Jump to content

Γεννήστρα ή τα αφήνω στην τύχη?


Memas 13

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά, έχω τρεις ξιφοφόρους 1 αρσ. 2 θηλ. Το ένα θηλ. μου φαίνεται σαν να φουσκώνει με τον καιρό. Εφόσον δω εμφανή σημάδια ότι είναι έγκυος, να προτιμήσω την χρήση γεννήστρας ή να αφήσω την φύση να επιλέξει μιας και οι γονείς τρώνε τα μικρά τους? Επίσης αν τελικά αποφασίσω την χρήση γεννήστρας πότε θα πρέπει να βάλω μέσα την θηλυκιά? Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άφηνα την μέλλουσα μαμά να γεννήσει εκτός γεννηστρας, αν υπάρχει και μπόλικο κερατοφυλλο δεν θα έχεις απώλειες από τα μωρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο είναι σχετικά καινούριο και δεδομένου ότι είμαι από επαρχία θα ασχοληθώ με την αγορά φυτών από Σεπτέμβρη που θα πάω Αθήνα για κάτι δουλειές. Αυτή την στιγμή έχω ψεύτικα φυτά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε παρε ενα μικρο ενυδρειακι και βαλτην μεσα να γεννησει και μαζεψε τα μωρα, απ τη στιγμη που δεν εχεις χωρο και βαλτα σε γεννηστρα , και αφησε καμμια βδομαδα τη μαμα μεσα στο ενυδρειακι μονη της να αναρωσει.

Μην το ταλαιπωρεις το ζωο βαζοντας το γεννηστρα το στρεσαρεις

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα κερατόφυλλο σήμερα οπότε ελπίζω να προλάβω καταστάσεις... αλλιώς βλέπουμε... ευχαριστώ παίδες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άφηνα την μέλλουσα μαμά να γεννήσει εκτός γεννηστρας, αν υπάρχει και μπόλικο κερατοφυλλο δεν θα έχεις απώλειες από τα μωρά σου.

εν μερη εχεις δικιο αλλα.....

αν την αφησει να γεννησει μεσα στο ενυδρειο δεν θα μπορει να ταισει οπως θελει τα μικρα

και ετσι θα εχει απωλειες.(λογω του οτι κρυβονται, τα ενηλικα τρωνε το μεγαλυτερο μερος

της τροφης κ.τ.λ). Η καλυτερη επιλογη ειναι ενα 2ο ενυδρειο με φιλτρο χαμηλης ροης αν

δεν γινεται αυτο τοτε και μονο την αφηνουμε να γεννησει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να το αφήσεις στο ενυδρειο να γεννήσει,εφ'όσον διαπιστώσεις ότι είναι έγκυος και θα συμφωνίσω με την gin να μην το βάλεις σε γεννήστρα για να μη στρεσαριστεί.Επίσης να έχεις μπόλικο κερατόφυλο για κρυψώνα

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να το αφήσεις στο ενυδρειο να γεννήσει,εφ'όσον διαπιστώσεις ότι είναι έγκυος και θα συμφωνίσω με την gin να μην το βάλεις σε γεννήστρα για να μη στρεσαριστεί.Επίσης να έχεις μπόλικο κερατόφυλο για κρυψώνα

Mε το μπόλικο πόσο εννοείς? Σε 60λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Mε το μπόλικο πόσο εννοείς? Σε 60λιτρο

Ενα ματσακι να επιπλεει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ματσακι να επιπλεει.

αν το αφήσω να επιπλέει πιάνεται σαν την java moss?

Link to comment
Share on other sites

αν το αφήσω να επιπλέει πιάνεται σαν την java moss?

Οχι και αναπτυσεται ποιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και αναπτυσεται ποιο γρηγορα.

ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...