Jump to content

To Reefακι του Sparou


Sparos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικα ...!!!! :thumbup:

Για καφέ όμως δεν μας κάλεσες να τα δούμε από κοντά... :buttrock:

Παραπονιαρη............

σιγα μην πιουμε καφε χα χα χα :glare::P:)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδια εχω δυο προβληματακια:

1 το περκουλακι μου εχει βγαλει κατι ασπρα στιγματα.

νομιζοντας οτι ειναι ick ανεβασα θερμοκρασια περιπου 29,2-29.8 και πηρα και μια λαμπα UV 15W.

μετα δυο μερες οθτε στιγματα ουτε τιποτα. αρχισα λοιπον να χαμηλωνω τη θερμοκρασια πισω στους 27 και σημερα τα στιγματα βγηκαν ξανα.

dsc01052y.th.jpg

dsc01114o.th.jpg

Τωρα εχω και ενα βραχακι με δεν ξερω ακριβως τι ειδος αλγη-φυτο ειναι αυτη. την καθαριζα κατα καιρους αλλα τωρα μου αρεσει πολυ. Θελοντας να ασχολιθω με υποκαμπους καπου διαβασα οτι χρειαζονται περιβαλον σαν αυτο.

dsc01103mk.th.jpg

θα ηθελα να μου πειτε να κρατησω αυτο το φυτο-αλγη whatever? πληροφοριες για seahorses

δεν βρηκα εδω μεσα. μπορειτε να βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω και ενα βραχακι με δεν ξερω ακριβως τι ειδος αλγη-φυτο ειναι αυτη. την καθαριζα κατα καιρους αλλα τωρα μου αρεσει πολυ. Θελοντας να ασχολιθω με υποκαμπους καπου διαβασα οτι χρειαζονται περιβαλον σαν αυτο.

dsc01103mk.th.jpg

bryopsis....

Link to comment
Share on other sites

bryopsis....

θανκς μαν αλλα το κρταω η να το βγαλω??

για τα seahorses κανει?

ποια απο ολες ειναι???

Bryopsis adriatica

Bryopsis africana

Bryopsis australis

Bryopsis cespitosa

Bryopsis corticulans

Bryopsis corymbosa

Bryopsis cupressina

Bryopsis cupressoides

Bryopsis dasyphylla

Bryopsis derbesioides

Bryopsis dichotoma

Bryopsis duplex

Bryopsis eckloniae

Bryopsis feldmannii

Bryopsis flagellata

Bryopsis foliosa

Bryopsis galapagensis

Bryopsis gemellipara

Bryopsis halliae

Bryopsis harveyana

Bryopsis hypnoides

Bryopsis implexa

Bryopsis indica

Bryopsis lubrica

Bryopsis lyngbyei

Bryopsis macraildii

Bryopsis macrocarpa

Bryopsis magellanica

Bryopsis maxima

Bryopsis minor

Bryopsis muscosa

Bryopsis myosuroides

Bryopsis nana

Bryopsis palliolatis

Bryopsis penicillum

Bryopsis pennata

Bryopsis pennulata

Bryopsis peruviana

Bryopsis plumosa

Bryopsis pottsii

Bryopsis profunda

Bryopsis pusilla

Bryopsis ramulosa

Bryopsis rhizophora

Bryopsis robusta

Bryopsis rosea

Bryopsis ryukyuensis

Bryopsis salvadoreana

Bryopsis secunda

Bryopsis spinescens

Bryopsis stenoptera

Bryopsis tenuis

Bryopsis thuyoides

Bryopsis triploramosa

Bryopsis vestita

;)^_^^_^:excl::excl:

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κάνει...Δώσε μου λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο που θες να βάλεις τους ιππόκαμπους.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν κάνει...Δώσε μου λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο που θες να βάλεις τους ιππόκαμπους.

Φιλε salamander καλησπερα και ευχαριστω και για το ΠΜ

το ενυδρειο ειναι ενα 80αρι το οποιο τρεχει απο ιουλιο με δυο μονο σαλινγκαρια και 2 περκουλακια τα οποια μετακομισαν σε ενα RSM που εχω στο σπιτι.

