Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο τροπικα, ενα μονομαχο και πολλα φυτα.

Ισως κανενα σαλλιγαρι applesnail να το ανεχθει ως συγκατοικο.

(για να βοηθαει και στις δουλειες του σπιτιου, καθαρισμα κλπ) :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο μονομαχο μπορεις να βαλεις guppy. 1 αρσενικο με 2-3 θυληκα

5-6 carnidal tetra

Αυτα ''αντεχουν'' στα λιτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο μονομαχο μπορεις να βαλεις guppy. 1 αρσενικο με 2-3 θυληκα

5-6 carnidal tetra

Αυτα ''αντεχουν'' στα λιτρα σου

Αυτα ειναι "ευκολα" ψαρια;;; Πανε μαζι με τα γκαπυ;;;; Μπαινουν σε 40 λιτρα;;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι "ευκολα" ψαρια;;; Πανε μαζι με τα γκαπυ;;;; Μπαινουν σε 40 λιτρα;;;; :buttrock:

Εγω όταν έβαλα μονομάχο με gappy πολλές φορές τα Guppy έμειναν χωρίς ουρά ^_^ Έτσι αποφάσισα να τον βάλω στο μεγάλο ενυδρείο μαζί με τα σκαλάρια... και την άλλη μέρα δεν υπήρχε μονομάχος :wacko: Δεν ήξερα δεν ρώταγα; :wacko: Γενικά ο μονομάχος καλύτερα μόνος του. Εγώ τον έχω σε ένα ψηλό βάζο τον ταϊζω λίγο και του αλλάζω το νερό μια φορά την εβδομάδα... είναι αρκετά ανεχτικός :rasp:

Και εγώ για το ενυδρείο σου Guppy Θα πρότεινα αλλα 3 αρσενικά και 1 θυλικό γιατί έτσι και αρχίσουν να γενάνε δεν θα ξέρεις που να τα βάλεις!

Μπορείς να βάλεις και ξιφοφόρους ή platy. Αυτά είναι συγγενικά με τα Guppy και μάλιστα εαν δεν κάνω λάθος Guppy me ξιφοφόρο βγάζει platy.

Επίσης 1 σαλιγγαράκι ή έναν γλύφτη μιρκούλη διάλεξε ή γατόψαρο ζήτα όμως κάποιο είδος που δεν μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπερδεψατε αυτο που εγραψα.

δεν εννοω να μπουν ολα μαζι.

μονα τους τα guppy μονα τους τα carnidal

και μονος του ο μονομαχος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγω όταν έβαλα μονομάχο με gappy πολλές φορές τα Guppy έμειναν χωρίς ουρά :wacko: Έτσι αποφάσισα να τον βάλω στο μεγάλο ενυδρείο μαζί με τα σκαλάρια... και την άλλη μέρα δεν υπήρχε μονομάχος :excl:Δεν ήξερα δεν ρώταγα; :wacko: Γενικά ο μονομάχος καλύτερα μόνος του. Εγώ τον έχω σε ένα ψηλό βάζο τον ταϊζω λίγο και του αλλάζω το νερό μια φορά την εβδομάδα... είναι αρκετά ανεχτικός :wacko:
Τωρα δηλαδη εχεις ρωτησει?

Σιγουρα ειναι ανεκτικος, εγω στη θεση του θα ειχα βγει απο το βαζο με τις ελιες και θα ειχα πηδηξει στο βαζο με τα λουκουμια μερχρι να γινει η αλλαγη νερου στις ελιες που ξαλμυριζονται.

^_^

Και εγώ για το ενυδρείο σου Guppy Θα πρότεινα αλλα 3 αρσενικά και 1 θυλικό γιατί έτσι και αρχίσουν να γενάνε δεν θα ξέρεις που να τα βάλεις! Τελεια προταση με αιτιολογηση :excl:

Μπορείς να βάλεις και ξιφοφόρους ή platy. Αυτά είναι συγγενικά με τα Guppy και μάλιστα εαν δεν κάνω λάθος Guppy me ξιφοφόρο βγάζει platy. οχι guppy με ξιφοφόρο βγάζει ξιφογκαπι. :rasp:

Επίσης 1 σαλιγγαράκι ή έναν γλύφτη μιρκούλη διάλεξε ή γατόψαρο ζήτα όμως κάποιο είδος που δεν μεγαλώνει.

τελεια, παω ησυχος για υπνο τωρα. :buttrock:

@ Χεοψ

Τα cardinal μπορει να "χωρανε" στο ενυδρειο αλλα δεν μπαινουν σε 40λιτρα και δεν ειναι ικανη ομαδα τα 5-6 για ανεκτη διατηρηση σε ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

@ Χεοψ

Τα cardinal μπορει να "χωρανε" στο ενυδρειο αλλα δεν μπαινουν σε 40λιτρα και δεν ειναι ικανη ομαδα τα 5-6 για ανεκτη διατηρηση σε ενυδρειο.

