Jump to content

Γειά σε όλους


Δ-16

Recommended Posts

Γειά σας

Είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας, έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 80cmX30cmX40cm και περιέχει χρυσόψαρα, κογκολέζους, αγγελόψαρα, γκουράμι, δολλάρια, καρχαρία και έναν γλύφτη.

Πιστεύω οι συζητήσεις μας θα είναι ενδιαφέρουσες.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες εχεις αρκετα ψαρια για το ενυδρειο σου και επισης ειναι και ασημβατα..Διαβασε σχετικα για το καθε ενα ψαρι συνθηκες νερου ,ελαχιστα ζητουμενα λιτρα,συμπεριφορα ψαριου κλπ. κλπ.

Πρώτα απο ολα δεν ταιριαζουν ψαρια κρυου νερου με τροπικα (δηλ. τα χρυσοψαρα με τα αλλα τροπικα ψαρια)

Μετα τα αγγελοψαρα θελουν μινιμουν υψος ενυδρειου 50 ποντους

Τα δολαρια γινονται αρκετα μεγαλα και ζουνε σε ομαδες ακομα και 200 λιτρα αν θυμαμαι καλα.. ειναι οριακα

Καλα θα ειναι να κατσεις να διαβασεις σχετικα για τα ψαρια που εχεις και να αποφασισεις πια θα κρατησεις...

Θα σε πουν και περισσοτερα οι εμπιροτεροι..

Στο πια ψαρια θα κρατησεις θα βοηθησουν και οι τιμες του νερου τις βρυσης σου..

Κανεις τεστ νερου??

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω κάνει τέστ νερού, το ενυδρείο το έχω από τον Απρίλιο τρέχοντος έτους και μέχρι τώρα καλά τα πάμε.

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω κάνει τέστ νερού, το ενυδρείο το έχω από τον Απρίλιο τρέχοντος έτους και μέχρι τώρα καλά τα πάμε.

^_^:rasp: Και εμπειρια σχετικα καλη;;;; :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

^_^:rasp: Και εμπειρια σχετικα καλη;;;; :buttrock:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχω από τον Απρίλιο, υπάρχει προϊστορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχω από τον Απρίλιο, υπάρχει προϊστορία.

Στο να μην κανεις τεστ, αλλα ολα πανε καλα;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας, έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 80cmX30cmX40cm και περιέχει χρυσόψαρα, κογκολέζους, αγγελόψαρα, γκουράμι, δολλάρια, καρχαρία και έναν γλύφτη.

Πιστεύω οι συζητήσεις μας θα είναι ενδιαφέρουσες.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες !!!

τα χρυσοψαρα δεν ταιριαζουν με τα αλλα ψαρια!!

don't worry ολα θα γινουν με φιλικες συμβουλες κ πολυ διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ταιριαζουν τα αλλα τροπικα μεταξυ τους???Μηπως δεν εχουν και τον καταλληλο χωρο διαβιωσεις αλλα και τις συνθηκες που θελουν??? :buttrock:

Παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Στο να μην κανεις τεστ, αλλα ολα πανε καλα;;; ^_^

Σου φαίνεται παράξενο;;;; το ξέρω!!! Τα χρυσόψαρα τα έβαλα στην αρχή για να "στρώσει" το νερό μαζί, στο βιολογικό φίλτρο έβαλα το "ceramic ring" μαζί με τα "αστεράκια". Αργότερα βάζοντας τα πρώτα τροπικά σκέφτηκα ότι καλύτερα να αφήσω τα χρυσόψαρα να πάνε, όσο πάνε και όχι να τα πετάξω. Ύστερα μπήκαν πάλι άλλα τροπικά και πάλι άλλα, με αποτέλεσμα σήμερα να συμβιώνουν όλα καλά. Αφού λοιπόν βλέπω ότι όλα πάνε καλά, εμένα δεν με πειράζει. Έτσι φιλικά. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας, έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 80cmX30cmX40cm δηλαδή 96 λίτρα και περιέχει χρυσόψαρα πόσα ?, κογκολέζους πόσους ?, γκουράμι, καρχαρία, δολλάρια πόσα ? , αγγελόψαρα πόσα ? και έναν γλύφτη.

:buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας, έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 80cmX30cmX40cm δηλαδή 96 λίτρα και περιέχει χρυσόψαρα πόσα ?, κογκολέζους πόσους ?, γκουράμι, καρχαρία, δολλάρια πόσα ? , αγγελόψαρα πόσα ? και έναν γλύφτη.

:buttrock:^_^:rasp:

χρυσόψαρα 2, καρχαρία 1, γκουράμι 1, αγγελόψαρα 3, κογκολέζους 4, δολλάρια 3 και γλύφτης 1 :wacko:

Πάντως μέχρι τώρα, από κάποια μέλη μόνο κριτική, σνομπ και έλεγχο βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις καταλάβει ότι τα ψάρια που υπάρχουν στο ενυδρείο σου είναι παραπάνω από αρκετά, και ασύμβατα μεταξύ τους.

Η γνώμη μου είναι εάν μπορείς να τα δώσεις το συντομότερο για να σωθούν.

