Jump to content

Δεν άντεξα !!!


Recommended Posts

Μέχρι να τελειώσει η έρευνα αγοράς για το μεγάλο μου ενυδρείο δεν άντεξα να μην έχω τίποτα στο σπίτι και έτσι πήγα και αγόρασα ενα μονομαχοενυδρείο.Βέβαια είναι λίγο μεγάλο για μονομάχο αλλά επειδή ήθελα και ποσότητα αλλά και ποιότητα αγοράσα και κάτι παραπάνω από θέμα εξοπλισμού.Θα βάλω φωτογραφίες μολίς ξεκινησω να το φτιάχνω.

Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιο link από διαφορα είδη μονομάχων απλών αλλα και σπάνιων.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι απλά δεν θέλω κάτι συνηθισμένο.Κάτι σαν και αυτούς θα ήθελα.

06.gif07.gif03.gif19.gif

Link to comment
Share on other sites

καλη τυχη,αν και κατα τη γνωμη μου θα δυσκολευτεις αρκετα αν ψαχνεις τετοιοα ζωα και μαλιστα σε τετοια εποχη.......

Link to comment
Share on other sites

Με γεια.

Και για να γινει και κουβεντα....

1. Ποσα λιτρα ειναι (διαστασεις)?

2. Ο θερμαντηρας ποσα watt ειναι? Ειναι ρυθμιζομενος? Ποσο κοστισε?

3. Την αεροπετρα τι θα την κανεις?

4. Δυο φιλτρα θα βαλεις? (βλεπω ενα eheim και το αλλο το μαυρο στην 3η φωτο τι ειναι?)

5. Απο φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου.Να ρωτήσω κάτι άσχετο;Αυτό στην δεύτερη φωτογραφία αριστερά με την γλώσσα έξω σκύλος είναι :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια.

Και για να γινει και κουβεντα....

1. Ποσα λιτρα ειναι (διαστασεις)? Είναι 30 λίτρα Link

2. Ο θερμαντηρας ποσα watt ειναι? Ειναι ρυθμιζομενος? Ποσο κοστισε?10W,όχι,10 ευρώ (είναι μέχρι 20 λίτρα αλλά πιστεύω οτι θα κάνει δουλειά)

3. Την αεροπετρα τι θα την κανεις?δεν ειναι αερόπετρα ειναι ρυθμιστής για την ένταση της ροής του φίλτρου που είχε απο την μαμά του

4. Δυο φιλτρα θα βαλεις? (βλεπω ενα eheim και το αλλο το μαυρο στην 3η φωτο τι ειναι?)Όχι μόνο το eheim το άλλω θα το κρατήσω για εφεδρικό

5. Απο φυτα?Δεν ξέρω ακόμα θα ήθελα να το δώσω άλλη έμφαση όπως

Ωραίο το ενυδρειάκι σου.Να ρωτήσω κάτι άσχετο;Αυτό στην δεύτερη φωτογραφία αριστερά με την γλώσσα έξω σκύλος είναι ^_^:rasp::wacko:

Ναι ο καημένος τον είχα βγάλει έξω για να μην μου πειράξει τίποτα και εiχε σκάσει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σήμερα λίγο safestart αλλα πρεπει να μου επεσε λιγο παραπάνω πειραζει???

Επισης επειδη ειχε θολουρα απο το νερο λογο οτι εχθες το εριξα με λιγο πιεση εβγαλα το φυλτρο απο λειτουργεια μεχρι να ξεθολωσει.Πειραζει???

τωρα που εβαλα το safestart να το ξαναβαλω???

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη ερώτηση: Όχι δεν πειράζει

Στην δεύτερη ερώτηση: το φίλτρο πρέπει να λειτουργεί ασταμάτητα

Στην Τρίτη ερώτηση: δεν είναι ανάγκη αλλά δεν είναι και κακό.

Link to comment
Share on other sites

2. Ο θερμαντηρας ποσα watt ειναι? Ειναι ρυθμιζομενος? Ποσο κοστισε?10W,όχι,10 ευρώ (είναι μέχρι 20 λίτρα αλλά πιστεύω οτι θα κάνει δουλειά)

Με το θερμαντηρα εχω την αποψη οτι θα συναντησεις προβληματα, τουλαχιστον σταθεροτητας.

