Jump to content

βοηθεια Nh3......!!!!


Recommended Posts

εχω 65 λιτρα ενυδριο και προσφατα εβαλα εξωτερικο βιολογικο φιλτρο απο τοτε εχω συνεχεια αυξημενες τιμες NH3(υποθετω)...με αποτελεσμα να χανω συνεχεια ψαρακια...στο pet shop μου ειπαν να αφισω το φιλτρο να κανει τον κυκλο του ρισκαροντας να χαθουν ολα τα ψαρια....ενω στο site αναφερει οτι σε τετοια περιπτωση χρειαζετε συχνη αλλαγη νερου,(κατι το οποιο κανω παρολο που μου το απαγορευσε το pet shop)μετα απο καθε αλλαγη τα ψαρια ειναι παλι καλα αλλα για 1 με 2 μερες και μετα παλι τα ιδια.....τι να κανω???? παρακαλω βοηθεια......

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες

Τα ψαρακια σου σου εδωσαν ηδη την απαντηση.

Καθημερινες αλλαγες νερου....

Το παλιο φιλτρο τι το εκανες?

Απλα το εβγαλες?

Δεν χρησιμοποιησες τα στρωμμενα υλικα που ειχε?

Ποσα ψαρακια εχεις μεσα?

Ααα, και αν θέλεις, αλλαξε στο προφιλ σου αυτο το "Εμπειρία: Σχετικά καλή"

Link to comment
Share on other sites

ρωτισα στο pet shop αν χρειαζετε να δουλευουν και τα 2 φιλτρα για καποιο καιρο μαζι και μου ειπαν οχι....το παλιο ειχε σφουγγαρι και το καινουριο πετρες κτλ... οποτε απλα το εβγαλα....καλως σας βρηκα και ευχαριστω...

μετα απο καθε αλλαγη πρεπει να ξαναριχνω το βελτιοτικο νερου?

θα φτιαξουν τα πραγματα δηλαδη σε λιγο καιρο?

7 ψαρακια εχω

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε ΠΑΝΤΑ θα βαζεις αντιχλωριο. Τωρα αυτο το "βελτιωτικο" τι ακριβως ειναι, δεν ξερω. Αν μας πεις τι γραφει....

Ποιο φιλτρο εχεις τωρα και τι υλικα ακριβως εχεις μεσα?

Και μια συμβουλη: Αλλαξε πετ σοπ...

Link to comment
Share on other sites

...Και μια συμβουλη: Αλλαξε πετ σοπ...

Γιατι μια χαρα συμβουλες του εδωσε?

Ασε που μπορει να του εχει απαγορευσει την αλλαγη πετσοπ οπως και την αλλαγη νερου πχ. :buttrock:^_^

Link to comment
Share on other sites

η αμωνια ειναι απο0,09-0,27 και 50 MG TO NO3

το φιλτρο εχει μεσα κατι μπαλιτσες το μισο και το αλλο μισο κατι σαν μακαρονακι...

Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ μετρας...??

νο2 ποσο εχεις....??

Link to comment
Share on other sites

ιδιαιτερα για τα νιτρικα,βρες απο καποιον φιλο σου η προμηθευσου καποια αλλη μαρκα υγρου τεστ γιατι η σερα εχει πολλες αστοχιες υλικου τωρα τελευταια...... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αφου ηδη εχεις ψαρια μεσα να τσεκαρεις σχεδον σε καθημερινη βαση τις τιμες αμμωνιας -νιτρωδων-νιτρικων.

πρεπει να στρωσει σωστα το φιλτρο σου,και να γινει οπως πρεπει ο κυκλος του αζωτου.

συχνες και μικρες αλλαγες νερου και ελαχιοστο ταισμα ειναι τα οπλα που εχεις αυτη τη στιγμη κοντρα στα προιβληματα του κακου στρωσιματος και της υπαρξης(κακως για μενα) ζωντανων οργανισμων σε περιβαλλον με δηλητηρια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...