Jump to content

Τι φυτά να βάλω???


lxmasid

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Μετά από πολύ ανάγνωση στο φόρουμ σας αποφάσισα στο ενυδρείο μου (60lt με 54lt καθαρό όγκο νερού όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα) να μπουν μερικά Guppy.

To φίλτρο μου έχει "glax ring", "glax stone" (και τα δύο της Wave) καθώς και το μπλε σφουγγάρι που είχε μέσα .

Σαν υπόστρωμα υπάρχει ένα στρώμα Volcanit (μου είπαν ότι είναι σαν λίπασμα για τα φυτά) και ένα πορώδες χαλίκι (μόλις μπορέσω θα σας ανεβάσω φωτό).

Το ενυδρείο δουλεύει μόνο του περίπου ένα μήνα και στρώνετε με Stress Zyme της Api.

Τι φυτά μπορώ να βάλω για τα Guppy?

Όταν μπουν τα φυτά θα πρέπει να γίνουν νέες μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα σου ειναι εμπλουτισμενο με λιγο σιδηρο γι'αυτο λενε οτι κανει για τα φυτα.

Τα υλικα του φιλτρου σου τωρα βασιζονται στη φιλοσοφια των γνωστων siporax και substrat pro αλλα δυστυχως δεν τα εχω χρησιμοποιησει να ξερω την αποτελεσματικοτητα τους.

Και για το κυριο ερωτημα σου, νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις με ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις εκτος κι αν εχεις σκοπο να ξεκινησεις αμεσως με αναβαθμιση στα φωτα και εγκαταστηση μπουκαλας CO2.

Very Easy : http://www.plantgeek.net/plantguide_list.p...amp;filter_by=2

Easy : http://www.plantgeek.net/plantguide_list.p...amp;filter_by=3

Μπορεις με λιγα υγρα λιπασματα στο 1/3 της δοσολογιας να κανεις θαυματα (seachem: excel, flourish, potassium κλπ)

Ισως χρειαστει να βαλεις σε λιγο και καμια ταμπλετα λιπασματος στις ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Delta66 ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Τα φυτά που πρέπει να βάλω πρέπει να είναι σκληρόφυλλα διότι θα τα πειράζει ο "γλειφτράκος" μου.

Ισχύει αυτό και αν ναι από τα φυτά που μου προτείνεις ποιο είναι το ποιο κατάλληλο?

Μετρήσεις στο νερό μου θα κάνω πάλι αύριο οπότε θα σας δώσω τα στοιχεία αν αυτό έχει να κάνει με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα του φιλτρου σου τωρα βασιζονται στη φιλοσοφια των γνωστων siporax και substrat pro αλλα δυστυχως δεν τα εχω χρησιμοποιησει να ξερω την αποτελεσματικοτητα τους.

Αυτά τα υλικά μου είπαν να τα βάλω σε καλτσάκι. ισχύει αυτό ή πρέπει να είναι χύμα μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

1. Τα φυτά που πρέπει να βάλω πρέπει να είναι σκληρόφυλλα διότι θα τα πειράζει ο "γλειφτράκος" μου.

Ισχύει αυτό και αν ναι από τα φυτά που μου προτείνεις ποιο είναι το ποιο κατάλληλο?

2. Μετρήσεις στο νερό μου θα κάνω πάλι αύριο οπότε θα σας δώσω τα στοιχεία αν αυτό έχει να κάνει με τα φυτά.

1. Ποιο ψαρι ειναι ο "γλειφτρακος"? εννοεις καποιο Pleco ή τον γνωστο Otocinclus?

Κανενα απο αυτα δεν πειραζει τα φυτα σε λογικα πλαισια.

Αντιθετα πολλα απο τα pleco και τα Otocinclus τρωνε αλγη που εμποδιζει στις περισσοτερες περιπτωσεις την αναπτυξη των φυτων.

Το προβλημα δεν ειναι τι θα παθουν τα φυτα απο τo pleco, (ιδιως αν ειναι ως συνηθως ενα απο τα common pleco) αλλα τι θα παθει το ψαρι στην αναπτυξη του απο το μεγεθος του ενυδρειου σου.

