Jump to content

Angel Fish - Γιατι τα ωραιοτερα να φερουν περιορισμους!?


vagosg

Recommended Posts

Σκεφτομαι να βαλω αγγελοψαρα Imperator και Regal αλλα μου λενε οτι τρωνε κοραλλια...

Δηλ...παλι τα ιδια...στο γλυκο λατρευα τον μονομαχο..αλλα μονο ενας εμπαινε στο ενυδριο..τη ατυχια παλι

Και τα Butterfly δοκιμασα και τα καταστρεψανε σε μια μερα

Υπαρχουν καποια ειδη αγγελοψαρα που να ειναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ ή ΚΑΘΟΛΟΥ ζημιαρικα..εχει κανεις σχτικη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο σχετικό το τι μπορείς να βάλεις και τι όχι. Ο γενικός κανόνας λέει πως τα περισσότερα αγγελόψαρα δεν πάνε σε reef γιατί μεγάλο κομμάτι της δίαιτας τους είναι κοράλλια.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι από εμπειρία δικιά μου τα έξης:

Σε ενυδρείο Fish only με ναύαρχο και ξανθομέτωπο όταν βάλαμε ένα φραγκακι με ζοάνθους και ένα άλλο με διάφορους πολύποδες το λιγουρευόντουσαν από την επιφάνεια του νερού πριν το βάλουμε μέσα. Περιττό να σου πω τι έγινε μετά. Ισώς να έχει σχέση και πως έχει μάθει το ψάρι.

Στο δικό μου ενυδρείο έχω ένα Bicolor και ένα Flame τα οποία ανήκουν στην κατηγορία Dwarf Angles και Θεωρούνται λιγότερο ύποπτοι για ζημιές στον ύφαλο, αλλά και πάλι αυτό είναι σχετικό. Μπορεί να τσιμπάνε ή μπορεί και όχι. Το bicolor μου στην αρχή τσίμπαγε την trachiphylia. Την άλλαξα θέση και σταμάτησε. Ήμουν τυχερός και ειναι και σχετικά νωρίς ακόμα να βγάλω σωστά συμπεράσματα.

Βέβαια αν είχα μεγαλύτερο ενυδρείο θα δοκίμαζα να βάλω ένα μικρούλη ξανθομετωπο να δω τι θα γίνει. :blink:

Όμως κατά την άποψη μου σχεδόν σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με τα μεγάλα Αγγελόψαρα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Thanks...ο ξανθομετωπος ποιος ειναι?..για να βρω καμια foto

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...