Jump to content

Αναγνώριση γατόψαρου


pav_rod

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σας επισυνπάπτω τη foto του γατόψαρου που έχω. Τι είδος είναι;

Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο παρόμοιο στο ευρετήριο.

Ευχαριστώ,

Παύλος

post-7179-1218146516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι Synodontis pleurops, ζει στο Congo. (Democratic Republic of the Congo)

Αλλο ονομα "Congo squeaker".

Πολυ ομορφο ψαρι.

Ειρηνικο αλλα και δυστροπο ή πολυ "ζωηρο" καμια φορα.

Προσεξε τη συμπεριφορα του με τα μικρα ψαρια (μολις μεγαλωσει λιγο ακομα).

Χρειαζεται ενυδριο 300 λιτρα και πανω αφου γινεται 20 - 30 ποντους.

Επισης χρειαζεται αρκετα φυτα και κρυψωνες ξυλα σαν το mopani ή driftwood.

Του αρεσει να μενει στα τζαμια πιο πολυ και ταυτοχρονα να ειναι "καλυμενος", οποτε φυτα που καλυπτουν τα πισω τουλαχιστον τζαμια (σαν τη Vallisneria) ειναι απαραιτητα.

Ειναι παμφαγος αλλα του αρεσουν τα λαχανικα και η αλγη περισσοτερο. (κανενα ζεματισμενο ή λιγο βρασμενο φρεσκο λαχανικο ειναι λιχουδια καλη, χωρις αλατι κλπ φυσικα)

Φυσικα και οι ετοιιμες τροφες του εμποριου (ταμπλετες βασισμενες στα λαχανικα) ειναι μια χαρα.

θερμοκρασιες 23-27

πεχα 6-7

σκληροτητα 6-9

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι synodontis decorus http://www.bayfish.com.au/images/syno_decorus_sml.jpg.

Το καλό είναι ότι ταιριάζει στις συνθήκες νερού (pH, σκληρότητα) που έχω αυτή τη στιγμή στο καινούργιο ενυδρείο.

Τα κακό είναι ότι τα λίτρα είναι μάλλον λίγα (40), αλλά δεν μου πάει να το επιστρέψω κιόλας. Τον έχω σε μικρότερο ενυδρείο εδώ και ένα μήνα περίπου. Εξάλλου είναι ακόμη αρκετά μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι synodontis decorus http://www.bayfish.com.au/images/syno_decorus_sml.jpg.

Το καλό είναι ότι ταιριάζει στις συνθήκες νερού (pH, σκληρότητα) που έχω αυτή τη στιγμή στο καινούργιο ενυδρείο.

Τα κακό είναι ότι τα λίτρα είναι μάλλον λίγα (40), αλλά δεν μου πάει να το επιστρέψω κιόλας. Τον έχω σε μικρότερο ενυδρείο εδώ και ένα μήνα περίπου. Εξάλλου είναι ακόμη αρκετά μικρός.

Φιλε μου δυστυχως δεν θα ειναι το μονο ψαρι, που θα εχει προβλημα με τα λιτρα. Ουτε τα νεον θα αντεξουν εκει μεσα. Απο τη φωτογραφια καταλαβαινω οτι γενικοτερα θελεις καποιες αλλαγες. Ριξε μια ματια σε αυτα που εχουν γραφτει στο φορουμ για τα ψαρια που εχεις και για το "στησιμο" που χρειαζεται ενα ενυδρειο.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι στη foto είναι το παλιό ενυδρείο 5 lt. Το καινούργιο είναι στη διαδικασία του στρωσίματος. Έχω ήδη βάλει κάποια ζωοτόκα ψάρια μέσα αφού κάνω συνεχείς μετρήσεις αμμωνίας, pH και τα πράγματα πάνε καλά, Η αμμωνία είναι σταθερή κάτω από 0,4 και το pH 7.5-8 (μετρήσεις με υγρά τεστ). Το ξέρω ότι τα neon, cardinal δεν πάνε με τις συνθήκες νερού που έχω και για το λόγο αυτό δεν θα βάλω άλλο πλήθος από αυτό το είδος. Όλα τα ψάρια που έβαλα (7 αυτή τη στιγμή) ταιριάζουν στις συνθήκες νερού που έχω (platy, Ξιφοφόρος, Molly, guppy, red eye tetra).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι στη foto είναι το παλιό ενυδρείο 5 lt. Το καινούργιο είναι στη διαδικασία του στρωσίματος. Έχω ήδη βάλει κάποια ζωοτόκα ψάρια μέσα αφού κάνω συνεχείς μετρήσεις αμμωνίας, pH και τα πράγματα πάνε καλά, Η αμμωνία είναι σταθερή κάτω από 0,4 και το pH 7.5-8 (μετρήσεις με υγρά τεστ). Το ξέρω ότι τα neon, cardinal δεν πάνε με τις συνθήκες νερού που έχω και για το λόγο αυτό δεν θα βάλω άλλο πλήθος από αυτό το είδος. Όλα τα ψάρια που έβαλα (7 αυτή τη στιγμή) ταιριάζουν στις συνθήκες νερού που έχω (platy, Ξιφοφόρος, Molly, guppy, red eye tetra).

Φιλε μου τα ψαρια δεν χρειαζονται μονο συνθηκες νερου. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που πρεπει να προσεξει, οποιος στηνει ενα ενυδρειο. Ριξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων που εχεις και θα καταλαβεις, οτι εχεις κανει λαθη. :buttrock: Για 40 λιτρα μιλαμε (ετσι δεν ειναι;;;^_^ .- :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...