Jump to content

Γατόψαρο Panda μπορεί να βλάψει μωρά Guppi;


Recommended Posts

Σε ένα 60 λιτρο έχω 10 γκάπι και έβαλα εδώ κ 2 ημέρες και ένα γατόψαρο επειδή το είχα στο μεγάλο ενυδρείο και δεν το έβλεπα να είναι καλά.

Το μετέφερα στο μικρό και σε 10 λεπτά συνήλθε. Όμως ανησυχώ για τα μωρά γκάπι μη μου τα πειράξει;

Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα 60 λιτρο έχω 10 γκάπι και έβαλα εδώ κ 2 ημέρες και ένα γατόψαρο επειδή το είχα στο μεγάλο ενυδρείο και δεν το έβλεπα να είναι καλά.

Το μετέφερα στο μικρό και σε 10 λεπτά συνήλθε. Όμως ανησυχώ για τα μωρά γκάπι μη μου τα πειράξει;

Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Οταν δεν ειναι καλα (υποθετω εννοεις αρρωστο), μηπως ειναι ρισκο να μεταφερεις την ασθενεια και στο ενυδρειο που θα το βαλεις;;; Εκτος αυτου τα κορυντορας θελουν μαλακο και οξινο νερο, αντιθετα απο τα γκαπυς, υποθετω λοιπον οτι αν και δεν κινδυνευουν ιδιαιτερα τα μικρα, κινδυνευει το κορυ.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Και όταν εννοείς μαλακό και όξινο νερό,γύρω σε ποιο pH?6.5?

Το πόσο οξύνο ή ουδέτερό ή ελαφρός αλκαλικό θα είναι το νερό σου εξαρτάτε από πιο είδος γατόψαρο έχεις

Link to comment
Share on other sites

βγαίνω λίγο οφτόπικ αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα τα corydoras albino θέλουν μαλακό και όξινο νερό??και τα auneus το ίδιο??

Α και μπορούν να φάνε νεογνό γκάππυ??

Link to comment
Share on other sites

Τα http://animal-world.com/encyclo/fresh/catfish/acory.php θέλουν pH 6.0-8.0,δηλαδή το ιδανικότερο είναι ουδέτερο pH 7.0.Τα corydoras aeneus θέλουν και αυτά κοντά στο 7.0,7.3 όπως λέει το site που σου δίνω.Τώρα για το αν θα φάνε τα μικρά δεν ξέρω.Πάντως μεγαλύτερο κίνδυνο διατρέχουν από τα guppy παρά από τα γατόψαρα..Συμβουλή μου είναι να έχεις αρκετό κερατόφυλλο για κρυψώνα,τώρα αν θες περισσότερες πληροφορίες άνοιξε θέμα στην κατηγορία ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

βγαίνω λίγο οφτόπικ αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα τα corydoras albino θέλουν μαλακό και όξινο νερό??και τα auneus το ίδιο??....

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο οφτοπικ :buttrock:

Το πόσο οξύνο ή ουδέτερό ή ελαφρός αλκαλικό θα είναι το νερό σου εξαρτάτε από πιο είδος γατόψαρο έχεις

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Τα μωρά είναι καλά. Μεγαλώνουν και το γατόψαρο (panda) δεν τα πειράζει καθόλου. Τα παρακολουθώ. Μάλλον το panda θα το ξαναπάω στο μεγάλο ενυδρείο που το νερό είναι πιο μαλακό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...