Jump to content

Συνδεσμολογία φίλτρου


Recommended Posts

Γεια χαρά!

Επιτέλους παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο HAILEA 40 lt το οποίο μετά από διάβασμα στο site και σε άλλα βιβλιαράκια είμαι έτοιμος να το στήσω. Έχω όμως μια απορρία. Στο ενυδρείο περιλαμβάνεται εσωτερικό φίλτρο,

το HL-BT200. Μπορεί να εγκατασταθεί με 2 τρόπους:

(α) στην έξοδο του φίλτρου να συνδεθεί μια spray bar (http://www.seahorseshop.com/store/images/HL-BT200-B.jpg) η οποία θα είναι πάνω από την επιφάνεια του νερού.

(β) να συνδεθεί ένα σωληνάκι (μια αντλία οξυγόνου) στην έξοδο του φίλτρου (δηλαδή αντί να μπει η spray bar συνδέεται κατακόρυφα το σωληνάκι).

Και οι 2 τρόποι απ' ότι κατάλαβα είναι για οξυγόνο και κυμματισμό. Ποιον προτείνετε να επιλέξω;

Ευχαριστώ,

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλύτερα να βάλεις το σωληνάκι... Είναι πιο αποτελεσματικό. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι να υποθεσω οτι ειναι το συστημα Venturi? (που βαζει αερα απο πανω και δημιουργει καποιες μπουρμπουληθρες?)

Δεν νομιζω να το χρειαζεσαι προς το παρον.

Πες καλυτερα τι θα βαλεις στο ενυδρειο για καλυτερη προταση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ναι το σωληνάκι αυτό καταλήγει σε ένα regulator, κάτι σαν βαλβίδα (το έχω φυσικά έξω από το ενυδρείο). Αυτή τη συνδεσμολογία έκανα τελικά.

Το έστησα από νωρίς το απόγευμα :blink: Ξέπλυνα πολύ καλά τα χαλίκια και όλο το διάκοσμο, έστρωσα τον πυθμένα και έβαλα νερό βρύσης και λίγο απιονισμένο. Πρόσθεσα αντιχλωριοτικό (το BIOTOPOL της JBL) και βακτήρια quick starter (της JBL και αυτό). Το έχω σε λειτουργία.

Έχω και test ( 5 in 1) και θα τεστάρω την Παρακευή πλέον το νερό. Ισχύει ότι μετά από 2-3 μέρες από την εισαγωγή quick starter μπορεί να τοποθετηθούν ψάρια;

Όσον αφορά τι ψάρια σκέφτομαι να βάλω:

4 guppies: 1 αρσενικό και 3 θηλυκά για να διατηρήσω ην ισορροπία στον πληθυσμό τους.

Στο μικρότερο ενυδρείο έχω ήδη 2 neon, 1 cadinal και ένα γατόψαρο (ξέρω έιναι πολλά για τα λίτρα του). Θα πρέπει και αυτά να τα τοποθετήσω στο νέο ενυδρείο. Είμαι αρκετά προβληματισμένος, διότι ξέρω (τώρα) ότι είναι κοπαδόψαρα και θα πρέπει να αυξήσω το πλήθος τους αλλά και ότι έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε συνθήκες νερού απ' ότι τα guppy. Κάποιος γνωστός μου είπε ότι προσαρμόζονται στις συνθήκες των guppy. Όντως ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

για τα νέον τουλάχιστον, έχω γκάπυ και νέον μαζί πάνω από χρόνο και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Τώρα τα υπόλοιπα δε τα είχα ποτέ, δε ξέρω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Στα 5 λιτρα δεν θα εβαζα ψαρι.

Στο 40λιτρο (αν ειναι και καθαρα 40 λιτρα νερο) θα εβαζα τα 4 ζωοτοκα αλλα οχι τα tetras και το γατοψαρο που θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου και θελουν και μεγαλο ενυδρειο (λογο κοπαδιου).

