Jump to content

Συγκάτοικοι για σκαλάρια


KurKouts

Recommended Posts

Είμαι νέο μέλος στην μεγάλη παρέα σας! Πιστεύω ότι είστε οι κατάλληλοι στο να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες που χρειάζομαι για το ενυδρείο μου!

1. Αρχικά νομίζω ότι πρέπει να σας περιγράψω το ενυδρείο μου...

α) Juvel Trigon 190lt

β) Φυτεμένο

γ) Οι τελευταίες μετρήσεις είχαν τέλεια αποτελεσμέτα. 'Ολες οι τιμές ήταν μέσα στα όρια.

2. Έχω δύο σκαλάρια και 2 κούλι. Τα σκαλάρια έχουν κάνει ένα πάρα πολύ καλό ζευγάρι.

3. Σε κάθε γέννα απομακρύνω το φύλλο (που κατα 99%) γεννούν τα αυγά τους και το τοποθετώ σε ένα μικρότερο ενυδρείο 21lt.

Επειδή θεωρώ ότι τα ψάρια που έχω είναι πολύ λίγα για το ενυδρείο μου θα ήθελα να προσθέσω μερικά ακόμα. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι να βάλω άλλα μήπως μου τρώνε τα αυγά των σκαλαριών.

Σκέφτομαι να βάλω ένα κοπαδάκι με νέον και ένα με ροδόστομους. Επίσης σκεφτόμουν να βάλω και μερικά ινδιανάκια και μερικούς κορίντορες!!!

Εσείς τι λέτε? Κάνουν αυτά ή έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο?

(Θα άνεβάσω και φωτό μάλλον το βράδυ)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πόσταρες το θέμα στην κατηγορία ΄΄Αναπαραγωγές ψαριών γλυκού νερού΄΄ δεν κατάλαβα τη ακριβώς θέλεις να κάνεις. Θέλεις να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των σκαλαριών, ή θέλεις να κάνεις ένα κοινωνικό ενυδρείο;

Ανάλογα με το τη θέλουμε στήνουμε και το ενυδρείο μας.

Εν πάση περιπτώσει αν θέλεις να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των σκαλαριών τότε μην βάζεις τίποτε άλλο από ψάρια εκτός από κορυ.

Αν τώρα θέλεις να έχεις ένα κοινωνικό ενυδρείο και αν σου κάτσει καμιά αναπαραγωγή καλός. Τότε σε προτείνω να κρατήσεις το ένα ζευγάρι, τοποθέτησε ένα κοπάδι κορυ για τον βυθό, ένα ζευγάρι Ancistrus SP. και 6 SAE.

Τον συνδυασμό αυτό τον θεωρώ τον πιο ισορροπημένο. Αν τώρα δεν σε αρέσουν τα SAE τότε βάλε ροδόστομούς αλλά μεγαλούτσικους. Τα νέον δεν τα προτείνω είναι ένα ρίσκο και είναι σαν να παίζεις την ζωή των νέων στα ζάρια (θα τα φάνε ή δεν θα τα φάνε).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πόσταρες το θέμα στην κατηγορία ΄΄Αναπαραγωγές ψαριών γλυκού νερού΄΄ δεν κατάλαβα τη ακριβώς θέλεις να κάνεις. Θέλεις να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των σκαλαριών, ή θέλεις να κάνεις ένα κοινωνικό ενυδρείο;

Ανάλογα με το τη θέλουμε στήνουμε και το ενυδρείο μας.

Εν πάση περιπτώσει αν θέλεις να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των σκαλαριών τότε μην βάζεις τίποτε άλλο από ψάρια εκτός από κορυ.

Αν τώρα θέλεις να έχεις ένα κοινωνικό ενυδρείο και αν σου κάτσει καμιά αναπαραγωγή καλός. Τότε σε προτείνω να κρατήσεις το ένα ζευγάρι, τοποθέτησε ένα κοπάδι κορυ για τον βυθό, ένα ζευγάρι Ancistrus SP. και 6 SAE.

Τον συνδυασμό αυτό τον θεωρώ τον πιο ισορροπημένο. Αν τώρα δεν σε αρέσουν τα SAE τότε βάλε ροδόστομούς αλλά μεγαλούτσικους. Τα νέον δεν τα προτείνω είναι ένα ρίσκο και είναι σαν να παίζεις την ζωή των νέων στα ζάρια (θα τα φάνε ή δεν θα τα φάνε).

Σε ευχαριστω για τις οδηγιες αλλα μαλλον κατα λαθος το αναρτησα εκει! Κοίτα η αναπαραγωγη γίνεται κανονικά! το ζευγαρι μου κανει μία γεννα κάθε 10 μερες περιπου. Απλα το θέμα είναι ότι αν βάλω και αλλα ψαρια σαν αυτα που προανεφερα θα μου τρώνε τα αυγά? Επειδή τα συγκεκριμένα σκαλάρια τα είχα και στο παλαιότερο ενυδρείο μου ήταν πολυ κοινωνικά με τα νέον και τα αλλα μικρόψαρα! Δεν νομιζω ότι υπάρχει φόβος να τα φανε.

Link to comment
Share on other sites

...Επειδή τα συγκεκριμένα σκαλάρια τα είχα και στο παλαιότερο ενυδρείο μου ήταν πολυ κοινωνικά με τα νέον και τα αλλα μικρόψαρα! Δεν νομιζω ότι υπάρχει φόβος να τα φανε.

Πρωτα ειχες βαλει στο ενυδρειο τα σκαλαρια ή τα νεον?

Χωραγανε στο στομα τους?

Μηπως εχουν μεγαλωσει αρκετα τα σκαλαρια απο τοτε?

Τωρα θα χωρανε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...