Jump to content

ερωτησεις για κιχλιδες


sousou

Recommended Posts

γεια

ειμαι αρχαρια στα ενυδρεια, χθες αγορασα ενα cayman 120 L και θελω να βαλω κιχλιδες

1. τι πετρες ειναι καλυτερα να βαλω?

2. στα 120 L ποσες μπορω να βαλω?

3. σκεφτομαι να βαλω Labidochromis caeruleus με Pseudotropheus demasoni, ειναι σωστος ο συνδιασμος?

4. καθε ποτε γεννανε? και ποσα μωρα κανουν?

αυτα για αρχη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολλες-πολλες πετρες-κρυψωνες,αν θελεις βαζεις και μερικες βαλισνεριες για πρασιναδα,συνδιασμος ειναι 3 θυληκα με 1 αρσενικο.

θα εχεις ομως συντομα πιστευω γεννες,και ισως να ειναι απαγορευτικα τα λιτρα σου.....

**προσοχη πριν τοποθετησεις το χαλικι,να εχεις βαλει απο κατω φελιζολ,και οταν τοποθετησεις τις πετρες καλο θα ειναι να κολληθουνε μεταξυ τους γιατι θα πεσει πολυυυυυυυ σκαψιμο..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε στενοχωρήσω λιγάκι. :buttrock:

Το Labidochromis caeruleus δεν κάνει για τα λίτρα που διαθέτης.

Το Pseudotropheus demasoni αν και μικρό ψαράκι θέλει χώρο. Τα λίτρα που διαθέτης είναι στο τσακ για να φιλοξενήσεις 1 αρσενικό και 3-4 θηλυκά.

Να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη κιχλίδα είναι μια από της πιο άγριες κιχλίδες που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή sousou για να είναι το ενυδρείο 120 λτ. όπως γράφεις τότε πιθανόν να είναι περίπου 80 cm μήκος .Αν το μήκος είναι περίπου αυτό θα σου πρότεινα να σκεφτείς τις νανοκιχλίδες Ταγκανίκας .Στο θεματικό των αφρικάνων θα βρείς πολλές και ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις για τα συγκεκριμένα ενυδρεία.

Φιλικά Σωκράτης :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

στεναχωρεθηκα λιγο για το ενυδρειο, πηγα σε 3 pet shop και μου ειπαν οτι ειναι καλο για το ειδος κιχλιδων που θελω να βαλω.............ασχετοι :buttrock:^_^:rasp:

θα βαλω μονο 1 χαρεμι απο Pseudotropheus demasoni, ξερω ειναι οριακα αλλα ελπιζω να μην εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

στεναχωρεθηκα λιγο για το ενυδρειο, πηγα σε 3 pet shop και μου ειπαν οτι ειναι καλο για το ειδος κιχλιδων που θελω να βαλω.............ασχετοι :buttrock:^_^:rasp:

θα βαλω μονο 1 χαρεμι απο Pseudotropheus demasoni, ξερω ειναι οριακα αλλα ελπιζω να μην εχω προβλημα

Να μην το βαλεις το χαρεμακι τα demasoni.Μπορει να ειναι μικρο ψαρι,αλλα τα κυριαρχικα και εδαφικα ενστικτα του ειναι φοβερα.Θελουν πολλα λιτρα και θα εχεις προβλημα.Καλυτερα να ψαξεις οπως σου ειπε και ο φιλος Σωκρατης σε κατι απο Tanganyika.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους. πρωτη φορα γραφω ,και θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει θυληκια frontoza για αγορα ή ανταλαγη

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις καινουργιο ποστ GIANNISZOI22 .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή sousou για να είναι το ενυδρείο 120 λτ. όπως γράφεις τότε πιθανόν να είναι περίπου 80 cm μήκος .Αν το μήκος είναι περίπου αυτό θα σου πρότεινα να σκεφτείς τις νανοκιχλίδες Ταγκανίκας .Στο θεματικό των αφρικάνων θα βρείς πολλές και ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις για τα συγκεκριμένα ενυδρεία.

Φιλικά Σωκράτης :D

Δυστυχώς τα παιδιά έχουν δίκιο και προσπαθούν να σε προστατέψουν...

Να προσθέσω κάτι ακόμη ότι από τα 120 λίτρα εάν αφαιρέσεις το την άμμο και τις πέτρες (από τις οποίες θέλεις πολλές...) θα σου μείνουν λιγότερα από 90 λίτρα καθαρά, τα οποία είναι όντως απαγορευτικά για αυτό που σκέφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Στα 120 λιτρα το μονο απο malawi που μπορεις να βαλεις, με την προϋποθεση οτι το ενυδρειο σου εχει μηκος ενα μετρο και πανω, ειναι ενα χαρεμακι labs (Labidochromis caeruleus) 4 ατομα δλδ, ενα αρσενικο και 3 θηλυκα, κι αυτο χαριστικα ετσι? Για κιχλιδες της λιμνης malawi καλο ειναι ενα ενυδρειο σαν το Rio 240 και πανω.

Για demasoni μην το σκεφτεις... Αυτα μπαινουν απο 10-12 μαζι και πανω. Σε μικροτερους αριθμους αναπτυσονται επιθετικοτητες και παρουσιαζονται θυματα. Οχι οτι σε μεγαλυτερους αριθμους δεν παρουσιαζονται. Απλα διαχεεται η επιθετικοτητα μεταξυ πολλων και ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...