Τα γατοψαρα (αν ειναι corydoras) επισησς θελουν αμμο ή αμμοχαλικο (0,5mm - μισο χιλιοστο παχος το πολυ) και πρεπει να εχει στρωσει μερικους μηνες ο βυθος πριν την εισαγωγη τους.

Επισης θα εβαζα το sparybar, αληθινα ευκολα φυτα και καμια πετρουλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω χρησιμοποιω spray bar εχω καλυτερη οξυγονωση στο νερο και επιπλεον

επειδη ''πεταει'' το νερο απο τεσσερα σημεια δεν υπαρχει μεγαλη ροη...

Στα σαραντα λιτρα προσωπικα δεν θα εβαζα ζωοτοκα γιατι γεννοβολανε αβερτα

και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου και σε τοσο μικρο ενυδρειο....

ακομα και αν χαρησεις παλι θα εχεις προβλημα

γιατι εχουν την ικανοτητα να γεννανε τα θυληκα και χωρις αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τελικά ισχύει ότι μπορώ να βάλω ψαρια μετά από 2-3 ημέρες εφόσον έχω βάλει

βακτήρια Quick Starter;

Στη συσκευασία αναγράφεται ότι μπορούν να εισαχθούν ψάρια μετά από 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα μην το ρισκαρεις τοσο νωρις. Και εγω της Jbl ειχα χρησιμοποιησει και εβαλα ψαρια μετα απο

10 μερες και ειχα τσιμπημενη αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις ψαρι ομως οπως λενε οι οδηγιες πως θα αναπτυχθει η βιολογια?

Κανε οτι λενε οι οδηγιες.

Προσοχη με τη ιχθυοφορτωση και το ταισμα τις πρωτες μερες.

Παντα θελει προσοχη σε αυτα αλλα τις πρωτες μερες που δεν εχεις βιολογια ειναι πολυ επικινδυνα .

Παρε τεστ αμμωνιας, νιτρωδων κλπ (APi) και παρακολουθα μη ξεφυγει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις ψαρι ομως οπως λενε οι οδηγιες πως θα αναπτυχθει η βιολογια?

Κανε οτι λενε οι οδηγιες.

Προσοχη με τη ιχθυοφορτωση και το ταισμα τις πρωτες μερες.

Παντα θελει προσοχη σε αυτα αλλα τις πρωτες μερες που δεν εχεις βιολογια ειναι πολυ επικινδυνα .

Παρε τεστ αμμωνιας, νιτρωδων κλπ (APi) και παρακολουθα μη ξεφυγει.

πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχει προβλημα χωρις να εχεις δοκιμασει το προιον;

και δευτερον τα λιτρα ειναι πολυ λιγα και σε περιπτωση που αρχιζει να ξεφευγει η αμμωνια

δεν θα κατεβαινει με τιποτα.....

Τελος ιχθυοφορτιση μπορει να εχει προσθετοντας καθημερινα μικρες δοσεις απο το φα'ι'

των ψαριων σε συνδυασμο με την χρηση βακτηριδιων

Link to comment
Share on other sites

Όταν έστηνα το ενυδρειάκι του μονομάχου μου είχα χρησιμοποιήσει παρόμοιο σκεύασμα της sera... Είχα ακολουθήσει τις οδηγίες και ειχα βάλει τον μονομάχο μετά από 4 μέρες... Με πολύ συχνές αλλαγές μέρα παρά μέρα κράτησα χαμηλά την αμμωνία και μετά από μιάμιση εβδομάδα που εστρωσε δεν ξαναείχα εμφάνιση αμμωνίας μέχρι σήμερα έχοντας κάνει την αλλαγή εβδομαδιαία πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις ψαρι ομως οπως λενε οι οδηγιες πως θα αναπτυχθει η βιολογια?

Κανε οτι λενε οι οδηγιες.

