Jump to content

πλεκόστομος Kaput :(


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι,

Κλασσικά καλοκαίρι δεν έχουμε νερό, διακοπές νερού συνέχεια κλπ κλπ, και κλασσικά περνάνε οι ντουντουκες και φωνάζουνε "μη πίνετε από τη βρύση" (γιατι ποιός ξέρει τι νερά έχουνε ρίξει στο δίκτυο).

Και ως δια μαγείας, μου εμφανίζονται νιτρικά (νόμος του murphy e). Αναγκαστικά λοιπόν αλλαγές νερού μέχρι να πέσουν. Τώρα, μπορεί να έφταιγε και το νερό αυτό να πώ την αλήθεια, γιατι νιτρικά και στα 2 ενυδρεία την ίδια στιγμή, περίεργο μου φαίνεται.

Ε κάνω τις αλλαγές. πέφτουν τα νιτρικά, το νερό αυτό που έχει τώρα η βρύση είναι σκληρότατο, και δώστου αντιχλώρια και PH/KH minus.

Και σήμερα μου πέθανε ο πλεκόστομος, ο οποίος όμως δε θεωρείται πολύ σκληρό ψάρι? Μου κάνει εντύπωση (και μου τελείωσαν και τα τέστ του νερού) και έχω ψιλοχ...φοβηθεί, μήπως παίζει κάτι άλλο.

Η εμπειρία τι έχει να πει? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι σύνθεση έχουν τα ενυδρεία σου?

τι θερμοκρασία?

οι τελευταίες μετρήσεις των παραμέτρων του νερού του ενυδρείου και της βρύσης? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς σύνθεση? ψάρια κλπ?

θερμοκρασία 26'c

ακριβώς μετρήσεις δε θυμάμαι, GH οριακά φυσιολογικό προς υψηλό, KH ok, ph ok, αμμωνίες νιτρικά μηδέν (μετά από αλλαγές νερού όμως πολύ πολύ πρόσφατα)

Link to comment
Share on other sites

Αριθμό και είδη ψαριών ,αληθινά φυτά ή όχι...

λέγοντας οκ για KH . GH . ph ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι,

Κλασσικά καλοκαίρι δεν έχουμε νερό, διακοπές νερού συνέχεια κλπ κλπ, και κλασσικά περνάνε οι ντουντουκες και φωνάζουνε "μη πίνετε από τη βρύση" (γιατι ποιός ξέρει τι νερά έχουνε ρίξει στο δίκτυο).

Και ως δια μαγείας, μου εμφανίζονται νιτρικά (νόμος του murphy e). Αναγκαστικά λοιπόν αλλαγές νερού μέχρι να πέσουν. Τώρα, μπορεί να έφταιγε και το νερό αυτό να πώ την αλήθεια, γιατι νιτρικά και στα 2 ενυδρεία την ίδια στιγμή, περίεργο μου φαίνεται.

Ε κάνω τις αλλαγές. πέφτουν τα νιτρικά, το νερό αυτό που έχει τώρα η βρύση είναι σκληρότατο, και δώστου αντιχλώρια και PH/KH minus.

Και σήμερα μου πέθανε ο πλεκόστομος, ο οποίος όμως δε θεωρείται πολύ σκληρό ψάρι? Μου κάνει εντύπωση (και μου τελείωσαν και τα τέστ του νερού) και έχω ψιλοχ...φοβηθεί, μήπως παίζει κάτι άλλο.

Η εμπειρία τι έχει να πει? Ευχαριστώ

Φιλε μου προσωπικα ειμαι καθετα αντιθετος με τη χρηση αυτων των υλικων. Υπαρχουν τροποι να κατεβασεις τα ΝΟ3 αν ειναι αμεση και μεγαλη η αναγκη, αλλα καλυτερα με τις αλλαγες νερου. Αν ομως εχεις "ειδικο" προβλημα με το νερο της περιοχης και δεν κανεις προετοιμασια σε βαρελι, τοτε ισως θα πρεπει να εχεις κατι για αμμεσες ενεργειες (π.χ. το ΝιτρατΕΧ 3600 της JBL). Το εχω δοκιμασει και κανει πολυ καλη δουλεια, ομως Προσοχη καλυτετρα οχι περισσοτερο απο 24-48 ωρες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αριθμό και είδη ψαριών ,αληθινά φυτά ή όχι...

λέγοντας οκ για KH . GH . ph ?

