Jump to content

Malawi 150 λιτρα


christos7

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!το πρωτο μου ενυδρειο MALAWI!πως σας φαινεται?

Πληροφορίες

Διαστάσεις:103x40x38

Όγκος:150 μεικτα 135 καθαρα

Κατηγορία:malawi

Φυτά:2 πλαστικα

Ψάρια / Άλλα είδη: 3 Labidochromis caeruleus κ 3 Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" k 3 pleco k ενας synodontis

Διακοσμητικά υλικά:αμμος θαλάσσης κ πετρες απο ερμη

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο:αφισα με πετρες

Φωτισμός:2 x 30 T8 daylight κ moonlight

Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Φιλτράρισμα:εσωτερικο της aquatlantis με κυκλοφορητη 600λιτρα/ωρα κ ενα εξωτερικο της eheim ecco2231 300 λιτρα/ωρα

Θερμοστάτης:της aquatlantis 200watt

Λίπανση:-

Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8,4

Γενική σκληρότητα (GH):17

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):17

Αμμωνία (ΝΗ3):-

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):20

Αλλαγές νερού:30% / 15 μέρες

Θερμοκρασία:28 χωρις ανεμιστηρες

Άλλες πληροφορίες:αεραντλια με 2 αεροπετρες τυπου κουρτινα

Φωτογραφία:p8160214ob7.th.jpgp8160204ck6.th.jpgp8160209ri4.th.jpgp8130181ut7.th.jpgp8170216qp3.th.jpgp8170215gl1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου,αλλα επετρεψε μου να πω οτι στα λιτρα αυτα 3 πλεκος ειναι.....too much...!!!

νομιζω οτι θα πρεπει να τους δωσεις οποσδηποτε τους 2....

κατα τα αλλα ελπιζω να εχεις κολλημενες τις πετρες γιατι αλλιως....

Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου,αλλα επετρεψε μου να πω οτι στα λιτρα αυτα 3 πλεκος ειναι.....too much...!!!

νομιζω οτι θα πρεπει να τους δωσεις οποσδηποτε τους 2....

κατα τα αλλα ελπιζω να εχεις κολλημενες τις πετρες γιατι αλλιως....

ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια!οι πετρες ειναι κολλημενες!ειναι καλυτερα να φυγουν οι 2 pleco ε?

Link to comment
Share on other sites

χμ,(για να μην πω και οι 3..),ναι τουλαχιστον οι 2 θα πρεπει να την κανουν γιατι και μεγαλωνουν πολυ γρηγορα,και ειναι ακαταλληλοι για τα λιτρα σου,αλλα και γιατι θα σου μολυνουν αρκετα γρηγορα το νερο αφου απο τη φυση τους οι πλεκο παραγουν μεγαλες ποσοτητες αποβλητων,οποτε καταλαβαινεις.......

Link to comment
Share on other sites

χμ,(για να μην πω και οι 3..),ναι τουλαχιστον οι 2 θα πρεπει να την κανουν γιατι και μεγαλωνουν πολυ γρηγορα,και ειναι ακαταλληλοι για τα λιτρα σου,αλλα και γιατι θα σου μολυνουν αρκετα γρηγορα το νερο αφου απο τη φυση τους οι πλεκο παραγουν μεγαλες ποσοτητες αποβλητων,οποτε καταλαβαινεις.......

μολυνουν το νερο?!πρωτη φορα το ακουω αυτο!δν το ηξερα!

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε πχ πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα,τοτε το νερο μας μολυνεται πιο γρηγορα λογω των ακαθαρσιων και των αποβλητων που παραγονται.ετσι λοιπον κανουμε αλλαγες νερου για να μειωσουμε τα νιτρικα,αλλα το ζητουμενο και βασικοτερο ειναι να γνωριζουμε τον σωστο αριθμο των ψαριων που μπορουμε να φιλοξενουμε.

Link to comment
Share on other sites

μολυνουν το νερο?!πρωτη φορα το ακουω αυτο!δν το ηξερα!

Ολα τα ψαρια το κανουν. Αφου τρωνε ....................κατι θα βγαζουν (μεσα στο ενυδρειο). Οσο πιο μεγαλοσωμο ειναι ενα ψαρι, τοσο περισσοτερο τρωει, αρα και "παραγει".- :buttrock:

Κωστα μαζι γραφαμε, αλλα εισαι πιο γρηγορος.- ^_^

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές φαίνεται ωραίο προσωπικά θε έκαμνα κάποιες παρεμβάσεις όμως

1 θα αφαιρούσα την καφέ πέτρα και το πλαστικό φυτό.

2 θα έστηνα της πέτρες στην δεξιά μεριά για να κρύψω το φίλτρο όσο είναι βέβαια δυνατόν

3 θα προτιμούσα πίσω ένα σκούρο γαλάζιο ή μαύρο φόντο.