το ενυδρειο δεν εχει απο κοραλία τιποτα μεσα (παρα μονο αρκετες απτεσιες) τις οποιες θα τις αναλαβουν κανα δυο γαριδουλες.

τωρα απο μετρισεις ειναι καμπανα ολα στο 0 αφου και τα περκουλακια δεν επιβαρυναν το συστημα ωστε να ξεφυγει.

τωρα απο ιπποκαμπους δεν μπορω να εχω 2 ειδη διαφορετικα? πρεπει να ειναι μονο ενα ειδος??

αν μπορεσεις ριξε και μια ματια στο περκουλακι να μου πεις αν ειναι ich

thanks in advance

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις διαφορετικά είδη μέσα απλά πρέπει να έχουν τις ίδιες περίπου απαιτήσεις για παράδειγμα μπορείς να βάλεις μαζί reidi και kuda.

Ναι με ick μοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις διαφορετικά είδη μέσα απλά πρέπει να έχουν τις ίδιες περίπου απαιτήσεις για παράδειγμα μπορείς να βάλεις μαζί reidi και kuda.

Ναι με ick μοιάζει.

Hippocampus zosterae Dwarf seahorse

Hippocampus mohnikei - Japanese seahorse

Hippocampus pontohi - pygmy seahorse (αλλα παρα πολυ δυσκολο)

Hippocampus reidi - Longsnout seahorse

Hippocampus kuda - Spotted seahorse

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Προσανατολίσου στις δυο τελευταίες κατηγορίες για τον λόγο ότι τους υπόλοιπους που αναφέρεις δύσκολα θα τους βρεις Ελλάδα.Κοίτα και για τους erectus που μερικές φορές έχουν έρθει.

Link to comment
Share on other sites

θανκς μαν αλλα το κρταω η να το βγαλω??

για τα seahorses κανει?

ποια απο ολες ειναι???

Bryopsis adriatica

Bryopsis africana

Bryopsis australis

Bryopsis cespitosa

Bryopsis corticulans

Bryopsis corymbosa

Bryopsis cupressina

Bryopsis cupressoides

Bryopsis dasyphylla

Bryopsis derbesioides

Bryopsis dichotoma

Bryopsis duplex

Bryopsis eckloniae

Bryopsis feldmannii

Bryopsis flagellata

Bryopsis foliosa

Bryopsis galapagensis

Bryopsis gemellipara

Bryopsis halliae

Bryopsis harveyana

Bryopsis hypnoides

Bryopsis implexa

Bryopsis indica

Bryopsis lubrica

Bryopsis lyngbyei

Bryopsis macraildii

Bryopsis macrocarpa

Bryopsis magellanica

Bryopsis maxima

Bryopsis minor

Bryopsis muscosa

Bryopsis myosuroides

Bryopsis nana

Bryopsis palliolatis

Bryopsis penicillum

Bryopsis pennata

Bryopsis pennulata

Bryopsis peruviana

Bryopsis plumosa

Bryopsis pottsii

Bryopsis profunda

Bryopsis pusilla

Bryopsis ramulosa

Bryopsis rhizophora

Bryopsis robusta

Bryopsis rosea

Bryopsis ryukyuensis

Bryopsis salvadoreana

Bryopsis secunda

Bryopsis spinescens

Bryopsis stenoptera

Bryopsis tenuis

Bryopsis thuyoides

Bryopsis triploramosa

Bryopsis vestita

^_^^_^:blush::excl:;)

Αυτές είναι που συναντάμε στα τροπικά ενυδρεία !!!

Bryopsis corticulans

Bryopsis corymbosa

Bryopsis halliae

Bryopsis hypnoides

Bryopsis indica

Bryopsis pennata υποκατηγορία-> leprieurii,secundata,secunda

Bryopsis plumosa

Bryopsis ramulosa

Εσύ μάλλον έχεις την plumosa... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Οχι που θα το αφηνες αναπαντητο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εισαι φοβερος :hysterical::ooh2:

να την αφησω η να τη βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα,βγαλτην.Ειναι ατιμο πραγμα και αν μπλεξεις και απλωθει,ξεμπλεκεις δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ακη :hysterical:

αν και ωραια πραγματικα θα βγει

JD

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αντε να το ξεθαψουμε.....

