Jump to content

Christmas Moss


Dolkin

Recommended Posts

Ξεκίνησα ένα ενυδρείο 90 λίτρων πριν 2 μήνες με 4-5 guppies και 'ενα Pleco.

έχοντας άφθονο χώρο αποφάσισα να αφαιρέσω σιγά σιγά τα πλαστικά φυτά και να βάλω για αρχή ένα φυτό εύκολο σε στυλ γκαζόν ή απλώς κάτι που να μην έχεο απαιτήσεις οπόιτε κατέληξα σε βρύα

έχοντας ένα πάθος για τη java moss (που δεν ξερω από που προήλθε) άρχισα να ψάχνω σε pet shop online η συνοικιακά αλλα δεν βρήκα πολλά πράγματα.

βρήκα κάποια στιγμή στο ebay κάποιους χρήστες που πουλούσαν Java moss και christmas moss στην τιμή των 4 δολαριών κ χωρίς έξοδα αποστολής οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω με ένα πακέτο.

λόγω λάθους παρήγειλα όμως christmas moss και το ανακάλυψα μετά την ολο΄κλήρωση της παραγγελίας.

΄Μιάμιση βδομάδα μετά παρέλαβα τον φάκελο με το φυτό.

μέσα στο χάρτινο φάκελο βρισκόταν ένα διπλοσφράγιστο φακελάκι με κάτι μέσα που έμοιαζε με καπνό στιψίματος βρεγμένο αλλά πιο ψιλό.

άνοιξα το φακελάκι παρατηρώντας ότι ευτυχώς δεν είχε στεγνώσει το φυτό το έβαλα σε νερό από το ενυδρειο σε ένα μπολ κ άρχισα να την ράβω απαλα΄πάνω σε τούλι και σε μια πέτρα.

αργότερα την έβαλα μέσα στο ενυδρειο η τη νστερέωσα μέσα στό χαλίκι.

μαζί με το φυτό ήρθε και ένα χαρτί που έλεγε ότι αφου την β΄λαλω στο νερό θα αρχίσει να εμφανιζει πράσινα μερη που σημαίνει ότι όλα πηγαινουν καλα.

πέρασε μια βδομάδα κ δυστυχώς δεν είδα τπτ μόνο καφέ κλαδάκια που όμως μου φαινόταν ότι μάκραιναν έστω κ ελάχιστα

προχτες παρατήρησα ότι σε σήμεια που η Moss βρίσκεται κάτω από λίγο χαλίκι εμφανίζονται κάποια τμήματα της με ζωηρό πράσσινο χρώμα αλλά είναι πολύ λίγα( αυτά που μπορώ τουλαχιστον να διακρίνω)

ξέρει κανείς περίπου μετά από πόσο καιρο από την εγκατάσταση τησ Moss στο ενυδρείο αρχίσει να προσαρμόζεται κ να παίρνει το πράσσινο χρώμα της?

μέρα με τη μερα παρατηρώ ότι ολο κ πιο πολλά σημεία πρασσινίζουν

αλλα έχω την εντύπωση ότι είναι λίγα κ πως ένα μεγάλο μέρος του φυτου θα πάει στράφι ; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

προσαρμόζετε αργά μεγαλόνη αργά, και είναι πολη όμορφη

Απλος θέλει υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή, γιατί με έπιασε το καταναλωτικό μου :buttrock: πλήρωσες μόνο 4 δολλάρια και χωρίς έξοδα αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς περίπου μετά από πόσο καιρο από την εγκατάσταση τησ Moss στο ενυδρείο αρχίσει να προσαρμόζεται κ να παίρνει το πράσσινο χρώμα της?

μέρα με τη μερα παρατηρώ ότι ολο κ πιο πολλά σημεία πρασσινίζουν

αλλα έχω την εντύπωση ότι είναι λίγα κ πως ένα μεγάλο μέρος του φυτου θα πάει στράφι ; :buttrock:

Από 2 βδομάδες μέχρι ενα μήνα

Ανάλογα την κατάσταση που ήρθε το φυτό. (Το co2 θα το βοηθήσει)

Μην σε ανησυχεί

Δες τις παρακάτω εικόνες και θα καταλάβεις.

