώς όρισες.Το ενυδρείο που έχεις τώρα το 20λιτρο έχει καθαρά λίτρα 17 και το 250 λίτρα έχει καθαρά 212 λίτρα.Τι μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση.Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού,οπότε διάβασε για να μάθεις περισσότερα για αυτά εδώ.

Δεύτερον,απ'ότι κατάλαβα,επειδή δεν κάνεις τεστ για αμμωνία κτλ. τα χρυσόψαρα ανεβαίνουν πάνω από κακές συνθήκες νερού κι όχι από έλλειψη οξυγόνου(εφ'όσον είπες ότι το φίλτρο το έβαλες να χτυπάει στην επιφάνεια για οξυγόνωση του νερού).Τον φωτισμό να τον ανάβεις καθημερινά,μην βαζίζεσαι στον φωτισμό της ημέρας.Τώρα επειδή είναι στριμωγμένα τα ψάρια και επειδή δεν έχουν τις καλύτερες συνθήκες νερού,αν μπορείς επέστρεψέ τα πίσω στο pet shop.Χρησιμοποιείς αντιχλώριο;Βάζεις βακτήρια για το στρώσιμο του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...