4 εύχομαι με της πέτρες να έχεις δημιουργήσει αρκετές σπηλιές γιατί από την φωτογραφία δεν μπορούμε να διακρίνουμε αν έχεις ή όχι σπηλιές

5 αντιπαθώ της μπουρμπουλήθρες προτιμώ μια έντονη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού θα έχεις μια καλή οξυγόνωση και από την άλλη λόγο της ανατάραξης θα δημιουργούνται όμορφες ακτίνες στο νερό

Τέλος αυτά που αναφέρω είναι καθαρά προσωπικό γούστο και δεν είσαι υποχρεωμένος να τα κάνεις (περί ορέξεως ουδείς λόγος) με εξαίρεση το νούμερο 4 που είναι θα έλεγα απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές φαίνεται ωραίο προσωπικά θε έκαμνα κάποιες παρεμβάσεις όμως

1 θα αφαιρούσα την καφέ πέτρα και το πλαστικό φυτό.

2 θα έστηνα της πέτρες στην δεξιά μεριά για να κρύψω το φίλτρο όσο είναι βέβαια δυνατόν

3 θα προτιμούσα πίσω ένα σκούρο γαλάζιο ή μαύρο φόντο.

4 εύχομαι με της πέτρες να έχεις δημιουργήσει αρκετές σπηλιές γιατί από την φωτογραφία δεν μπορούμε να διακρίνουμε αν έχεις ή όχι σπηλιές

5 αντιπαθώ της μπουρμπουλήθρες προτιμώ μια έντονη ανατάραξη της επιφάνειας του νερού θα έχεις μια καλή οξυγόνωση και από την άλλη λόγο της ανατάραξης θα δημιουργούνται όμορφες ακτίνες στο νερό

Τέλος αυτά που αναφέρω είναι καθαρά προσωπικό γούστο και δεν είσαι υποχρεωμένος να τα κάνεις (περί ορέξεως ουδείς λόγος) με εξαίρεση το νούμερο 4 που είναι θα έλεγα απαραίτητο.

ναι φιλε μου εχω κανει αρκετες σπηλιες!κ οτι αφορα απο την μερια του φιλτρου θα φτιαξω ενα βουναλακι..!

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου εχω κανει αρκετες σπηλιες!...

Ωραία :buttrock: όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα και όχι απαραίτητα

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Φιλε christos7 ομορφο το ενυδρειο σου.Με λιγο περισσοτερη προσοχη στη λεπτομερεια,θα το κανεις πιστευω ομορφοτερο.Οπως ειπαν και τα παιδια,τα πλαστικα φυτα καλυτερα να τα βγαλεις.Δεν δειχνουν φυσικα.Μια anubia δεμενη σε πετρα θα ηταν πολυ ομορφοτερη.Επισης αν αρχιζες το στησιμο των βραχων απο την πλατη του φιλτρου ωστε να το καλυψεις οσο περισσοτερο μπορεις,ακομα καλυτερα.Ο synodontis,αν και αφρικανος,ειναι απο αλλη λιμνη την Tanganyika,αλλα και οι 3 pleco που δεν ειναι καν αφρικανοι,και ζουν σε διαφορετικων παραμετρων νερου,γνωμη μου,καλυτερα θα ηταν να τους βγαλεις.Καλη συνεχεια φιλε μου.. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία :buttrock: όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα και όχι απαραίτητα

αυτο που λες για το μαυρο φοντο η γαλαζιο το εχω σκεφτει αλλα μου φαινεται οτι θα δειχνει γυμνο το ενυδρειο!δν ξερω...βεβαια μια δοκιμη θα με πεισει!

Link to comment
Share on other sites

στην κυκλοφορια του νερου ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

στην κυκλοφορια του νερου ειμαι οκ?

Βαλε την εξαγωγη του eheim κοντα στην επιφανεια,ωστε να δημιουργει ελαφρυ κυματισμο

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την εξαγωγη του eheim κοντα στην επιφανεια,ωστε να δημιουργει ελαφρυ κυματισμο

σε τι βοηθαει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει στην οξηγονοση του νερου και στο καλητερο φιλτραρισμα του . :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει στην οξηγονοση του νερου και στο καλητερο φιλτραρισμα του . :buttrock:

ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο!αν καποια στιγμη αποφασισω να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο κ να το αντικαταστησω με ενα εξωτερικο!πως θα γινει να βγαλω το εσωτερικο χωρις να κινδυνεψουν τα ψαρακια μου?το εσωτερικο φιλτρο ειναι κολλημενο με σιλικονη!κ επισης βιολογια θα παρω απο το υπαρχον εξωτερικο που εχω?

Link to comment
Share on other sites

θα δωσεις μπολι απο το εσωτερικο στο εξωτερικο που θα βαλεις

και θα τα αφησεις για λιγο καιρο να δουλεψουν μαζι πριν βγαλεις το εσωτερικο.

το εχω κανει και εγω χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εκανες και πιστευω θα το φτιαξεις και καλυτερο. ^_^

Θα συμφωνησω σε ολα οσα ειπωθηκαν.

Το εσωτερικο φιλτρο για να βγει πρεπει να αδειασει το ενυδρειο.

Με μακρυα λεπιδα, ψιλη χορδη απο κιθαρα ή συνδυασμο και των δυο, θα το βγαλεις με υπομονη και προσοχη για γρατζουνιες.

Θα κερδισεις και χωρο για τα ψαρια ετσι, εκτος του οπτικου θεματος.

Το moonlight ειναι λιγο πιο δυνατο απ'οτι πρεπει (ΙΜΟ)

ΥΓ ααα βγαλε και το αυτοκολητο απο το τζαμι :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...