2. Μετρησεις (NH3 αμμωνια, NO2 νιτρωδη και ακολουθως NO3 νιτρικα αλατα), πρεπει να γινονται στη φαση του στρωσιματος του ενυδρειου καθημερινα, μετα αυτη τη φαση και αναλογα την εμπειρια του χομπυστα και το μεγεθος του ενυδρειου (τα μικρα ενυδρεια κατω απο 100 λιτρα ειναι πιο ασταθη στις τιμες του νερου) γινονται σε τακτα διαστηματα (απο εβδομαδιαια και πανω, και λιγο πριν την αλλαγη νερου).

Σωστες τιμες ειναι

NH3 : 0

NΟ2 : 0

NO3 : 0-20 για φυτεμενο ενυδρειο ομως καλο ειναι να μην ειναι μηδενικη η τιμη των νιτρικων ΝΟ3 καθως απαιτειται μια μικρη ποσοτητα (5-10 ppm) σαν μια απο τις "τροφες" των φυτων.

ΥΓ Φυσικα για την σωστη διατηρηση των ψαριων πρεπει να ξερεις και τις απαιτησεις τους στην ποιοτητα του νερου και να μετρας την οξυτητα (pH) και σκληροτητες του νερου (kH, gH) για να το επεξεργαζεσαι καταλληλα αν χρειαζεται, για την σωστη και ασφαλη διατηρηση των ψαριων σου, για την υγεια και μακροζωια τους.

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/562.htm

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα υλικά μου είπαν να τα βάλω σε καλτσάκι. ισχύει αυτό ή πρέπει να είναι χύμα μέσα στο φίλτρο?

Ναι ισχυει. (εκτος κι αν ειναι φιλτρο με θηκες-καλαθακια με χερουλια κλπ που συγκρατουν ξεχωριστα τα διαφορα υλικα)

Βολευει πολυ οταν χρειαστει συντηρηση το φιλτρο.

Καλυτερα ομως να μη βαλεις "καλτσακι" σαν αυτο ομως που εχει σμιχτη πλεξη και ειναι για αλλες χρησεις, αλλα το δυχτακι που εχει καλυτερη ροη απο μεσα του.

Στο συγκεκριμενο της sera ομως να προσεξεις και να θυμηθεις να αφαιρεσεις το κλιπ που κουμπωνει, γιατι μεσα του εχει ενα ελατηριακι που σκουριαζει, και σκουρια μεσα στο νερο δεν ειναι και οτι καλυτερο :blink:

Δεσε το απλα με το σπαγγο του και δεν προκειται να ανοιξει με τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει. (εκτος κι αν ειναι φιλτρο με θηκες-καλαθακια με χερουλια κλπ που συγκρατουν ξεχωριστα τα διαφορα υλικα)

Βολευει πολυ οταν χρειαστει συντηρηση το φιλτρο.

Καλυτερα ομως να μη βαλεις "καλτσακι" σαν αυτο ομως που εχει σμιχτη πλεξη και ειναι για αλλες χρησεις, αλλα το δυχτακι που εχει καλυτερη ροη απο μεσα του.

Στο συγκεκριμενο της sera ομως να προσεξεις και να θυμηθεις να αφαιρεσεις το κλιπ που κουμπωνει, γιατι μεσα του εχει ενα ελατηριακι που σκουριαζει, και σκουρια μεσα στο νερο δεν ειναι και οτι καλυτερο :blink:

Δεσε το απλα με το σπαγγο του και δεν προκειται να ανοιξει με τιποτα.

Ευχαριστώ ακόμα μία φορά delta για τις απαντήσεις σου.

Ο γλυφτράκος μου είναι Pleco με τωρινό μέγεθος περίπου 1cm.

όταν ζήτησα "γλύφτη" από το pet shop για ενυδρείο 60lt μου προτείνανε αυτόν.

Σε τι μέγεθος φτάνει?

Να τον κρατήσω ή να πάρω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

...

1. Ο γλυφτράκος μου είναι Pleco με τωρινό μέγεθος περίπου 1cm.

2. όταν ζήτησα "γλύφτη" από το pet shop για ενυδρείο 60lt μου προτείνανε αυτόν.

3. Σε τι μέγεθος φτάνει?