Προσοχη με τη ιχθυοφορτωση και το ταισμα τις πρωτες μερες.

Παντα θελει προσοχη σε αυτα αλλα τις πρωτες μερες που δεν εχεις βιολογια ειναι πολυ επικινδυνα .

Παρε τεστ αμμωνιας, νιτρωδων κλπ (APi) και παρακολουθα μη ξεφυγει.

Διαφωνώ.Γιατί πρέπει να υπάρχει ψάρι μέσα στο ενυδρείο από την τρίτη μέρα;Εγώ λέω να ακολουθήσει κανονικά το στρώσιμο στις 40 μέρες.Πρώτα απ'όλα εκθέτει σε κίνδυνο τη ζωή του ψάριού.Επίσης δεν θέλει πολύ για να ανεβεί η αμμωνία σε τέτοια λίτρα.,όπως είπες και ο ίδιος.Η βιολογία μπορεί να αναπτυχθεί και χωρίς ψάρι,απλά με την ημερήσια προσθήκη τροφής του ψαριού,όπως είπε και ο heopas.Για τα τεστ μην παιρνείς τα στικ του τύπου 5 σε 1,πάρε υγρά της api,όπως λέει και ο delta.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει επειδη ο καθενας λεει οτι θελει και θα το μπερδεψει το παλικαρι(κριμα ειναι

να ξεκινησει στραβα) ας πει και καποιος ποιο εμπειρος την γνωμη του που μετραει πιο πολυ

απο την δικη μας

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει μεθοδος στρωσιματος,http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες της συσκευασίας αλλά και του παραπάνω link. Έτσι, αύριο το απόγευμα (αφού θα έχουν περάσει 48 ώρες) και εφόσον οι πρώτες μετρήσεις είναι εντάξει θα αγοράσω το πρώτο ψάρι που θα είναι ένα αρσενικό guppy. Σύμφωνα με αυτά που μου είπατε και διάβασα θα πρέπει να προσέξω το τάισμα τις πρώτες μέρες. Θα το ταϊζω μια φορά κάθε 3 μέρες από λίγο. Παράλληλα θα προσθέτω ημερήσια τη δόση σε βακτήρια (για τις επόμενες 8 μέρες) και θα ελέγχω και τις τιμές των μετρήσεων. Μετά από 10-15 μέρες και εφόσον όλα βαίνουν καλώς θα προχωρήσω στην αγορά των επόμενων (θηλυκών guppy). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα είναι μόνο του ένα αρσενικό guppy στην αρχή; Και παλι ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Έχω μάθει ήδη πολλά γύρω από το ωραίο hobby των ενυδρείων:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες της συσκευασίας αλλά και του παραπάνω link. Έτσι, αύριο το απόγευμα (αφού θα έχουν περάσει 48 ώρες) και εφόσον οι πρώτες μετρήσεις είναι εντάξει θα αγοράσω το πρώτο ψάρι που θα είναι ένα αρσενικό guppy. Σύμφωνα με αυτά που μου είπατε και διάβασα θα πρέπει να προσέξω το τάισμα τις πρώτες μέρες. Θα το ταϊζω μια φορά κάθε 3 μέρες από λίγο. Παράλληλα θα προσθέτω ημερήσια τη δόση σε βακτήρια (για τις επόμενες 8 μέρες) και θα ελέγχω και τις τιμές των μετρήσεων. Μετά από 10-15 μέρες και εφόσον όλα βαίνουν καλώς θα προχωρήσω στην αγορά των επόμενων (θηλυκών guppy). Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα είναι μόνο του ένα αρσενικό guppy στην αρχή; Και παλι ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Έχω μάθει ήδη πολλά γύρω από το ωραίο hobby των ενυδρείων:blink:

Θηλυκα γιατι θα βαλεις, θες να ψαχνεις να στησεις μεγαλυτερο σε 2-3 μηνες;;;; Ριξε μια ματια να δεις οσοι εχουν γκαπυς, τι τραβανε για να βρουν, που να δωσουν τα μικρα (που ειναι πολλα). Ξανασκεψου :thumbup: το και βαλε μονο αρσενικα σε τοσο μικρο χωρο.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. πως εισαι σιγουρος οτι δεν θα εχει προβλημα χωρις να εχεις δοκιμασει το προιον;

2. και δευτερον τα λιτρα ειναι πολυ λιγα και σε περιπτωση που αρχιζει να ξεφευγει η αμμωνια

δεν θα κατεβαινει με τιποτα.....