Εξαρταται την φιλτρανση.....

Φιλε freedom φιλικα.....

Οταν 3 αρσενικα αρχιζουν να κυνηγανε 1 θυληκο σε ποση ωρα θα εχει

πηδηξει εξω απο το ενυδρειο;

guppy+swordtail=platy ^_^?

Αυτη την διασταυρωση πρωτη φορα την βλεπω

Μονομαχος σε βαζακι?

και μετα κατηγορουμε τους petshopαδες? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται την φιλτρανση.....

Φιλε freedom φιλικα.....

Οταν 3 αρσενικα αρχιζουν να κυνηγανε 1 θυληκο σε ποση ωρα θα εχει

πηδηξει εξω απο το ενυδρειο;

guppy+swordtail=platy :rasp:?

Αυτη την διασταυρωση πρωτη φορα την βλεπω

Μονομαχος σε βαζακι?

και μετα κατηγορουμε τους petshopαδες? :buttrock:

Με κανεις καθε φορα, να σκεφτομαι αν εχω παρεξηγησει, αυτα που γραφεις. :wacko: Τα κοπαδοψαρα (οπως ειναι και οι καρδιναλιοι) δεν μπορεις να τα "δεις" σε ενα ενυδρειο, με μηκος λιγοτερο απο 1,5 μετρο. Μπορει σαν μεγεθος να χωρανε σε 60-70 λιτρα, αλλα δεν τα ευχαριστιεσαι. Οποιος εχει δει 30-40 ατομα σε 2μετρο ενυδρειο, σιγουρα καταλαβαινει τι λεω.- ^_^

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

@ Χεοψ

Τα cardinal μπορει να "χωρανε" στο ενυδρειο αλλα δεν μπαινουν σε 40λιτρα και δεν ειναι ικανη ομαδα τα 5-6 για ανεκτη διατηρηση σε ενυδρειο.

Εξαρταται την φιλτρανση.....

Για πες κι αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Με κανεις καθε φορα, να σκεφτομαι αν εχω παρεξηγησει, αυτα που γραφεις. ^_^ Τα κοπαδοψαρα (οπως ειναι και οι καρδιναλιοι) δεν μπορεις να τα "δεις" σε ενα ενυδρειο, με μηκος λιγοτερο απο 1,5 μετρο. Μπορει σαν μεγεθος να χωρανε σε 60-70 λιτρα, αλλα δεν τα ευχαριστιεσαι. Οποιος εχει δει 30-40 ατομα σε 2μετρο ενυδρειο, σιγουρα καταλαβαινει τι λεω.- :buttrock:

εχεις προβλημα με αυτα που γραφω?

Αποψη μου και αποψη σου

Και δεν χρειαζεται α παρεξηγεις αυτα που γραφω απλα σταματα τις υποδειξεις

Εγω δεν εβαλα σε ΠΑΡΑΘΕΣΗ ποτε θεμα σου για να σου υποδειξω το σωστο

εσυ το ξεκινησες και το συνεχιζεις

Link to comment
Share on other sites

εχεις προβλημα με αυτα που γραφω?

Αποψη μου και αποψη σου

Και δεν χρειαζεται α παρεξηγεις αυτα που γραφω απλα σταματα τις υποδειξεις

Εγω δεν εβαλα σε ΠΑΡΑΘΕΣΗ ποτε θεμα σου για να σου υποδειξω το σωστο

εσυ το ξεκινησες και το συνεχιζεις

Οταν αυτο που γραφεις ειναι λαθος, εχω το δικαιωμα να το σχολιασω. Γραφε σωστα πραγματα για να μην στα σχολιαζω. Δεν υπαρχει αποψη μου, η δικη σου σε καποια θεματα. Σε 40 λιτρα δεν μπαινουν καρδιναλιοι και αυτο απλα δεν χωραει συζητηση.-:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα.

Και εγω θα ηθελα να ειχα ενα πενταμετρο ενυδρειο, καμια δεκαρια χιλιαδες λιτρα και να εχω ενα κοπαδι με καμια 50αρια σκαλαρια και ενα κοπαδακι με καμια χιλιαδιτσα καρντιναλ για να τους ευχαριστιεμαι και να δειχνουν, αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη.

Μια χαρα ειναι 5-6 καρδιναλιοι στο 4αρι αν η φιλτρανση ειναι σωστη και η σκληροτητα του νερου καταλληλη.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα.

