Jump to content

Rsm Nano Reef ΞΑΝΑ!


lemonikos

Recommended Posts

Γεια σε ολους!Μετα απο πολυ καιρο λογω προβληματος στο ιντερνετ μου μπορω και ξαναγραφω απο τον δικο υπολογιστη!Ετσι θα βαλω και φωτο απο το 5μηνων πλεον RSM.Επεστρεψα απο τις διακοπες το ενυδρειο τα καταφερε απο την διακοπη του ρευματος και ολα ηταν μια χαρα(σχεδον) :buttrock:

-Προβλημα 1(μονιμο) το κΗ ειναι κολλημενο στο 5-6-7 απο την αρχη παρολο που του ριχνω ζουμια. τα κοραλια παντως ειναι μια χαρα

-Προβλημα 2 : ο Ικαρος μου(ετσι εβγαλα το blue tang μου γιατι εχει βγαλει 2 φορες ick και την εχει γλιτωσει! ^_^ ) εχει πανω στο δερμα του μια τρυπουλα μαυρη με ασπρο περιβλημα αλλα ειναι αρκετα μικρη.

κατα την διαρκεια της απουσιας μου υπηρχαν διαφορα προβληματα για τα οποια θα σας πω τις επομενες μερες για να μου πειτε τα λαθη που σιγουρα θα εγιναν!

Link to comment
Share on other sites

επιλέγεις την φωτο, πατάς δεξί κλίκ, επιλέγεις ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ, μετά ΕΙΚΟΝΑ, και πατάς ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

τα κλουνακια δεν ξερω τι ειναι ακριβως γιατι μου βγηκαν λιγο σκουρα :buttrock: και η γαριδουλα μου.

post-6555-1218191399_thumb.jpg

post-6555-1218192007_thumb.jpg

post-6555-1218192085_thumb.jpg

post-6555-1218192251_thumb.jpg

post-6555-1218194746_thumb.jpg

post-6555-1218194842_thumb.jpg

post-6555-1218195322_thumb.jpg

post-6555-1218195520_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
:buttrock:^_^ Αχ αυτοί οι κλόουν :rasp::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Πού ομορφο το reefακι σου!!!μια ερωτηση.,με τι τεστ μετρας?και τι ζουμια βαζεις για το kh?

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Reef Carbonate Raises Alka(seachem)+buffer Plus(caribsea) σε λιγο θα τελειωσω το δευτερο! Γενικα μετραω με της σερα αλλα για το ΚΗ με της σαλιφερτ γιατι της σερα μου εβγαζε 5-7 ενω το αλλο 9-10 :buttrock: . Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

για αυτο σε ρωταω γιατι θεωρω την σερα αναξιοπιστη.σταθεροποιηθηκε to kh σου?

Link to comment
Share on other sites

α για το ΚΗ με της σαλιφερτ γιατι της σερα μου εβγαζε 5-7 ενω το αλλο 9-10 :buttrock: .

είσαι σίγουρος ότι επέλεξες αυτό που μετράει σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μετραει σωστα της σαλιφερτ :buttrock: Δεν ξερω...εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρειο με τις νεες προσθηκες Euphyllia paranchora και Euphyllia glabrescens απο το ενυδρειο του κ. Νικου!!!

post-6555-1221648211_thumb.jpg

post-6555-1221648287_thumb.jpg

post-6555-1221648395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα κοραλλακια , και εύχομαι να έχουν την υγιή ανάπτυξη που είχαν στο ενυδρείο του Νίκου ........ :D

Link to comment
Share on other sites

Δείχνουν πολύ ωραία!!

Να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!!! Να τα χαιρεσαι!

Ήρθαν απο καλο σπίτικό ε?

Το καλύτερο ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομωνω να τα δω να μεγαλωνουν!!!Ευχαριστω πολυ!!!

Μολις βρηκα ενα προβλημα...Εχει σφηνωσει ενα σαλιγκαρι της αμμου αναμεσα σε 2 σχαρες και δεν μπορω να το βγαλω αν δεν κουνησω τα βραχια...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα προσπάθησε με μια λαβίδα να το τραβήξεις, κ’ εάν δεν βγαίνει αρχίζεις την κατεδάφιση.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αυριο που θα κανω την αλλαγη στο νερο θα δοκιμασω να το βγαλω.Αν δεν βγει κ πεθανει μεσα θα εχω προβλημα? Κατι ακομα,τωρα που πηγα να φτιαξω το νερο τησ αλλαγης ειδα οτι αυτο που ειχε μεινει απο την προηγουμενη αλλαγη ειχε κατι σαν σκονη.Να πω οτι το ειχα μαζι με κυκλοφορητη.Τι μπορει να φταιει?Οι αλλαγες γινονται καθε 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκάρι σου, πιθανά να είναι ήδη νεκρό.

Όσον αφορά τη διάλυση του νερού. Μήπως το νερό ήταν πολύ κρύο, μια που οι θερμοκρασίες έχουν πέσει αισθητά?

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα τελικα το εβγαλα!ειναι και ζωντανο!Οποιος θελει το περνει παρεπιπτοντως γιατι εχω ακουσει οτι σκοτωνει τα στρειδια και θελω να παρω ενα.

Και μερικες φωτο με την ακτινικη!

post-6555-1222013327_thumb.jpg

post-6555-1222013351_thumb.jpg

post-6555-1222013368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...