3. Τελος ιχθυοφορτιση μπορει να εχει προσθετοντας καθημερινα μικρες δοσεις απο το φα'ι'

των ψαριων σε συνδυασμο με την χρηση βακτηριδιων

1. Πως το ξερεις οτι δεν το εχω δοκιμασει?

2. Δεν θα κατεβαινει σε λιγα λιτρα?

3. Δεν εχουν νοημα αυτα που γραφεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην εγω δεν απαντησα σε εσενα απαντησα στην ερωτηση του pav rod

εσυ γιατι απαντησες στην δικια μου απαντηση;

Κοντρα γνωσεων κανεις η προσπαθεις να βοηθησεις;

Ειμαστε σε μια κατηγορια που βοηθαμε τους αρχαριους αμα ειναι

να κατσω να αναλυσω μαζι σου πως να στρωσει το ενυδρειο του δεν θα βγαλουμε ακρη.

Το σκεπτικο μου ηταν να μην βαλει μεσα ψαρι τις πρωτες μερες γιατι ειναι

σχεδον αδυνατον να κρατησει σε μηδενικα επιπεδα την αμμωνια.

Γιατι λοιπον να ταλαιπωρησει το ψαρακι αφου μπορει να εχει και με αλλους τροπους

ιχθυοφορτιση;

Νοημα μπορω να πω ευκολα και εγω οτι δεν βγαζουν αυτα που λες οποτε

μην ''πετας'' κατι χωρις να το αιτιολογεις.......

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην εγω δεν απαντησα σε εσενα απαντησα στην ερωτηση του pav rod

εσυ γιατι απαντησες στην δικια μου απαντηση;

Κοντρα γνωσεων κανεις η προσπαθεις να βοηθησεις;

Ειμαστε σε μια κατηγορια που βοηθαμε τους αρχαριους αμα ειναι

να κατσω να αναλυσω μαζι σου πως να στρωσει το ενυδρειο του δεν θα βγαλουμε ακρη.

Το σκεπτικο μου ηταν να μην βαλει μεσα ψαρι τις πρωτες μερες γιατι ειναι

σχεδον αδυνατον να κρατησει σε μηδενικα επιπεδα την αμμωνια.

Γιατι λοιπον να ταλαιπωρησει το ψαρακι αφου μπορει να εχει και με αλλους τροπους

ιχθυοφορτιση;

Νοημα μπορω να πω ευκολα και εγω οτι δεν βγαζουν αυτα που λες οποτε

μην ''πετας'' κατι χωρις να το αιτιολογεις.......

Για βοηθησεις καποιον, πρεπει να εισαι σε θεση να το κανεις. Το ειπες και πριν μονος σου (ας αφησουμε καποιον πιο εμπειρο .......). Εσυ πιστευεις οτι μπορεις;;; Με ολη την καλη διαθεση και φιλικο πνευμα, σου λεω οτι εχεις γραψει ανακριβειες. Επισης τα ενυδρεια δεν ειναι μπαταριες για να δεχονται "ιχθυοφορτιση", οπως μαλλον κατα λαθος γραφεις. Μαλλον εννοεις ιχθυοφορτωση. :blink:

Φιλικα Νικος.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη τσακώνεστε! Μια συζήτηση κάνουμε, ανταλλαγή απόψεων :blink:

