Jump to content

Ιππόκαμποι


titefika

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα ενυδρεία.Έχω αγοράσει ένα 60 λίτρο ενυδρείο έχει μέσα φίλτρο και κυκλοφορητή.έχει άμμο σαν υπόστρωμα και έχ βάλει άπο ένα φίλο που έχει φτιαγμένο ενυδρείο νερό και μια πετρούλα με άλγη.θάλω να βάλω μέσα ιππόκαμπους αν και μου έχουν πει είναι δύσκολο αλλά θέλω πολύ να προσπαθήσω.έχω μια απορία ένα το τεστ ΝΟ2 και ήταν στο 0,1 τη Τετάρτη σήμερα που ξαναέκανα έχει πάει στο 0.5 υπάρχει περίπτωση να ανέβηκε στο ο και να άρχισε να ξανακατεβαίνει?να γίνεται ο κύκλος δηλαδή?τόσο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone !

δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου

πότε ξεκίνησε , τι άμμο έβαλες ? αραγωνήτη ( ασπρη αμμο ) ? η συνηθισμένη που βάζουμε συνήθως σε γλυκά ενυδρεία , ήταν στεγνή πριν τη χρησιμοποιήσεις ? πότε έβαλες το βράχο ?

τι φίλτρο έχεις ? και τι έχει μέσα ?

μπορείς να πεις χρονολογικά τις μετρήσεις που έκανες ?

καλή συνέχεια ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone !

δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου

πότε ξεκίνησε , τι άμμο έβαλες ? αραγωνήτη ( ασπρη αμμο ) ? η συνηθισμένη που βάζουμε συνήθως σε γλυκά ενυδρεία , ήταν στεγνή πριν τη χρησιμοποιήσεις ? πότε έβαλες το βράχο ?

τι φίλτρο έχεις ? και τι έχει μέσα ?

μπορείς να πεις χρονολογικά τις μετρήσεις που έκανες ?

καλή συνέχεια ! :buttrock:

το ενυδρείο λειτούργει γύρω στις 14 μέρες δεν ξέρω τι ακρίβως άμμο έχει ήταν μέσα στο ενυδρείο και ο μαγαζάτορας μου το είπε το όνομα αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς ήταν κάπως aqua coral κάτι τέτοιο μπορεί να κάνω και λάθος δεν έχω βάλει βράχο ακόμα έχω βάλει μια σχετικά μικρή πέτρα η οποία ήταν από ήδη φταιγμένο ενυδρείο και έχει πάνω άλγη,μπόλιασμα αν το λέω καλά,έκανα δηλαδή.το φίλτρο ήταν μέσα στο ενυδρείο και αυτό έχει την αντλία μέσα στο νερό και κάτω από το καπάκι του ενυδρείου είναι ένα κουτί το οποίο μέσα έχει και δεύτερη αντλία,σφουγγάρι και βιολογικό υλικό.έκανα μια μέτρηση την Τετάρτη και ήταν στο 0.1 και σήμερα ξανά και είναι στο 0.5 αλλά παρατήρησα ότι από τη Τετάρτη άρχισε να βγάζει άλγη στα τζάμια...

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τα φώτα ανοιχτά .. πιθανό είναι να αναπτυχθούν και ανεπιθύμητες αλγες , αν τα σβήσεις θα χάσεις και αυτή στο βραχάκι

υπάρχουν αντλίες για να δώσουν κίνηση στο νερό σου ? οι ιππόκαμποι δεν θέλουν δυνατές ροές νερού .. αλλά μια ελάχιστη πρέπει να υπάρχει ..

η διατήρηση ιππόκαμπων έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που αυτή τη στιγμή αγνοώ .. περίμενε και μια άλλη γνώμη

θα πω έναν τρόπο για να κάνεις αυτό που θέλεις .. και ας με διορθώσουν οσοι ξέρουν καλύτερα

πρέπει να ξέρεις ότι τα ενυδρεία για ιππόκαμπους έχουν μεγάλο υψος για να μπορούν τα ζωάκια να κινούνται όπως αυτά θέλουν .. πάνω – κάτω με ανεση ,

δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις δουλειά με τυποποιημένο ενυδρείο 60 λίτρων ..

