Jump to content

Γεννησε το γκάπι μου


STAMATIA

Recommended Posts

Καλημέρα. Χθες είχα γέννα. Ειμαι χαρούμενη αλλά και ανήσυχη. Είμαι στη δουλειά κ φοβάμαι μήπως η θηλυκιά πειράξει τα μωράκια; Υπάρχει περίπτωση.

Χθες τους έβαλα τροφή κ τρώγανε άφοβα όλα μαζί. Δεν τα πείραζε η μάνα τους. Αυτό θα συνεχιστεί; Αν ξέρετε πείτε μου.

Σας ευχαριστώ. Αγωνιώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απομόνωσε τα μωρά από την μητέρα, και βάλτα σε μια γεννηστρα για να γλιτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

-Βαλε λιγο κερατοφυλλο ή riccia ή φακη ή τελος παντων κανα κλαδεμα γενικοτερα να επιπλεει κι ασε τα μωρα να κρυβονται εκει...

Υ.γ ....826 δημοσιευσεις?

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Ενας παραγοντας που θα επηρεασει ειναι η τροφη που τα ταιζεις.

το καλυτερο που θα μπορουσες να ειχες κανει ειναι να βαλεις την μαμα

σε ενα 2ο ενυδρειο και να γεννησει εκει. Ομως αφου δεν το εκανες

η μονη λυση τωρα ειναι να βαλεις κλαδεματακια π.χ κερατοφυλλο κ.τ.λ

ωστε να αποτελει φυσικη κρυψωνα για τα νεογνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω εχω πολλα γκαπυ και η γνωμη μου ειναι νατα αφησεις με την μανα τους γιατι δεν θα πειραξει τουλαχιστον με εμενα ετσι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και μονο με την μανα να ειναι θα τα φαει τα βλεπει σαν τροφη..Και ειναι οντως γευστκη τροφη...Βαλε στο ενυδρειο σου μπολικο κερατοφυλλο για κρυψωνες και αστα μαζι με τα αλλα καλα θα ηταν να ταιζες αρτεμια...Εγω τα αφηνω στο ενυδρειο με τα μεγαλα και με κερατοφυλλο και αλλα πολλα φυτα εχω 9 νεογνα 1 μηνα περιπου ...Και δεν ξες τι απολαυση που νιωθεις οταν τρωνε διπλα διπλα με τα μεγαλα...Τα πρωτα τους χρωματα κλπ. κλπ. Επισης θελει να ταιζεις λιγο απο 4 φορες την μερα λογω το οτι ειναι στην αναπτυξη και εφοσον θα ταιζεις και πολυ θελει και τακτικες μικρες αλλαγες νερου ...

Αυτα απο εμενα...Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορω αν θες κατι αλλο ρωτα ..

Υ.Γ: Να σου ζησουν και καλο μεγαλωμα

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα κι εγώ να έβαζες τη μαμά σε ένα άλλο ανυδρείο (αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε Java Moss Και Κερατόφυλλο για να κρύβονται).

Σταματία και κάτι άλλο... Μέσα στους επόμενους 2 μήνες θα πρέπει να διαχωρίσεις τα αρσενικά από τα θυληκά γιατί θα σου ξεκινήσουν ΚΑΙ ΑΥΤΑ γέννες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν προλαβεις να τα χωρισεις...Τα θυλικα και οχι μονο τα νεογνα που οπως σωστα ειπε και ο jeepas περιπου στους 2 μηνες θα ειναι ετοιμα για το παιχνιδι τις αναπαραγωγης ενω τα αρσενικα νεογνα γυρω στους 3 μηνες...Εχουν την ικανοτητα να αποθηκευουν το σπερμα με μια μονο επαφη και να το χρησιμοποιουν χωρις την παρουσια αρσενικου για 4-5 γεννες περιπου ...

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μετά από 4 γέννες από το ίδο θυλικό εχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα.

Αν στην πρώτη γέννα το θυλικό δεν σκεφτεί να δοκιμάσει να φάει τα μωρά της δεν θα το κάνει ποτέ.

Στην πρώτη γέννα με είχε πιάει άγχος μήπως και τα φάει.

επειδή ήμουν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της γέννας παρατήρησα ότι γέννησε 7 γόνους και τώρα 2.5 μήνες μετά έχουν επιζήσει κ οι 7 και έχουν αναπτυχθεί σε 4 αρσενικά και 3 θυλικά.

στις επόμενες 3 γέννες το θυλικό μάλλον είχε συνηθίσει την παρουσίας γόνων (καθώς και το πρώτο αρσενικό) οπότε δεν πείραξαν κανένα (υποθέτω) δεν έχω δεί να τα κυνηγάνε η να τα τρώνε.

τα βλέπω να κολυμπάνε τα ενήλικα δίπλα στους γόνους στο χαλίκι χωρίς να έχουν προβλήματα

εκτός αν περιμένουν να κοιτάξω αλλού για να κάνουν τη ζημιά :bowdown:

πάντω και από φίλους ξέρω ότι το θυλικό μετά τη γέννα θεωρεί τους γόνου ώς την καλύτερη τροφή για να ξαναβρεί τις δυνάμεις της και δεν τις ξεφεύγουν αν δεν βρουν μέρος να κρυφτούν.

Ίσως το θυλικό μου να γνωρίζει από Savoir Vivre οπότε θωρεί, πως να το θέσω, "Αναρμοστο" το να φάει του γόνους του :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...