5. Απο φυτα?Δεν ξέρω ακόμα θα ήθελα να το δώσω άλλη έμφαση όπως

Για το στησιμο που λες με Βουδες αγαλματα κλπ δεν θα πω την αποψη μου. :buttrock:

Εκτος κι αν βαλεις τον Κολοκοτρωνη που πολεμησε μαζι του ο προ-προ-παππους μου ^_^

Link to comment
Share on other sites

Με το θερμαντηρα εχω την αποψη οτι θα συναντησεις προβληματα, τουλαχιστον σταθεροτητας.

ε το πολυ πολυ θα τρωει κανενα σουτ και βαζω λιγο μεγαλυτερο.

Για το στησιμο που λες με Βουδες αγαλματα κλπ δεν θα πω την αποψη μου. :buttrock:

Εκτος κι αν βαλεις τον Κολοκοτρωνη που πολεμησε μαζι του ο προ-προ-παππους μου ^_^

Τo Link το ειδες? Δεν ειναι φοβερο???

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Νίκος Κρικ μακριά απο αυτόν τον θερμοστάτη. Μου τα έχει παίξει δύο φορές. Και τις δύο μου τον αντικατέστησαν βέβαια αλλά τι να κάνεις που έχασα τον μονομάχο μου. Πρόβλημα με τον να κολλήσει δεν θα έχεις γιατί δουλεύει πάντα στο full. Θα έχεις πρόβλημα άμα χαλάσει γιατι δεν έχει ούτε φωτάκι ουτε τίποτα να καταλάβεις εάν λειτουργεί. Θα το καταλάβεις μόνο απο την πεσμένη θερμοκρασία και τότε μάλλον θα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Νίκος Κρικ μακριά απο αυτόν τον θερμοστάτη. Μου τα έχει παίξει δύο φορές. Και τις δύο μου τον αντικατέστησαν βέβαια αλλά τι να κάνεις που έχασα τον μονομάχο μου. Πρόβλημα με τον να κολλήσει δεν θα έχεις γιατί δουλεύει πάντα στο full. Θα έχεις πρόβλημα άμα χαλάσει γιατι δεν έχει ούτε φωτάκι ουτε τίποτα να καταλάβεις εάν λειτουργεί. Θα το καταλάβεις μόνο απο την πεσμένη θερμοκρασία και τότε μάλλον θα είναι αργά.

η αλήθεια ειναι οτι και εμενα μου εχουν μπει καποιες σκεψεις και σκεφτομαι να τον κανω αντικατασταση. Εχεις καποιον να προτινεις??? Βαζεις και μια φωτο να απρω ιδεες για το στολισμο του ενυδρειου. Δεν θελω να βαλω μεσα φυτα ή ξυλα θελω πολυ να το κανω λιγο kids. Δηλαδη να εχει καποιο θεμα. Μεχρι και απο την ταινια τους 300 εχω μυαλο μου. Θα βαλω μια φωτο να δειτε κιολας να μου πειτε.

Link to comment
Share on other sites

Ορσιστε μερικες φωτο για το πως ειναι τωρα. Δεν ξερω αν θα το αφησω ετσι πειραματα κανω σε διακοσμηση.

στην 3η φωτο θα ηθελα να μου πειτε αν ο διακοπτης αυτος ειναι για την δυναμη της ροης του φυλτρου γιατι εβαλα μονομαχο και τον πεταει στα τζαμια και ειναι κρυμενος τωρα :buttrock:

post-5701-1218445688_thumb.jpg

post-5701-1218445719_thumb.jpg

post-5701-1218445758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Μαλλον φοβηθηκε και για υτο κρυβετε.....

-Ναι ειναι ρυθμιστης ροης ,βαλτον στο χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites

οκ.το γυρισα προς το πισω τζαμι και το εβαλα τερμα χαμηλα.thanks

Link to comment
Share on other sites

Ορσιστε μερικες φωτο για το πως ειναι τωρα. Δεν ξερω αν θα το αφησω ετσι πειραματα κανω σε διακοσμηση.