μια ιδέα είναι να βάλεις λίγο ζωντανό βράχο 1,5-3 κιλά σε μικρά κομμάτια

μετά να ψάξεις για διάφορες αλγες όπως caulerpa , halimenda η άλλη μακροάλγη , μόλις σταθεροποιηθεί το σύστημα και οι αλγες αναπτύσσονται κανονικά ρίχνοντας λίγη ψαροτροφη στο νερό για λίπασμα

τότε είσαι έτοιμη να ψάξεις για ιππόκαμπους .. στο διάστημα που θα έχει μεσολαβήσει θα έχουν αναπτυχθεί στο ενυδρείο σου μικροοργανισμοί κατάλληλοι για τροφή ιππόκαμπων

ανέβασε καμιά φωτογραφία , θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τα φώτα ανοιχτά .. πιθανό είναι να αναπτυχθούν και ανεπιθύμητες αλγες , αν τα σβήσεις θα χάσεις και αυτή στο βραχάκι

υπάρχουν αντλίες για να δώσουν κίνηση στο νερό σου ? οι ιππόκαμποι δεν θέλουν δυνατές ροές νερού .. αλλά μια ελάχιστη πρέπει να υπάρχει ..

η διατήρηση ιππόκαμπων έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που αυτή τη στιγμή αγνοώ .. περίμενε και μια άλλη γνώμη

θα πω έναν τρόπο για να κάνεις αυτό που θέλεις .. και ας με διορθώσουν οσοι ξέρουν καλύτερα

πρέπει να ξέρεις ότι τα ενυδρεία για ιππόκαμπους έχουν μεγάλο υψος για να μπορούν τα ζωάκια να κινούνται όπως αυτά θέλουν .. πάνω – κάτω με ανεση ,

δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις δουλειά με τυποποιημένο ενυδρείο 60 λίτρων ..

μια ιδέα είναι να βάλεις λίγο ζωντανό βράχο 1,5-3 κιλά σε μικρά κομμάτια

μετά να ψάξεις για διάφορες αλγες όπως caulerpa , halimenda η άλλη μακροάλγη , μόλις σταθεροποιηθεί το σύστημα και οι αλγες αναπτύσσονται κανονικά ρίχνοντας λίγη ψαροτροφη στο νερό για λίπασμα

τότε είσαι έτοιμη να ψάξεις για ιππόκαμπους .. στο διάστημα που θα έχει μεσολαβήσει θα έχουν αναπτυχθεί στο ενυδρείο σου μικροοργανισμοί κατάλληλοι για τροφή ιππόκαμπων

ανέβασε καμιά φωτογραφία , θα βοηθούσε

τα είχα ψάξει αρκέτα πριν ξεκινήσω και το ενυδρείο έχει ύψος για να κινούνται καθώς και ροή αλλά όχι πολύ δυνατή προς το παρόν μου είπε και ένας γνωστός μου ο οποίος είχε ιππόκαμπο να το αφήσω έτσι προς το παρόν να μην βάλω κάτι άλλο μέσα να ο αφήσω για να κάνει το κύκλο του δεν ξέρω κατά πόσο είχε δίκιο...έχει αναπτυχθεί πράσινη άλγη ελάχιστη που διάβασα ότι δείχνει ότι το νερό είναι καλή ποιότητα ο κύκλος μπορεί να γίνει τόσο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

όσο τα νιτρώδη ΝΟ2 δεν είναι μηδέν .. ο κύκλος δεν έχει κλείσει ..

εσύ από ότι μας λες είσαι σε φάση ανόδου των νιτρωδών ..

μέτρα ακόμα αμμωνία ΝΗ3-4 και νιτρικά ΝΟ3

post-434-1219014466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όσο τα νιτρώδη ΝΟ2 δεν είναι μηδέν .. ο κύκλος δεν έχει κλείσει ..

εσύ από ότι μας λες είσαι σε φάση ανόδου των νιτρωδών ..

