Jump to content

γεια σας!!


natasha

Recommended Posts

Γεια σας!! Καλώς σας βρήκα!!Με λένε Νατάσσα κ ειμαι λίγο μικρούλα (17) αλλα ασχολούμαι με ψαράκια εδώ και 1,5 χρόνο!! Εχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων με διάφορα ήρεμα τροπικά ψαράκια!Δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι....Ένα ramirezi μου έβγαλε κάτι ασπρα μικρά σημαδάκια στο κεφάλι του και μάλλον αυτό που έχει είναι ικ....Είναι λιγότερο ζωηρό απ ότι πριν αλλά ευτυχώς τρώει κανονικά...Θα του έκανα μια θεραπεία με ειδικά φάρμακα αλλά το πρόβλημα είναι οτι την Παρασκευη το βράδυ (σε 2 μέρες) φεύγω για διακοπές!! Τι να κάνω για να μην μου πεθάνει το ramirezακι μου και να μην κολλήσουν και τα άλλα??Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμιρεζι ειναι ευαισθητα ψαρια και ειδικα στα χημικα. Τι θερμοκρασια νερου και τι p.h εχεις στο ενυδρειο;;; Στα 60 λιτρα θα πρεπει να εχεις μονο του ενα ζευγαρι (κατα προτιμιση). Διαβασε για τις συνθηκες που χρειαζονται, αν τις διαθετεις, δεν θα εχεις προβλημα. Η ασθενεια οπως την περιγραφεις μπορει να μην ειναι ικ και μια φωτο θα βοηθαγε περισσοτερο.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Καλώς σας βρήκα!!Με λένε Νατάσσα κ ειμαι λίγο μικρούλα (17) αλλα ασχολούμαι με ψαράκια εδώ και 1,5 χρόνο!! Εχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων με διάφορα ήρεμα τροπικά ψαράκια!

καλώς ήρθες στο forum μας, και καλή συνέχεια.

γράψε μας κάποια στοιχεία για το ενυδρείο σου...

τι είδους, και πόσα ψαρακια έχεις.?

στο ενυδρειο σου τι φίλτρο έχεις, και τι βιολογικά υλικά έχει μέσα ?

μετρήσεις ( τέστ ) στο νερό κάνεις ?.......εαν ναι, γράψτες μας

αλλαγές στο νερό κάθε πότε κάνεις, και πόσο ?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ανεβάσω εικόνα του ραμιρεζι αλλα μαλλον κατι δεν κανω σωστα.........

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον το γλίτωσα.....Εκανα θεραπεία με protazol της sera και έχω δει αισθητή διαφορά όχι τόσο στα σημάδια(λεει πανω στο κουτί ότι φεύγουν μετά απο 2 μέρες απ τη θεραπεια) αλλά στη συμπεριφορά του ραμ μου!Έχει γίνει ζωηρό και τρώει καλύτερα απο το μεσημέρι και μετά..!!! Και ευτυχώς αν είχαν κολλήσει και τα υπόλοιπα, νομίζω ότι πλέον δεν θα υπάρχει πρόβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...