Και εγω θα ηθελα να ειχα ενα πενταμετρο ενυδρειο, καμια δεκαρια χιλιαδες λιτρα και να εχω ενα κοπαδι με καμια 50αρια σκαλαρια και ενα κοπαδακι με καμια χιλιαδιτσα καρντιναλ για να τους ευχαριστιεμαι και να δειχνουν, αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη.

Μια χαρα ειναι 5-6 καρδιναλιοι στο 4αρι αν η φιλτρανση ειναι σωστη και η σκληροτητα του νερου καταλληλη.

Διαβαζω moderator;;; Δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να γραφονται τετοια πραγματα και σε παρακαλω αν μπορεις εξηγησε μου το. Για να ζει σωστα ενα ψαρι μονο η φιλτρανση παιζει ρολο;;;; Στην προκειμενη λοιπον περιπτωση, θα ηθελα να ξερω που ακριβως, εχω κανει λαθος;;;; ^_^

Υ.Γ. Το δικο μου πνευμα ειναι αρκετα ηρεμο (ενημερωτικα).- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις λοιπον να μας αποδειξεις οτι δεν μπορουν

να ζησουν μια μικρη ομαδα carnidal 5-6 οπως ειπα σε

40 λιτρα; Δεν μπορεις γιατι απλα δεν εχεις επιχειρηματολογια

φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω moderator;;; Δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να γραφονται τετοια πραγματα και σε παρακαλω αν μπορεις εξηγησε μου το. Για να ζει σωστα ενα ψαρι μονο η φιλτρανση παιζει ρολο;;;; Στην προκειμενη λοιπον περιπτωση, θα ηθελα να ξερω που ακριβως, εχω κανει λαθος;;;; ^_^

Υ.Γ. Το δικο μου πνευμα ειναι αρκετα ηρεμο (ενημερωτικα).- :buttrock:

Τι ακριβως δεν καταλαβες??

Τα πραγματα ειναι απλά.

Η θεωρια απεχει πολυ απο την πραξη. Και γιατι ακριβως δεν θα ζουνε σωστα 5-6 καρδιναλιοι σε 40 λιτρα αν εχουν σωστη φιλτρανση και σωστες συνθηκες νερου (οπως επισης εγραψα)?

Όσο για το moderator, σίγουρα ΔΕΝ θα το κρινεις εσυ.....

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω για τα Cardinal Tetra οχι απο τα προφιλ που εχω διαβασει στο δυκτιο (που σαφως τα περισσοτερα γραφουν σωστες πληροφοριες), αλλα απο τη "εμπειρια" μου με αυτα τα ψαρια.

Εχω διατηρησει Cardinal Tetra σε 40 λιτρα (για λιγους μηνες, ευτυχως) και σε 210 λιτρα.

Στα 40 λιτρα (50 cm μηκος) ειχα μια "ομαδα" 6 ατομων διαλυμενη, ντροπαλη, με "αδυναμα" χρωματα και χωρις ορεξη για κολυμπι, φαγητο, αναπαραγωγη, συνεχως κρυμμενη στα φυτα.

Στα 210 λιτρα και φυσικα με την προσθηκη αλλων 6 ατομων (12 συνολο) για να θεωρουνται "ομαδα", παρατηρησα τα εντελως αντιθετα χαρακτηριστικα, με λιγα λογια ειδα αλλα ψαρια.

Το σημαντικοτερο απ'ολα δεν ειναι ομως τα λιτρα.

Ειναι η ποιοτητα νερου.

Η οποια θελει εμπειρια και χρημα για να "φτιαχτει".

Δεν "ζουν" σε νερο βρυσης.

Δεν ειναι αδικος ο χαρακτηρισμος τους ως δυσκολα ψαρια.

Φυσικα και "χωρανε" σε 40 λιτρα.

Οπως φυσικα και μια 6μελης οικογενεια (γονεις και 4 παιδια) χωρανε σε 20 τετραγωνικα.

Η επιβιωση ειναι φυσικο ενστικτο για ολα τα "ζωα".

Η ποιοτητα της ζωης ειναι αλλο πραγμα ομως και οταν ξεφευγουμε απο την επιβιωση και ασχολουμαστε με χομπυ, σημαινει οτι εχουμε λυσει (σαν ανθρωποι) το προβλημα της επιβιωσης και προσεχουμε την ποιοτητα της ζωης μας.

Γιατι δε το κανουμε αυτο (ποιοτητα ζωης) και για τα κατοικιδια που μας κανουν παρεα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα γραφεις delta...

Σαφως και τα πολλα λιτρα και το μεγαλο κοπαδι ειναι καλυτερο.