μέτρα ακόμα αμμωνία ΝΗ3-4 και νιτρικά ΝΟ3

Καλημέρα το έρω απλά μου είχε πει από το μαγαζί ότι τα ΝΟ2 θα φτάσουν στο 0 μετά στο >1 και μετά πάλι στο 0 σωστά?εκεί που ήταν στο 0,1 πήγε στο 0,5 έπεσε στη κλίμακα υπάρχει περίπτωση να έφτασε στο 0 και να άρχισε να κατεβαίνει στο >1 και απλά να μην το πρόλαβα?

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τη διατύπωση σου ^_^ .. μιλάς για αρνητικά νούμερα η κάνω λάθος ? πιο κάτω από το μηδέν δεν υπαρχει :rasp: ..

δες στο γράφημα πια είναι η σειρά των γεγονότων :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τη διατύπωση σου ^_^ .. μιλάς για αρνητικά νούμερα η κάνω λάθος ? πιο κάτω από το μηδέν δεν υπαρχει :rasp: ..

δες στο γράφημα πια είναι η σειρά των γεγονότων :buttrock:

Έχεις δίκιο τα είπα μπερδεμένα...sorry είμαι λίγο...πολύ άσχετη και μπερδεμένη σου γράφω πως ακριβώς πάει το διάγραμμα

0

0.05

0.1

0.2

0.5

>1

ήταν στο 0.1 και πήγε στο 0.5

Link to comment
Share on other sites

ήταν στο 0.1 και πήγε στο 0.5

Είσαι στην αρχή του κύκλου του αζώτου.

Το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει γιαυτό μη βάλεις ζωντανά μέσα.

Μέτρα και αμμωνία πρέπει να έχεις ακόμα. Ίσως αρκετή.

Μέτρα και NO3. Πρέπει να έχεις λίγα ή καθόλου.

Το 0.5 είναι μεγαλύτερο από το 0.1 :buttrock: ίσως σε μπέρδεψε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην αρχή του κύκλου του αζώτου.

Το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει γιαυτό μη βάλεις ζωντανά μέσα.

Μέτρα και αμμωνία πρέπει να έχεις ακόμα. Ίσως αρκετή.

Μέτρα και NO3. Πρέπει να έχεις λίγα ή καθόλου.

Το 0.5 είναι μεγαλύτερο από το 0.1 :buttrock: ίσως σε μπέρδεψε αυτό.

Ναι το ξέρω ότι είναι μεγαλύτερο..είπαμε είμαι άσχετη με τα ενυδρεί όχι και τόσο... ^_^ μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει λεπτομέρειες για τους ιππόκαμπους και τις συνήθειες τους?εννοείται δεν θα πάρω μέχρι να στρώσει να ξέρω απλά

Link to comment
Share on other sites

όσο για τη διακοσμήση,έχω ήδη την άμμο κάτω.Θέκω να γίνει πολύ όμορφο.Σκέφτομαι να βάλω μεγάλες πέτρες και βράχο με περάσματα γιατί σίγουρα θα βάλω και κάποιο άλλο ψαράκι μέσα, κάποιο κοράλλι όχι ζωντανό γιατί από ότι διάβασα είναι μπελάς και φυτά και κλαδιά για να πιάνετε και ο ιππόκαμπος που του αρέσει από ότι διάβασα. πρέπει να βάλω και κάτι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και τώρα ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα ενυδρεία.Έχω αγοράσει ένα 60 λίτρο ενυδρείο έχει μέσα φίλτρο και κυκλοφορητή.έχει άμμο σαν υπόστρωμα και έχ βάλει άπο ένα φίλο που έχει φτιαγμένο ενυδρείο νερό και μια πετρούλα με άλγη.θάλω να βάλω μέσα ιππόκαμπους αν και μου έχουν πει είναι δύσκολο αλλά θέλω πολύ να προσπαθήσω.έχω μια απορία ένα το τεστ ΝΟ2 και ήταν στο 0,1 τη Τετάρτη σήμερα που ξαναέκανα έχει πάει στο 0.5 υπάρχει περίπτωση να ανέβηκε στο ο και να άρχισε να ξανακατεβαίνει?να γίνεται ο κύκλος δηλαδή?τόσο γρήγορα?

