Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!


KOSTAS2A6

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια!

Έχω 3 δισκους εδω και 30 μέρες στο ενυδρείο μου, μεγέθους οι 2 7 cm και ο άλλος 8cm.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τις περισσότερες ωρες της ημέρας είναι μαυροι και το βραδάκι παίρνουν τα χρώματα τους. με θερμοκρασία ιδια 29 βαθμούς και ph 6.9. και κάτι άλλο πως ξεχωρίζεις το φύλο τους?

συγνωμη αν κάνω κάτι λάθος αλλά είμαι καινούργιος στον κόσμο των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεια που δινεις ειναι ελαχιστα. Μια φωτο του ενυδρειου και συνθηκες πιο αναλυτικες ισως βοηθησουν. Ισως να βοηθαγε και η ανοδος της θερμοκρασιας στους 30 C (εχεις φυτα;;^_^. Τα ψαρια τρωνε και αν ναι τι τα ταιζεις;;; Εμπειρια με τα ενυδρεια, ποσο χρονικο διαστημα εχεις;;; Η διακριση του φυλλου, ειναι δυσκολη και σιγουρα δεν μπορεις αν δεν ξερεις καλα τους δισκους, να μπορεσεις να βγαλεις ακρη.-:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια τρώνε κανονικά 2-3 φορές τη μέρα. από αμμωνία είμαι καλά αλλά gh είναι λίγο ανεβασμένο δηλ. 11. kh 6. αυτόπου δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατι τη μέρα χάνουν το χρώμα τους ενω το βράδυ είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

α!! όσο αναφορά τα φυτά έχω 2 ανούμπιες αλλα σκέφτομαι να βάλω κι άλλα θα κάνω καλά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα σου δεν ειναι μονο τα φυτα (παντως οι ανουμπιες, αντεχουν σε υψηλη θερμοκρασια), αλλα γενικοτερα η διακοσμηση και ο φωτισμος (που ισως να ειναι πολυ δυνατος π.χ.) Υπαρχουν αρκετοι λογοι που τους κανουν να σκουραινουν, μεταξυ των οποιων και η υπαρξη καποιας ασθενειας. Σιγουρια δεν μπορει να υπαρξει με τοσο λιγα στοιχεια. Γραψε αν μπορεις αναλυτικα οσα περισσοτερα γινεται για το ενυδρειο και βαλε φωτο. Τοτε ισως εχεις βοηθησει, να βγει καποια αποψη.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα στο προφιλ σου εχεις τα ψαρια σε 120 λιτρα, σωστα???

Αν ναι αδικα συζηταμε! Ενημερωτικα χρειαζεσαι τουλαχιστον 180-200 λιτρα νερο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μην γνωριζωντας το περιβαλλον στο οποιο ζουνε,το προβλημα το αποδιδω στο στρες το οποιο εχουν τα ψαρια.

Ητε γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο η οι συνθηκες δεν ειναι οι καταληλες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας θα ανεβάσω φωτο και θα σας πω και άλλα στοιχεία.μια ερωτηση ακομα:βλεπω σε διαφορα pet shop δισκους σε αριθμό π.χ. 9 με 10, και τα ενυδρεία είναι ίδια με το δικό μου ή και μικρότερα.πως γίνεται εκεί να μην έχουν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου ειπε οτι δεν εχουν προβλημα????απλα στο μαγαζι και στο καθε μαγαζι,αυτα τα λιτρα ειναι προσωρινα και οχι ΜΟΝΗΜΑ οπως τα εχεις εκει.τα ψαρια απο το μαγαζι θα "φυγουν" σε 2 μηνες το πολυ ενω σε σενα...τα ψαρια ειναι λογικο να ειναι στρεσαρισμενα.στην περιπτωση σου τα ψαρια εχουν αυτη την συμπεριφορα για το λογο οτι την ημερα υπαρχει κινηση στο σπιτι και τρομαζουν....

αν σκοπευεις να κρατησεις τους δισκους,παρε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο,η' αλλιως αμα θες οπωσδηποτε κιχλιδες αμερικης,σε αυτα τα λιτρα μονο ενα ζευγαρι rammirezi μπορεις να βαλεις και αυτα με το ζορι.....

παντα φιλικα Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα τα στοιχεια στο προφιλ. Αν ειναι "σωστα" τοτε εχε υποψη σου οτι:

1. Τα νεον θελουν αρκετα χαμηλοτερη θερμοκρασια, σε σχεση με αυτην που εχουμε συνηθως τους δισκους. Ειναι επισης αρκετα "ευαισθητα" ψαρακια και μπορουν να βγαλουν ευκολα προβληματα.

2. Τα λιτρα αυτα ειναι πολυ καλα μονο για γεννηστρα (που μπαινει μονο το ζευγαρι).

3. Οι δισκοι ζουν σε ομαδες (συνηθως βαζουμε 6-8).

4. Για καθε ψαρι ειναι καλο να υπολογιζεις 40-50 λιτρα.

5. Ενα "αρχικο" μεγεθος για ενυδρειο δισκων ειναι 350-400 λιτρα και μηκος περι τα 1.50 εκ. (κατα την αποψη μου). :buttrock:

Φιλικα Νικος.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...