Πρωτα απ' ολα ενα μεγαλο ευχαριστω στον Nervas για την υπομονη του

δυστυχως καποια δεν τα καταφεραν

dsc01657aj.jpg

dsc01664a.jpg

Τωρα αρχιζουν τα προβληματακια με πρωτον απ'ολους τον yellow wachman

ειναι τουμπανο. δεν ξερω αν εχει αυγα, αν και δε νομιζω, υπαρχει περιπτωση να εχει καποια μυκητιαση??

dsc01673an.jpg

dsc01669a.jpg

Η Clownιτσα μου. ειναι κανενα μηνα ετσι. τουμπανο και αυτη

dsc01676a.jpg

dsc01675ab.jpg

Τα μανηταρακια μου ξασπρησανε, μαγνησιο και ασβεστιο buffers πεφτουν 1 και 2 φορες τη βδομαδα, Ιοδιο περιπου καθε 2-3 ημερες......

dsc01661a.jpg

το futher star μονιμα πανω στον κυκλοφορητη, με αποτελεσμα να εχει χασει κανα δυο ποδαρακια και να τα βρησκω στο βυθο.

dsc01561a.jpg

dsc01592aw.jpg

Οτι βοηθεια ευπροσδεκτη

JD

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρακια σου απλα ειναι πολυ ταισμενα μην ανυσηχεις,τα μανιταρια κατα πασα πιθανοτητα να μη παιρνουν αρκετο φως εκει που ειναι κ οσο για το feather star ειναι ενα ζωντανο που πρεπει να το αποφευγουμε μιας κ ειναι παρα πολυ δυσκολο να το κρατησουμε σε ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

κ οσο για το feather star ειναι ενα ζωντανο που πρεπει να το αποφευγουμε μιας κ ειναι παρα πολυ δυσκολο να το κρατησουμε σε ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ενυδρειο...

Αντρεα, οπως εχω πει και στο post που το παρουσιασα, απο το να πεθανει στα καζανακια του πετσοπα, ειπα να το παρω να το παλεψω. μεχρι τωρα παει καλα, ελπιζω να παει και καλητερα. το συγουρο ειναι οτι στο δικο μου ενυδρειο....... εχει καλητερη και συγουρα περισσοτερη ζωη, απο αυτη που θα ειχε στου πετσοπα.

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα, οπως εχω πει και στο post που το παρουσιασα, απο το να πεθανει στα καζανακια του πετσοπα, ειπα να το παρω να το παλεψω. μεχρι τωρα παει καλα, ελπιζω να παει και καλητερα. το συγουρο ειναι οτι στο δικο μου ενυδρειο....... εχει καλητερη και συγουρα περισσοτερη ζωη, απο αυτη που θα ειχε στου πετσοπα.

+1000 :):D

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα, οπως εχω πει και στο post που το παρουσιασα, απο το να πεθανει στα καζανακια του πετσοπα, ειπα να το παρω να το παλεψω. μεχρι τωρα παει καλα, ελπιζω να παει και καλητερα. το συγουρο ειναι οτι στο δικο μου ενυδρειο....... εχει καλητερη και συγουρα περισσοτερη ζωη, απο αυτη που θα ειχε στου πετσοπα.