4. Να τον κρατήσω ή να πάρω κάτι άλλο?

1. 1 cm? σιγουρα? :hysterical:

2. Καλα απο πετσοπ ζητησες "να σου προτεινουν...." ? €€€ :thumbup: €€€ :thumbup: €€€ :thumbdown: €€€ :thumbdown: €€€ :thumbdown: €€€ :thumbup: €€€ :thaman: €€€ :thaman: €€€

Εκει παμε καλα διαβασμενοι για το τι θελουμε να αγορασουμε και με τσιγγινα σωβρακακια.

(Υπαρχουν και μερικοι που μας μαλωνουν οτι φταιμε εμεις, αν κανουμε το λαθος να παμε "αδιαβαστοι" και χωρις την wikipedia παραμασχαλα, σε πετσοπ και ρωτησουμε εκει πληροφοριες για τα ειδη που θελουμε να αγορασουμε και το πετσοπ μας πει ψεμματα "κατα λαθος" γιατι "δεν ειναι υποχρεωμενο να ξερει τα παντα για τα ειδη που πουλαει") :hysterical:

3. Πρεπει να γινει αναγνωριση του ειδους διαλεξε ποιος ειναι απο τα 785 Loricariidae παρακατω :hysterical:

http://www.planetcatfish.com/catelog/family.php?family_id=4

Βαλε καμια φωτο του καλυτερα, καποιος θα τον αναγνωρισει αν και δεν πιστευω να σο εδωσαν καποιο zebra pleco :bigemo_harabe_net-179:

4. Καλυτερα να το επιστρεψεις και να μη παρεις προς το παρον τιποτα αλλο, εκτος κι αν εχεις σκοπο να παρεις μεγαλο ενυδρειο συντομα (μην ανυσηχεις σε ολους συμβαινουν αυτα με τα ψαρια στην αρχη, οπως και αυτα με τα μεγαλυτερα ενυδρεια στην συνεχεια :blink: )

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι για το νουμερο 2,αγαπητε φιλε δελτα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,ειμαι σιγουρος οτι οπως γινεται με ολα τα επαγγελματα υπαρχουν δυστυχως και μερικοι κακοι επαγγελματιες...

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι για το νουμερο 2,αγαπητε φιλε δελτα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,ειμαι σιγουρος οτι οπως γινεται με ολα τα επαγγελματα υπαρχουν δυστυχως και μερικοι κακοι επαγγελματιες...

Εχεις δικιο, μιλησα για την πλειοψηφεια :thumbup:

Αλλα το επαγγελμα σας ειναι σαν τους ταξιντζηδες.

Οταν βρεις εναν "σωστο" επαγγελματια, κανεις το σταυρο σου. :blink:

Φυσικα εσυ και (μερικοι ακομα επαγγελματιες εδω) εξαιρεισαι, το δειχνει η συμμετοχη σου σε ολα τα φορουμ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά το ενυδρείο είναι έτοιμο. :rasp::wacko:

Προς το παρόν φιλοξενεί 2 μαυρες χοίρες (?), 2 orange tetra και 1 pleco (προσωρινά μέχρι να βρεθεί νέα κατοικία καταληλότερη για αυτόν).

Τον Σεπτέμβριο με τις νέες παραλαβές θα μεγαλώσω λίγο τα κοπάδια και θα προσθέσω και ένα κοπαδάκι νεον ή Silver Molly.

Από τα φυτά ξέρω ότι το ένα είναι anubia για το άλλο δεν είμαι σίγουρος.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :buttrock:^_^

Link to comment
Share on other sites

τελικά τελείωσε....... :buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko:

Μέσα έχουμε προς το παρών 2 μαυρες χοίρες(?), 2 orange tetra και 1 pleco (προσωρινά μέχρι να βρεθεί καταλληλότερη κατοικία). Από τα φυτά ξέρω ότι το ένα είναι Anubia (για το άλλο δεν είμαι σίγουρος).

Από Σεπτέμβρη με τις νέες παραλαβές θα αυξηθούν σε μέγεθος τα κοπάδια και θα προστεθεί ένα ακόμη κοπάδι από Νέον ή Silver Molly.

post-8213-1219696867.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...