Λοιπόν, σήμερα παρατήρησα μια μικρή θολούρα στο νερό. Κάπου διάβασα ότι μετά από μια-δυο μέρες εισαγωγής των βακτηρίων αυτό συμβαίνει λόγω της απότομης αύξησής τους. Μέσα σε 5-6 μέρες αναφέρεται ότι ξεθολώνει το νερό. Όντως αυτό συμβαινει;

Έκανα μετρήσεις με τα sticks (σήμερα θα πάρω υγρά τεστ μέτρησης) και μου έβγαλε τα εξής:

ΝΟ3: 0

ΝΟ2: 0

GH: >14 d και < 21 (το τελευταίο κουτάκι είναι μόνο πράσινο).

ΚΗ: 15 d

pH: γύρω στο 8.

Πως τα βλέπετε; Το νερό είναι αλκαλικό, όπως το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το νερό θα ξεθολώσει σε λίγες μέρες μέχρι να σταθεροποιηθούν οι αποικίες των βακτηρίων.Υγρά τεστ αν μπορείς προμηθεύσου της API.Εγώ προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για αυτά :blink:

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθησεις καποιον, πρεπει να εισαι σε θεση να το κανεις. Το ειπες και πριν μονος σου (ας αφησουμε καποιον πιο εμπειρο .......). Εσυ πιστευεις οτι μπορεις;;; Με ολη την καλη διαθεση και φιλικο πνευμα, σου λεω οτι εχεις γραψει ανακριβειες. Επισης τα ενυδρεια δεν ειναι μπαταριες για να δεχονται "ιχθυοφορτιση", οπως μαλλον κατα λαθος γραφεις. Μαλλον εννοεις ιχθυοφορτωση. :blink:

Φιλικα Νικος.- :thumbup:

Φιλε discus ιχθυοφορτιση εγραψα απο βιασυνη οπως και εσυ εγραψες ''Για βοηθησεις καποιον''.

Κατ'αρχην λεω την γνωμη μου επειδη ειμαι σε θεση να το κανω και επειδη εχω στρωσει

ενυδρεια απο 15 εως 300 λιτρα διαφορετικων τυπων και ξερω τι ''παιζει'' αναλογα με το

μεγεθος του ενυδρειου και την ιχθυοφορτωση που μπορει να δεχτει το καθενα. Δευτερον

ειπα να μιλησει και καποιος πιο εμπειρος γιατι δεν υποστηριζω την γνωμη μου περισσοτερο

απο την δικη σου και λογω του οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για να μην μπερδεψουμε τον

pav rod. Τελος μην ''ψαρωνεις'' απο θεματα που εχουν δημοσιευτει απο τον Heopas καθως

αυτο το nickname το χρησιμοποιουσε ο αδερφος και προσπαθουσε να στρωσει το ενυδρειο του.

(καθως ειμαι φοιτητης και δεν ειχα χρονο να τον βοηθησω....).

και τελος εσυ που εχεις εμπειρια οταν χρησιμοποιουσες ενα προιον για πρωτη φορα θα εβαζες ψαρι στο

ενυδρειο σου την δευτερη η τριτη μερα; Εγω προσωπικα δεν το εχω κανει γιατι δεν μου

αρεσει να ρισκαρω.... Με ολη την καλη και φιλικη διαθεση και επειδη βλεπω οτι δεν χρησιμοποιεις

ειρωνικο υφος στο γραπτο σου

Και τελος για να μπουμε λιγο εντος θεματος η θολουρα προερχεται απο τα βακτηρια και θα φυγει

οπως σου ειπε ο sonyericsson μην αγχωνεσαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν το φίλτρο είναι εσωτερικό (ξέρετε αυτά που πάνε πακέτο με όλα μαζί) πώς ακριβώς το καθαρίζω?

Γιατί έχει ένα σφουγγάρι μέσα και αν το ξεπλύνω πάνε όλα τα βακτήρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...