Επέλεξε με τι είδους ψάρια θέλεις να ασχοληθείς, και να βάλεις στο ενυδρείο σου όσα πρέπει να μπουν.

να υπολογίσεις ότι 1 cm ψαριού ( στο τελικό του μέγεθος ), θέλει 10 λίτρα νερού

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι τώρα, από κάποια μέλη μόνο κριτική, σνομπ και έλεγχο βλέπω.

Αν ηταν σνομπ δεν θα σου απαντουσε κανενας.

Το ασχολουνται μαζι σου σημανει κατι.

Δες τα πραγματα απο αλλη προοπτικη και σκεψου την κριτικη οτι ειναι ισως καλοπροαιρετη και για το καλο του ενυδρειου σου.

Παρε ιδεες ψαξε και διαβασε σχετικες πληροφοριες για τα σχολια που σου κανουν.

Μπορει και να εχουν δικιο.

Θα σου βγει σε καλο. :buttrock:

Απο την αλλη αν ηθελες να ακουσεις και μπραβο ...... μπραβο απο μενα που αποφασισες να ασχοληθεις πιο σοβαρα με το χομπυ. ^_^

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

χρυσόψαρα 2, καρχαρία 1, γκουράμι 1, αγγελόψαρα 3, κογκολέζους 4, δολλάρια 3 και γλύφτης 1 :buttrock:

Πάντως μέχρι τώρα, από κάποια μέλη μόνο κριτική, σνομπ και έλεγχο βλέπω.

Μηπως επρεπε να σου πω "μπραβο", ωστε να μην παρεξηγηθω;;; :rasp: Γραφεις κατι δημοσια και περιμενεις τι; Να σου πουν ολοι, μονο καλα λογια;;; Αληθεια ξερεις ποσα χρονια ζουν τα "χρυσοψαρα";;; Στο δικο σου ενυδρειο φοβαμαι, οτι δεν θα ζησουν οσα μπορουν (ουτε και τα αλλα) αν δεν κανεις κατι συντομα γι'αυτα. Τωρα αν αυτο, εσυ το θεωρεις "σνομπισμο" και "κριτικη" και "ελεγχο" δικαιωμα σου. Εγω παντως, ειμαι ηδη "καλυμενος" με τις μεχρι τωρα απαντησεις σου. Καλη συνεχεια και ελπιζω καλο διαβασμα.- ^_^

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν σνομπ δεν θα σου απαντουσε κανενας.

Το ασχολουνται μαζι σου σημανει κατι.

Δες τα πραγματα απο αλλη προοπτικη και σκεψου την κριτικη οτι ειναι ισως καλοπροαιρετη και για το καλο του ενυδρειου σου.

Παρε ιδεες ψαξε και διαβασε σχετικες πληροφοριες για τα σχολια που σου κανουν.

Μπορει και να εχουν δικιο.

Θα σου βγει σε καλο. :buttrock:

Απο την αλλη αν ηθελες να ακουσεις και μπραβο ...... μπραβο απο μενα που αποφασισες να ασχοληθεις πιο σοβαρα με το χομπυ. ^_^

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο, δεν ήρθα στο forum για να ακούσω μπράβο από κανέναν, δεν έχω ανάγκη να το ακούσω. Αν υπάρχει μπράβο, αυτό ανήκει στα ψάρια που ομορφαίνουν το χώρο μου και σ' αυτούς που με ωραίο τρόπο δίνουν τις συμβουλές τους.

Για να τελειώνουμε με όλα αυτά, σας ευχαριστώ όλους γιατί μέσα απ' όλα αυτά κάτι προστέθηκε στις γνώσεις μου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες καταρχην!

Οπως ειπαν και αλλα παιδια η συνθεση του ενυδρειου σου εχει θεμα.. Πολλα ψαρια και ασυμβατα. Για αρχη διαβασε τα αρθρα για το ξεκινημα ενος ενυδρειου και στη συνεχεια ψαξε να βρεις τις συνθηκες που θελει το καθε ψαρι σου μαζι με τις απαιτησεις σε λιτρα που εχει. Ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις για να χαρεις αυτο το πανεμορφο χομπυ.

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ισως μερικοι λεμε καποια πραγματα με αυστυρο τροπο αλλα αυτο το κανουμε για να καταλαβεις οτι ειναι σοβαρα τα πραγματα για τα ψαρακια σου και οτι δεν φαινονται παντα τοσο γρηγορα τα συμπτωματα...Και ειναι σοβαρα τα πραγματα γιατι τα ψαρια ζουνε την ζωη τους μεσα στο ενυδρειο σου οποτε απο την στιγμη που τα πηρες οφειλειες να τα προσεχεις για να ζησουν ευχαριστημενα την ζωη τους...

Υπαρχουν πολλα αρθρα και πληροφοριες για να μαθεις παρα μα παρα πολλα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν αποφασισεις και ποια ψαρια θα κρατησεις μπορεις να δεις εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Για να εχεις και τις σωστες συνθηκες που θα θελουν τα ψαρια που θα αφησεις και τα σωστα λιτρα... :buttrock:

Καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...