Απο εκει και περα δεν συμφωνω οτι στο 40αρι δεν μπαινουν ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με το ιδιο σκεπτικο φερνουν και τα καταστηματα τους "γκαλαχερ".- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οταν αυτο που γραφεις ειναι λαθος, εχω το δικαιωμα να το σχολιασω. Γραφε σωστα πραγματα για να μην στα σχολιαζω. Δεν υπαρχει αποψη μου, η δικη σου σε καποια θεματα. Σε 40 λιτρα δεν μπαινουν καρδιναλιοι και αυτο απλα δεν χωραει συζητηση.-^_^

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Cardina...on_axelrodi.php

? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για αυτό το θέμα έχω να πω το εξής, ότι πολλά λέγονται γενικά για κάποια ψάρια και με τον καιρό καθιερώνονται σαν θεωρίες. Το χόμπι μας όμως εξελίσσεται συνέχεια και κάποια πράγματα μπορούν να ανατραπούν.

Έχω λοιπόν της επιφυλάξεις μου ως προς τον χώρο φιλοξενίας κάποιον ψαριών και παρατήρησα ότι μερικές φορές ο χώρος έρχεται σε δεύτερη μοίρα και σε πρώτη μοίρα έρχεται η διαμόρφωση του ενυδρείου μας.

Πχ αν έχουμε 10 καρδινάλιους σε ένα ενυδρείο 200 λίτρων και βάλουμε μέσα μόνο άμμο και μια όρθια ρίζα τα ψάρια δεν θα αισθάνονται καλά. Αντιθέτως αν τα βάλουμε σε 50 λίτρα με μπόλικα φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου μας θα αισθάνονται πολύ καλλίτερα.

Ο μικρός χώρος από τα ψάρια ελέγχεται πιο καλά και σε συνδυασμό με τα φυτά αισθάνονται μια ασφάλεια.

Δεν αντιλέγω ότι ένα σωστά διαμορφωμένο και μεγάλο ενυδρείο είναι καλλίτερο από ένα μικρό ενυδρείο.

Γενικά έμαθα να μην είμαι απόλυτος με κάποιες θεωρίες.

Φυσικά ο κάθε ένας έχει τα πιστεύω του και τα σέβομαι, παράδειγμα για εμένα ενυδρείο κάτω από 60 λίτρα δεν είναι ενυδρείο αλλά γυάλα, μπορεί να μην στέκι αυτό που λέω αλλά αυτό πιστεύω. Ως συνέπια αυτού του πιστεύω μου δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν να βάλει έστω και ένα ψάρι σε ενυδρείο κάτω των 60 λίτρων με μοναδική εξαίρεση τους μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο ειπα πιο πανω "χωρανε", αλλα η νοοτροπια του τσιμα-τσιμα δεν μου αρεσει.

Αν μου αρεσουν οι καρδιναλιοι και θελω να τους χαιρομαι, θα τους βαλω στον μαξιμουμ χωρο (που μπορω να διαθεσω) και οχι στο μινιμουμ.

Αν ο χωρος (ενυδρειο) που διαθετω δεν επαρκει για τη καλη διατηρηση τους, θα παρω αλλο ψαρι που για αυτο ειναι "μαξιμουμ" ο χωρος.

Προτεινω να τα βαλεις σε ενα σωστα διαμορφωμενο 40αρι και μετα να παρεις ενα μεγαλο ενυδρειο (σωστα διαμορφωμενο και αυτο, και με σωστο νερο) και να τα μεταφερεις εκει μεγαλωνοντας και την ομαδα σε 12+.

Μετα ξαναγραψε τις εντυπωσεις σου εδω να σου "την πουν" και εσενα. :buttrock:

.......Ως συνέπια αυτού του πιστεύω μου δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν να βάλει έστω και ένα ψάρι σε ενυδρείο κάτω των 60 λίτρων με μοναδική εξαίρεση τους μονομάχους.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να τα βαλεις σε ενα σωστα διαμορφωμενο 40αρι και μετα να παρεις ενα μεγαλο ενυδρειο (σωστα διαμορφωμενο και αυτο, και με σωστο νερο) και να τα μεταφερεις εκει μεγαλωνοντας και την ομαδα σε 12+.

Τωρα ερχεσαι στα λογια μου.

πιο πανω μας ειπες ''να σου πουμε και αλλα''

οταν σου απαντησα για την φιλτρανση και τωρα προτεινεις

σε καποιον να κανει αυτο που εσυ θεωρουσες λαθος;

α και αυτο που ειπα να βαλει carnidal που εσυ και το

φιλαρακι σου σχολιασατε το ειπα σαν εναλλακτικη

στην απαντηση που εδωσες για τον μονομαχο ''φιλε'' μου

οποτε μην κολλας σε λεπτομεριες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...