να ρωτήσω κάτι χαζό???σας έχω πρήξει... :buttrock: τα νιτρικά θα πέσουν από μόνα τους όσο περνάνε οι μέρες?δεν χρειάζεται να βάλω ψάρι ή κάτι άλλο?για να βοηθήσει στο στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

όσο για τη διακοσμήση,έχω ήδη την άμμο κάτω.Θέκω να γίνει πολύ όμορφο.Σκέφτομαι να βάλω μεγάλες πέτρες και βράχο με περάσματα γιατί σίγουρα θα βάλω και κάποιο άλλο ψαράκι μέσα, κάποιο κοράλλι όχι ζωντανό γιατί από ότι διάβασα είναι μπελάς και φυτά και κλαδιά για να πιάνετε και ο ιππόκαμπος που του αρέσει από ότι διάβασα. πρέπει να βάλω και κάτι ακόμα?

Οι ιππόκαμποι θέλουν περιβάλλον πλούσιο σε άλγη ή ακόμα και φύκια, αν μπορούν αυτά να διατηρηθούν. Ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, σε βαθμό που δεν θα μπορείς να διακρίνεις τον ιππόκαμπο, είναι το ιδανικό.

Τη συμβίωση με ψάρια, ειδικά αν πρόκειται για μικρού όγκου ενυδρείο, καλό είναι να την αποφύγεις. Ο λόγος είναι ότι δεν θα περισσεύει τροφή.

Αν το αποφασίσεις τελικά, θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις ένα "ειδικό ενυδρείο" μόνο για ιππόκαμπους και να προτιμήσεις αναπαραγωγής.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι θέλουν περιβάλλον πλούσιο σε άλγη ή ακόμα και φύκια, αν μπορούν αυτά να διατηρηθούν. Ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, σε βαθμό που δεν θα μπορείς να διακρίνεις τον ιππόκαμπο, είναι το ιδανικό.

Τη συμβίωση με ψάρια, ειδικά αν πρόκειται για μικρού όγκου ενυδρείο, καλό είναι να την αποφύγεις. Ο λόγος είναι ότι δεν θα περισσεύει τροφή.

Αν το αποφασίσεις τελικά, θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις ένα "ειδικό ενυδρείο" μόνο για ιππόκαμπους και να προτιμήσεις αναπαραγωγής.

Καλή συνέχεια

Και γω έτσι σκέφτομαι για μην μπερδευτώ παραπάνω άρα για ένα ενυδρείο αποκλειστίκα με ιππόκαμπους και στο μέλλον για αναπαραγωγή μήπως μπορείς να μου πεις τι ακριβώς χρειάζεται?από εξοπλισμό?από άλγη,φυτά όλα αν δεν μπορείς εσύ κάποιος που να έχει ασχοληθεί με αυτό το είδος

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι χαζό???σας έχω πρήξει... :buttrock: τα νιτρικά θα πέσουν από μόνα τους όσο περνάνε οι μέρες?δεν χρειάζεται να βάλω ψάρι ή κάτι άλλο?για να βοηθήσει στο στρώσιμο

Τα νιτρώδη θα πέσουν σταδιακά, όσο ωριμάζει το σύστημά σου. Αφού μηδενιστούν μπορείς να ρίχνεις καθημερινά λίγη τροφή. Όταν θα σταθεροποιηθούν οι τιμές στο μηδέν, τότε μπορείς να σκεφτείς για τον πρώτο οργανισμό.

Τα νιτρικά θα μηδενιστούν μετά από αρκετούς μήνες, με την προϋπόθεση ότι το φυσικό σύστημα έχει στηθεί και λειτουργεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρώδη θα πέσουν σταδιακά, όσο ωριμάζει το σύστημά σου. Αφού μηδενιστούν μπορείς να ρίχνεις καθημερινά λίγη τροφή. Όταν θα σταθεροποιηθούν οι τιμές στο μηδέν, τότε μπορείς να σκεφτείς για τον πρώτο οργανισμό.

Τα νιτρικά θα μηδενιστούν μετά από αρκετούς μήνες, με την προϋπόθεση ότι το φυσικό σύστημα έχει στηθεί και λειτουργεί σωστά.

Τεστ έχω μόνο για τα NO2,να πάρω για αμμωνία και για NO3 ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Τεστ έχω μόνο για τα NO2,να πάρω για αμμωνία και για NO3 ή δεν χρειάζεται?