Πολυ σωστος φιλε μου πραγματικα σου βγαζω το καπελο!!!!Μου εφτιαξες την ημερα μου οχι αστεια!!!Να κατι τετοια ποστ βλεπω κ παθαινω την πλακα μου!Νομιζα πως μονο εγω σκεφτομαι ετσι....Αφου λοιπον προσπαθεις να το σωσεις το ζωντανο πρεπει να ξερεις πως αυτα θελουν κατι μακρι κ σχετικα λεπτο(ενα κλοναρακι ας πουμε)που να μπορουν να το περιτιλυξουν με τα ποδια τους,επειτα θελουν να κατσουν καπου που να εχει αρκετει ροη κ πρεπει να το ταιζεις τουλαχιστον 2 φορες την ημερα(μπορει να κανω λαθος κ να χρειαζεται ενα ταισμα).Αν θες κ αλλες πληροφοριες εχω ενα πολυ μεγαλο αρθρο σε αμερικανικο περιοδικο μπορω να το ξεθαψω κ να σου πω κ αλλες πληροφοριες.Επισης ξερω πως χρειαζεται πλακτονικης μορφης τροφη κ καλο θα ηταν να το ταιζες που κ που καποιο ζωντανο naupli artemia σιγουρα θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμός υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο?Οι τιμές σου πως είναι ?Η ρουτίνα συντήρησης σου?Μπορείς να μας γράψει λίγα πράγματα για τα παραπάνω?

Αντρεα, οπως εχω πει και στο post που το παρουσιασα, απο το να πεθανει στα καζανακια του πετσοπα, ειπα να το παρω να το παλεψω. μεχρι τωρα παει καλα, ελπιζω να παει και καλητερα. το συγουρο ειναι οτι στο δικο μου ενυδρειο....... εχει καλητερη και συγουρα περισσοτερη ζωη, απο αυτη που θα ειχε στου πετσοπα.

Εγώ θα διαφωνήσω και με εσένα και με τον Αντρέα.Δυστυχώς τέτοια ζωντανά είναι καταδικασμένα είτε σε 1 είτε σε 10 μήνες.Διαφορά για μένα δεν υπάρχει αλλά και η παραπάνω ενέργεια σου (η αγορά)δεν είναι σωστή.Ο λόγος είναι ότι, αν κάτι πουλιέται ξεπαραγγέλνεται.Αυτή είναι η ''λογική'' του εμπορίου.Όσο πικρό και να είναι αυτό που θα πω δυστυχώς ισχύει...Μόνο αν του έμενε στο ενυδρείο και του ψοφούσε δεν θα το ξανά έφερνε.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμός υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο?Οι τιμές σου πως είναι ?Η ρουτίνα συντήρησης σου?Μπορείς να μας γράψει λίγα πράγματα για τα παραπάνω?

Εγώ θα διαφωνήσω και με εσένα και με τον Αντρέα.Δυστυχώς τέτοια ζωντανά είναι καταδικασμένα είτε σε 1 είτε σε 10 μήνες.Διαφορά για μένα δεν υπάρχει αλλά και η παραπάνω ενέργεια σου (η αγορά)δεν είναι σωστή.Ο λόγος είναι ότι, αν κάτι πουλιέται ξεπαραγγέλνεται.Αυτή είναι η ''λογική'' του εμπορίου.Όσο πικρό και να είναι αυτό που θα πω δυστυχώς ισχύει...Μόνο αν του έμενε στο ενυδρείο και του ψοφούσε δεν θα το ξανά έφερνε.

Ετσι είναι δυστηχώς.Και ισχύει και με άλλα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω και με εσένα και με τον Αντρέα.Δυστυχώς τέτοια ζωντανά είναι καταδικασμένα είτε σε 1 είτε σε 10 μήνες.Διαφορά για μένα δεν υπάρχει αλλά και η παραπάνω ενέργεια σου (η αγορά)δεν είναι σωστή.Ο λόγος είναι ότι, αν κάτι πουλιέται ξεπαραγγέλνεται.Αυτή είναι η ''λογική'' του εμπορίου.Όσο πικρό και να είναι αυτό που θα πω δυστυχώς ισχύει...Μόνο αν του έμενε στο ενυδρείο και του ψοφούσε δεν θα το ξανά έφερνε.

Δεν εχεις αδικο, ετσι ειναι.

Δεν εκρυψα οτι ξετρελαθηκα οταν το ειδα, και οτι το πηρα χωρις να γνωριζω τις απαιτισεις. ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ. :):D

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμός υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο?Οι τιμές σου πως είναι ?Η ρουτίνα συντήρησης σου?Μπορείς να μας γράψει λίγα πράγματα για τα παραπάνω?

Ας μην χαλάμε άλλο το θέμα όμως.Για πες μας για τα παραπάνω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...