Jump to content

Διαχωρισμος Ricordea


vagosg

Recommended Posts

τελικα ειναι οντως τρυπα.φαινεται ο βραχος κατω και οσο παει προχωραει.πριν ξεκινησει να το κανει αυτο καμια μερα πριν εβγαλε απο το στομα του δυο καφε σκουρα πραγματακια στο μεγεθος σισαμιου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλημερα

οι ρικορδεες ειναι 2 κατηγοριες ....

οι ricordea yuma

και οι ricordea florida

τις yuma μπορουμε να τις αναγνωρισουμε απο τα tips που εχει πανω στο στομα της , ενω οι florida ειναι γυμνες απο tips εκει που ειναι το στομα της.

Οι yuma ειναι πολυ δυσκολες στο να τις διαχωρισουμε εμεις ..... (τις περισσοτερες φορες πεθαινουν) καλυτερα να περιμενουμε να διαχωριστους απο μονες τους....( λογικα γινεται διαχωρισμος καθε 4-6 μηνες)

Oι florida ειναι πανευκολες στο διαχωρισμο (μπορουμε να τις κοψουμε με νυστερι μεχρι και στα 4 κομματια αρκει σε καθε κομματι να υπαρχει ελαχιστο τμημα απο το στομα της ) ή να περιμενουμε να διαχωριστει (αναλογως ποσα στοματα εχει τοσα τριμηνα χρειαζεται)

Προσοχη πρεπει να φοραμε γυαλια και γαντια γιατι πετανε διαφορα χημικα επιβλαβη ως προς εμας.

(Αντε να βρεις γιατρο και να του εξηγησεις τι επαθες απο ποιο ειδος κοραλιου)

Τροποι κολληματος σε plug ή βραχακι:

1)Με κυανοκριλικη κολλα (πηχτη 5 λεπτων)

Σκουπιζουμε με 1 πανακι το κατω μερος της ρικορδεας και ριχνουμε 1-2 σταγονες στο plug ή βραχακι

κατοπιν το αφηνουμε 1-2 λεπτα να ψιλοστεγνωσει και μετα τοποθετουμε την ρικορδεα.

Το νεο μας φραγκακι το τοποθετουμε σε μερος με ελαχιστη εως καθολου κυκλοφορια......

2) βαζουμε το νεο μας φραγκακι σε plug ή βραχακι και το σκεπαζουμε με 1 διχτακι ωστε να το συγκρατει στη θεση του αλλα και να μπορει να φωτιζεται και να τρεφεται. Το αφηνουμε 10-15 μερες και μετα αφερουμε το διχτακι... Η ricordea μας θα εχει κολλησει....

Στρεσαρισμα:

H ricordea yuma ζηταει εντονο φωτισμο (τα παει πολυ καλα με τς metal halide) και μετρια προς ελαχιστη κυκλοφορια...

Η ricordea florida προσαρμοζεται σε ολους τους φωτισμους (απο εντονο ΜΗ , μεχρι ελαχιστο Τ5) και ελαχιστη εως καθολου κυκλοφορια ....

Αν οι ricordea μας δεν ειναι ευχαριστημενη με τα παραπανω που ζηταει αρχιζει και βγαζει 1 βλενα απο το στομα της

Καλο θα ηταν να αναταραξουμε (με το χερι μας) το νερο στο σημειο που ειναι η ricordea ωστε να διωξουμε την βλενα και στην συνεχεια να μετακινησουμε την ricordea σε καποιο αλλο σημειο του ενυδρειου μας.

Αν δεν δωσουμε σημασια στην βλενα που βγανει απο το στομα της , πιθανοτερο ειναι να αρχισει η ricordea να σαπιζει απο το κεντρο (στομα) με αποτελεσμα σε 1-3 μερες να εχει ανοιξει 1 τρυπα και η ricordea να πεθαινει.....

Αν φτασει σε αυτο το σημειο ΔΕΝ υπαρχει επιστροφη ..... η αρχη και το τελος 1 rico ειναι το στομα της....

