Jump to content

ιδιοκατασκευη διοξιδιου του ανθρακα


Thodwrhs

Recommended Posts

Χθες προσπαθησα να φιταξω κι εγω ιδιοκατασκευη διοξιδιου του ανθρακα και κατι πρεπει να εχω κανει λαθος εβαλα ενα φλιτζανι ζαχαρι σε λιγο ζεστον νερο και το ανακατεψα και σε αλλο ποτηρι εβαλα λιγη μαγια με χλιαρο νερο εριξα τα μιγματα μεσα στο μπουκαλι αναψυκτικου που ειχα κανει μια τρυπα ισα ισα να περναει το σωλινακι αεραντλιας και το καλιψα και με κολλιτικη ταινια αλλα οταν πια ειδα οτι αρχισε να δρα να βγαινουν καποιες φυσαλιδες μεσα στο μπουκαλι σαν να εχεις ανοιξει μπουκαλι αναψυκτικου καπως στο ενυδρειο δεν εβγαιναν φυσαλιδες οποτε υπαρχει διαρροι λογικα τι μου προτεινετε να κανω ??

__________________

Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι μεσα στο μπουκαλι κανει αντιδραση το μιγμα σου

τοτε σιγουρα υπαρχει διαρροη

το σωληνακι με την ταινια δεν μου κανει σωστο(προτιμοτερο σιλικονη)

Link to comment
Share on other sites

ναι κανει αντιδραση αλλα μου φαινετε παραξενο που δεν βγαινουν καθολου φυσσαλιδες τοσο μεγαλη διαροιι εχω..Θα βαλω σιλικονη και θα δω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τι διαχυτηρα εχεις?

μηπως ειναι βουλωμενος ή κατι αλλο παιζει

για βαλε σκετο το σωληνακι στο ενυδρειο να δεις ....βγαζει φυσαλιδες???

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και σκετο το σωλινα αλλα ματαια δεν βγαινει ουτε μια φυσσαλιδα οταν ζουπαω το μπουκαλι βγαινουν φυσσαλιδες αλλα ακουγετε και θορυβος οτι βγαινει και απο καπου αλλου και ειναι απο το καπακι η διαρροι τι να κανω να βαλω σιλικονι??

Link to comment
Share on other sites

Στο καπακι του μπουκαλιου βαλε σκληρο σωληνακι (π.χ. απο Azax για τα τζαμια) και μετα βαλε το σωλημα. Βαλε και απο τις 2 μεριες σιληκονη και στις βολτες του μπουκαλιου βαλε τεφλον

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε σε ευχαριστω πολυ θα το προσπαθησω και θα γραψω νεοτερα ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...