111.jpg

222.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δηλαδή, γιατί με έπιασε το καταναλωτικό μου :wacko: πλήρωσες μόνο 4 δολλάρια και χωρίς έξοδα αποστολής;

nai :buttrock:

mono toso ^_^

htan prosfora gia na parw k alla ypoti8etai alla eipa aplws na dokimasw na dw prwta pws 8a m ftasei h christmass k an ola phgainan kala 8a epairna k kati akoma argotera isws mia pio megalh parageleia :rasp:

vasika ekeinh th stigmh eixa mono 6-7 euros mesa sthn prepaid karta m :wacko:

xex

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς ένα μεγάλο μέρος της Moss πήγε στράφη3εράθηκε

κ για ολα αυτα φταίει βασικά το Pleco μου κ θα το μαλωσω:thumbup:

κολυμπούσε ανέμελα από πάνω και μ την ξύλωνε

μόνο ένα μέρος της που είχα τοποθετήσει κάτω από λίγο χαλίκι επέζησε κ έχει πάρει αυτό το φανταστικό πράσσινο χρώμα.

περιμένω απλώ τώρα να πρασσινίσει όλο το κομάτι κ να πάρει και λίγο ύψος :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από 2 βδομάδες μέχρι ενα μήνα

Ανάλογα την κατάσταση που ήρθε το φυτό. (Το co2 θα το βοηθήσει)

Μην σε ανησυχεί

Δες τις παρακάτω εικόνες και θα καταλάβεις.

111.jpg

222.jpg

:unsure::bowdown::bowdown: Πότε κλαδεύεις???!!!!????

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεε.αν πει ο δασκαλος lasal να κουρεψει.....θα γεμισει ολη η β.ελλαδα με μος..... :unsure::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεε.αν πει ο δασκαλος lasal να κουρεψει.....θα γεμισει ολη η β.ελλαδα με μος..... :unsure::bowdown::bowdown:

Και για μας τίποτα ρε φιλαράκι??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και για μας τίποτα ρε φιλαράκι??? :bowdown:

ειναι ελαχιστοι στην ελλαδα που μπορουν να συντηρησουν και να εχουν παντα σε τελεια κατασταση τετοιου ειδους φυτεμενο ενυδρειο.

ειμαι τυχερος που ειμαι φιλος και παραλληλα μαθητης του γιαννη(lasal).RESPECT δασκαλε. :bowdown::unsure::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ειναι ελαχιστοι στην ελλαδα που μπορουν να συντηρησουν και να εχουν παντα σε τελεια κατασταση τετοιου ειδους φυτεμενο ενυδρειο.

ειμαι τυχερος που ειμαι φιλος και παραλληλα μαθητης του γιαννη(lasal).RESPECT δασκαλε. :bowdown::unsure::rolleyes:

Δεν με πιάνεις όμως ρε Klaz. Ούτε το "λ" μου έπιασες ούτε ότι όλη η κουβέντα γίνεται για πάρω κανένα κλαδεματάκι.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πιάνεις όμως ρε Klaz. Ούτε το "λ" μου έπιασες ούτε ότι όλη η κουβέντα γίνεται για πάρω κανένα κλαδεματάκι.... :bowdown:

κλαδεματα,εχω παψει να βγαζω εγω προσωπικα τον τελευταιο χρονο.

επειδη ομως αναφερθηκε το ποστ στο ενυδρειο του λασαλ,δεν θα μπορουσα να μιλησω εγω για τον ιδιο.

αυτο που μπορεις λοιπον να κανεις ειναι να του ζητησεις κανα κλαδεματακιν εσυ ο ιδιος μεσω πμ....

καλη συνεχεια... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...