Υ.Γ. Τα παραπανω που γραφω ειναι συμπερασματα απο την 6χρονη ενασχοληση που εχω με αυτα τα καταπληκτικα ζωντανα - κοραλια

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω παρα πολυ για την ενημεροση ησουν κατατοπηστικοτατος και λιπαμε που εχει φτασει στο σημειο αυτο η rico μου :(

τι αλλο να πω?η βλενα ειναι καφε? και συμπηκνομενη?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω παρα πολυ για την ενημεροση ησουν κατατοπηστικοτατος και λιπαμε που εχει φτασει στο σημειο αυτο η rico μου :(

τι αλλο να πω?η βλενα ειναι καφε? και συμπηκνομενη? Ναι.... ακριβως ετσι

Link to comment
Share on other sites

το παρατηρησα αλλα δεν προλαβα να κανω κατι :( γαμο το εχω ξενερωσει πολυ την εχω ακμα μεσα στο ενηδριο τι να κανω?

ληπαμε να την βγαλω πραγματηκα απ την αλλη δεν θελω να κανει ζημια και στα υποληπα...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως η συγκεκριμενη ricordea yuma σε καμια βδομαδα (το πολυ) θα εχει χαιρετησει.......

Προσεχε τις απταιζιες γιατι βλεπω 2 στο βραχακι με τις ricordea

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω γεμισει ψαχνω για πεπερμαιντ γαριδουλα αλλα.....

σημερα μου φαινεται πιο μικρη η τρηπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και παλι εχουν περασει αρκετες μερεσ και η ricordea μου οχι μονο ειναι ιγιεστατη αλλα εγινα και πατερας αχχαχα χοριστικε σε 3!!! τελειο

παραθετω φωτο

http://imageshack.us/photo/my-images/69/p132902161012.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/835/p1329161012.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Τελειο ναι!!!Αλλα δεν χρειαζοταν να την διαχωρισεις εσυ και να το ρισκαρεις.Οταν εχεις καλες συνθηκες στο ενυδρειο σου πολλαπλασιαζονται τοσο γρηγορα οι συγκεκριμενες που θα αρχισεις να τις μοιραζεις :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Λογω οτι το εψαξα περισσοτερο ...... θα σε απογοητευσω.... αλλα ΔΕΝ ειναι ricordea αλλα το παρακατω... :bigemo_harabe_net-127:

http://www.reeflex.net/tiere/2483_Rhodactis_sp07.htm

Ελπιζω να μην το αγορασες για ricordea ....

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κοβω το κεφαλι μου,γιατι οντως οι φωτογραφιες δεν ειναι καθολου καλες νομιζω πως ειναι ricordea.Αν προσεξεις καλα φαινονται τα τιπ σε ορισμενες φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να κοβω το κεφαλι μου,γιατι οντως οι φωτογραφιες δεν ειναι καθολου καλες νομιζω πως ειναι ricordea.Αν προσεξεις καλα φαινονται τα τιπ σε ορισμενες φωτο...

Σταθη την φωτο απο τον συνδεσμο που ανεβασα την ειδες?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το αγορασα μου το χαρησε ενας φηλος νομιζα οτι ειναι recordea μιαζει πολυ μ αυτο που βρηκες ισος ειναι αυτο δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που χαλαω το post αλλα ξερει κανεις να μου πει πως θα βγαλω το ενα κοματι να το βαλω σε αλλο βραχακι?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που χαλαω το post αλλα ξερει κανεις να μου πει πως θα βγαλω το ενα κοματι να το βαλω σε αλλο βραχακι?

Το κοβεις με μια λεπιδα καθαρη απο την βαση του και στην συνεχεια το τοποθετεις εκει που θελεις,με καποιο λαστιχακι.Συνηθως απο τα υπολειματα της κοπης,ξαναβγαινει παλι στο ιδιο σημειο νεο κοραλακι.Δες λιγο ποιο ειδος ειναι τελικα και ενημερωσε μας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το κοβεις με μια λεπιδα καθαρη απο την βαση του και στην συνεχεια το τοποθετεις εκει που θελεις,με καποιο λαστιχακι.Συνηθως απο τα υπολειματα της κοπης,ξαναβγαινει παλι στο ιδιο σημειο νεο κοραλακι.Δες λιγο ποιο ειδος ειναι τελικα και ενημερωσε μας :thumbup:

thanks το κανα και ο θεος βοηθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...