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

- PH 6.8-7.2

- KH 6'd

- GH >14'd (αυτό οριακό δεν είναι? τείνει προς μη-οκ)

- NO2 0

- NO3 2-3 (είναι ελάχιστα χρωματισμένο)

(σημείωση: αυτό είναι απο τα JBL EasyTest 5 in 1, σόρρυ για τις διαβαθμίσεις σε μερικές τιμές, αλλά είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω, βάσει του χρώματος)

(σημείωση ΙΙ: τα ΝΟ2 ΝΟ3 ειναι πεσμένα τώρα, πρίν μια βδομάδα είχαν ανέβει χωρίς λόγο, γι αυτό και ξεκίνησα τις αλλαγές νερού)

(σημείωση ΙΙΙ: Όπως είπε κι ο discus fan, κι εγω προτιμώ τις αλλαγές νερού αλλά έκανα ένα τέστ στο νερό της βρύσης και τα GH/KH ήτανε στο κόκκινο, οπότε λέω καλύτερα να βάλω κάτι μη κλαίω μετά)

edit: ξέχασα να πω τα ψάρια.

πλεκόστομος (πρώην)

2 labidochromis, 2 pseudo.. acei, 2 tropheus duboisi(ασύμβατα έχετε πεί αλλά πρέπει να κάνω τα σχέδιά μου πρίν αποφασίσω τι θα τα κάνω), και 2 αγγελόψαρα(!!!) που τα φιλοξενώ μέχρι να αλλάξει ενυδρείο ένας φίλος ... βρήκε στιγμή κι αυτός να μου τα δώσει...

καθόλου φυτά, lava rocks, λευκή άμμος.

Έγινε επεξεργασία - t.karkoulis
Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς σύνθεση? ψάρια κλπ?

θερμοκρασία 26'c

ακριβώς μετρήσεις δε θυμάμαι, GH οριακά φυσιολογικό προς υψηλό, KH ok, ph ok, αμμωνίες νιτρικά μηδέν (μετά από αλλαγές νερού όμως πολύ πολύ πρόσφατα)

GH οριακά φυσιολογικό προς υψηλό, KH ok,Φυσιολογικο ως προς τι ,ποια ειναι η συνθεση του ενυδρειου.Νερο οσμωσης γιατι δεν χρησημοποιεις.Αν γινεις λιγο ποιο σαφεις ισως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε για να μην συμβει και στα υπολοιπα ψαρια και μεινουν καπουτ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

- PH 6.8-7.2

- KH 6'd

- GH >14'd (αυτό οριακό δεν είναι? τείνει προς μη-οκ)

- NO2 0

- NO3 2-3 (είναι ελάχιστα χρωματισμένο)

(σημείωση: αυτό είναι απο τα JBL EasyTest 5 in 1, σόρρυ για τις διαβαθμίσεις σε μερικές τιμές, αλλά είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω, βάσει του χρώματος)

(σημείωση ΙΙ: τα ΝΟ2 ΝΟ3 ειναι πεσμένα τώρα, πρίν μια βδομάδα είχαν ανέβει χωρίς λόγο, γι αυτό και ξεκίνησα τις αλλαγές νερού)

(σημείωση ΙΙΙ: Όπως είπε κι ο discus fan, κι εγω προτιμώ τις αλλαγές νερού αλλά έκανα ένα τέστ στο νερό της βρύσης και τα GH/KH ήτανε στο κόκκινο, οπότε λέω καλύτερα να βάλω κάτι μη κλαίω μετά)

edit: ξέχασα να πω τα ψάρια.

πλεκόστομος (πρώην)

2 labidochromis, 2 pseudo.. acei, 2 tropheus duboisi(ασύμβατα έχετε πεί αλλά πρέπει να κάνω τα σχέδιά μου πρίν αποφασίσω τι θα τα κάνω), και 2 αγγελόψαρα(!!!) που τα φιλοξενώ μέχρι να αλλάξει ενυδρείο ένας φίλος ... βρήκε στιγμή κι αυτός να μου τα δώσει...

καθόλου φυτά, lava rocks, λευκή άμμος.

Θεωρησε οτι ΔΕΝ κανεις τεστ, αυτα ειναι αναξιοπιστα και στειλε τα στα σκουπιδια. Παρε κατα προτιμηση υγρα (απο τα καλυτερα ειναι της AΡΙ) και ξαναμετρα.- :buttrock:

Υ.Γ. Για τα ψαρια δεν θα ηθελα να κανω σχολιο ...............αλλα ηταν επομενο να πεθανει το ψαρακι αδικα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...