Το τεστ αμμωνίας δεν είναι τόσο απαραίτητο, παρά μόνο στην αρχή. Κατόπιν την ανιχνέυεις "εκ του αποτελέσματος" αν κάτι πάει στραβά.

Το αντίστοιχο των νιτρικών είναι απαραίτητο, γιατί οι περισσότεροι θαλάσσιοι οργανισμοί, είναι ευαίσθητοι στα νιτρικά και πρέπει να τα διατηρείς πάντα σε αποδεκτά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ξερω και δνε ειμαι και ειδημωνας παντως εχω ακουσει και δει οτι ο ιπποκαμπος ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσει ετσι.και σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο,μπορει και να κανω λαθος,κι εμενα μου αρεσουν παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το θεμα με τους ιπποκαμπους ειναι μεγαλο και αν δεν ειμαστε αρκετα εμπειροι, καλο θα ειναι να μην ασχοληθουμε, ιδιαιτερα οταν προκειται για ενα πλασμα που ειναι υποεξαφανιση.

Το προβλημα με τους ιπποκαμπους δεν ειναι ο διακοσμος, ειναι οτι πρεπει να ειμαστε συνεχως απο πανω διοτι το βασικοτερο προβλημα ειναι η τροφη.

Δεν ειναι απλα ενα fish only ενυδρειο που μολις το στρωσουμε, ταιζουμε και μετα το θαυμαζουμε.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν καποιος δεν εχει τεραστια εμπειρια πρωτα με θαλασσινο και δεν εχει χρονο να ασχοληθει με αυτα τα ψαρια, ας μην το τολμησει διοτι τα αποτελεσματα θα ειναι οικτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τους ιπποκαμπους ειναι μεγαλο και αν δεν ειμαστε αρκετα εμπειροι, καλο θα ειναι να μην ασχοληθουμε, ιδιαιτερα οταν προκειται για ενα πλασμα που ειναι υποεξαφανιση.

Το προβλημα με τους ιπποκαμπους δεν ειναι ο διακοσμος, ειναι οτι πρεπει να ειμαστε συνεχως απο πανω διοτι το βασικοτερο προβλημα ειναι η τροφη.

Δεν ειναι απλα ενα fish only ενυδρειο που μολις το στρωσουμε, ταιζουμε και μετα το θαυμαζουμε.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν καποιος δεν εχει τεραστια εμπειρια πρωτα με θαλασσινο και δεν εχει χρονο να ασχοληθει με αυτα τα ψαρια, ας μην το τολμησει διοτι τα αποτελεσματα θα ειναι οικτρα.

Συμφωνώ απο την αρχή μέχρι το τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες όπως αρκετά είδη για το ενυδρείο μας.Η πρώτη κατηγορία είναι :

1) αιχμαλωτισμένων wildcaught (WC)

2)και αναπαραγομένων σε αιχμαλωσία captivebred (CB).

Με την αγορά WC δημιουργούμε προβλήματα στο περιβάλλων και στον πληθυσμό αυτών των ζώων, ιδιαίτερα όταν μερικά απειλούνται με εξαφάνιση.

Για αυτό τον λόγο και για πολλούς άλλους καλό θα είναι πάντα να αγοράζουμε CB ιππόκαμπους

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες όπως αρκετά είδη για το ενυδρείο μας.Η πρώτη κατηγορία είναι :

1) αιχμαλωτισμένων wildcaught (WC)

2)και αναπαραγομένων σε αιχμαλωσία captivebred (CB).

Με την αγορά WC δημιουργούμε προβλήματα στο περιβάλλων και στον πληθυσμό αυτών των ζώων, ιδιαίτερα όταν μερικά απειλούνται με εξαφάνιση.

Για αυτό τον λόγο και για πολλούς άλλους καλό θα είναι πάντα να αγοράζουμε CB ιππόκαμπους

Να συμπληρώσω σε αυτά που πολύ σωστά είπε ο Ορέστης ότι άγριοι πιασμένη ιππόκαμποι έχουν πολύ μικρά ποσοστά προσαρμοστικότητας σε κατάσταση αιχμαλωσίας … :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...