στην 3η φωτο θα ηθελα να μου πειτε αν ο διακοπτης αυτος ειναι για την δυναμη της ροης του φυλτρου γιατι εβαλα μονομαχο και τον πεταει στα τζαμια και ειναι κρυμενος τωρα ^_^

Συγνωμη ρε φιλε, αλλα η κανεις πλακα η δεν καταλαβαινεις. Ειναι αυτο "διακοσμηση" για μονομαχο;;; Εσυ δηλαδη στη θεση του, δεν θα κρυβοσουνα;;; Αυτα τα ψαρια ζουνε σε πυκνοφυτεμενο περιβαλλον, πως να προσαρμοστει το ψαρι;;; Οσοι ασχολουνται "σοβαρα" με το χομπυ, προσπαθουν να προσομοιασουν ενα κομματι της φυσης, στο χωρο που εχουν το ενυδρειο. Αυτο εμενα δεν μου κανει για φυση (και μαλλον ουτε του ψαριου σου), που φοβαμαι οτι συντομα θα χασει και τη ζωη του χωρις λογο. :rasp:

Υ.γ. Για να ευθυμησουμε και λιγο.................πες μου οτι, ετσι θα κανεις και των δισκων. :wacko:

Φιλικα, Νικος.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Στους δίσκους θα βάλω κανονική νεκροκεφαλή. Αληθινή. Έχω ακούσει ότι μαλακώνει το νερό χαχαχαχαχαχαχαχα.Όχι μωρέ έτσι το έβαλα.

Πάντως να είσαι καλά με έκανες και γέλασα με αυτό που είπες ότι θα χάσει την ζωή του από την διακόσμηση. Καλό μου άρεσε. Ίσως καμία μέρα όταν κοιμάται και ξυπνήσει και δει απότομα την νεκροκεφαλή πάθει καρδιακή προσβολή.

Πάντως σοβαρά τώρα δεν θα είναι έτσι το ενυδρείο αλλά λόγο ζέστης εκτός ότι δεν βρίσκω φυτά στα καταστήματα θα βάλω αρχές Σεπτέμβρη.

Στα άλλα Post έχω ένα link από YouTube που δείχνει ένα μονομάχο κάπως έτσι θέλω να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε τι εννοω. Οταν ενα ψαρι δεν νιωθει "καλα" στο περιβαλλον που το εχεις, τι κανει;;;; Βγαζει αρρωστιες, οποτε τρεχα εσυ να το κανεις καλα με φαρμακα. Στο" τρεξιμο" σου, ολο και κατι θα στραβωσει. Ασε που (οπως καταλαβαινεις) το στρες, εχει επιπτωση και στα χρονια που θα ζησει. Φυτα υπαρχουν αρκετα και απο κλαδεματα, οποτε δεν βαζεις μια αγγελια, να γλυτωσεις και κανα ευρω;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 2-3 τηλεφωνα απο ατομα που ξερω αλλα ολοι εχουν τωρα Reef.Μονο ο γαμπρος μου εχει μερικα αλλα ειναι διακοπες.Κανε γαμπρο να δεις καλο.Κανενα μικρο ξυλακι θα βαλω αυτες τις μερες.Στους δισκους σκεφτομαι να μην βαλω πολλα φυτα.2-3 μονο.Βεβαια αυτα θα τα δουμε στην πορεια.Για το μονομαχο για αυτο πηρα καφε αμμο να ειναι ωραια με τα φυτακια.Νανο ανουμπια κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για κιτς διακοσμηση στο στυλ που θελεις, μπορεις να βρεις ομορφα γελοια concept σε στυλ "Πυρετος το σαββατοβραδο" και να βαλεις στο μονομαχο σου αντι για arcadia κλπ, τετοιου στυλ φωτισμο.

l_party-disco-ball.jpg

l_disco-light.jpg

Επισης γελοιο concept ειναι και το αγαπημενο μου cowboy-monomahos.

cowboy.jpg

Τρεντυ-γελοιο θα μπορουσε να

θεωρηθει το "παιζω και μαθαινω" concept.

vivo_aquarium.jpg

Και τελευται και καλυτερο ενα concept για το δισκοενυδρειο....

Το "Nigth of the living dead Symphysodon" concept με ενυδρειο-φερετρο.

325gal.jpg

σκεφτομαι να τον κανω αντικατασταση. Εχεις καποιον να προτινεις?

Και για να σοβαρευτω παρε αυτον τον ρυθμιζομενο θερμαντηρα των 25W http://www.aquaristic.net/eheimjaeger-auto...5-w.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο μου αρεσει αλλα ειναι λιγο μεγαλο για μονομαχο :buttrock:

thanks για τον θερμαντηρα αυριο κιολας παω να τον αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...