Jump to content

Περίεργη θολούρα


Vega

Recommended Posts

Γεια χαρά

Παρατήρησα κάτι και λέω να το μοιραστώ μαζί σας.

Μέχρι τώρα όταν ετοίμαζα νερό για το ενυδρείο μου, έβαζα το νερό σ ένα βαρελάκι (80 λίτρα) και κατόπιν πρόσθετα το αλάτι.

Πριν 2 βδομάδες έβαλα περίπου 40 λίτρα νερό αλλά έριξα όλο το αλάτι που αντιστοιχεί για 80 λίτρα, (μέχρι να ετοιμαστεί το νερό από την Α/Ο). Την επόμενη μέρα έριξα και τα υπόλοιπα 40 λίτρα, αλλά το νερό είχε μια γκρίζα θολούρα η οποία παρέμενε για πάνω από 5 μέρες. Τελικά δεν έφυγε και πέταξα το νερό. Ξαναέκανα νέο νερό αλλά με τον παραδοσιακό τρόπο, όλο το νερό.. όλο το αλάτι.. και το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο, μετά 2 μέρες δηλαδή το νερό ήταν διαυγές !!!

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός ή αν έχει συμβεί και σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το αν βάλεις το αλάτι ή το νερό πρώτα. Εγώ βάζω όλο το αλάτι στο δοχείο και μετά προσθέτω μία ποσότητα νερού, μετά ανακατεύω με μία πλαστική κουτάλα για να βοηθήσω στο λιώσιμο. Έπειτα προσθέτω και το υπόλοιπο νερό. Τα αφήνω έτσι για μία μέρα με ένα κυκλοφορητή και τέλος η αλλαγή.

Τα φίλτρα της Α/Ο τα έχεις αλλάξει πρόσφατα ? Tι αλάτι χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα της Α/Ο είναι 4 – 5 μηνών περίπου και όλο αυτό το διάστημα φιλτράρισαν 6 - 7 φορές επί 250 λίτρα….

Το αλάτι είναι της Aqua Lihgit.

Ναι όμως πώς εξηγείς το ότι, όταν έκανα νερό με τον «παραδοσιακό» τρόπο ήταν όλα εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

exeis tropo na metriseis to ph toy neroy sto vareli prin rixeis to alati ?

einai pithano na exeis provlima co2 kai to ph na einai poly xamilo ..

se syndiasmo me to pikno dialima alatioy malon soy dimioyrgise to problima ..

se kathe periptosh einai kalo na aerizoyme to fresko katharo nero prin pixoyme t alati ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Το pH από την Α/Ο είναι στα 6,7 (ηλεκτρονική μέτρηση) και νιτρικά στο 0 (test API).

Μέσα στο βαρέλι υπάρχει αερόπετρα που το αερίζει συνεχώς, ενώ μόλις βάλω το αλάτι δουλεύει o κυκλοφορητής.

Αυτή τη συζήτηση την κάνουμε για «ακαδημαϊκούς» λόγους, μήπως και βρεθεί ο λόγος της θολούρας.

Στο κάτω – κάτω κάτι θα μάθουμε !!!

Κατ τα άλλα, εφόσον κάνω το νερό με τον παραδοσιακό τρόπο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

kai egw prospathw na fantastw ti mporei na synebei ..

to sigoyro einai oti to nero poy efteiaxes eixe poly asvestio ~700 kai poly alkalinity ~ 14 dKH ....

ayto apo mono toy dimioyrgei kindynoys ...

ayth tha mporoyse na einai mia apanthsh .. apo oso gnwrizw omos mporei kapoios na agorasei pikno nero kai na to arewsei ..

tha to psaxw ...

opws episis exw thn entyposh oti einai lathos na rixnoyme prwta to alati kai meta to nero ... tha epanelthw .. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω πάλι μήπως ήταν κάποιο «τυχαίο» γεγονός… όποτε θα επανέλθω και εγώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το συζητατε να ρωτησω και γω το εξης:

Ειναι απαραιτητο να δουλευει ο κυκλοφορητης σε μια δεξαμενη συνεχεια ?

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι έγινε (χημικά) με το νερό σου και φυσικά δε μπορώ να δώσω καμιά επιστημονική εξήγηση.

Θα πω μόνο ότι το ζητούμενο είναι να μη σου ξαναγίνει. Επομένως αυτό που λες ότι θα το ξανακάνεις με τον ίδιο τρόπο για να δεις αν ήταν τυχαίο γεγονός…Δεν υπάρχουν τυχαία γεγονότα στη χημεία. Μάλλον θα ξαναπετάξεις το αλάτι. ^_^

Τώρα σχετικά με τα φίλτρα της όσμωσης νομίζω ότι πρέπει να τα αλλάξεις. Τουλάχιστον τον άνθρακα με το λευκό. Άλλωστε είναι και πολύ φτηνά.

Πάντως εγώ σου προτείνω να δοκιμάσεις το δυνατό ανακάτεμα με μια πλαστική κουτάλα που σου έγραψα. Το αλάτι διαλύεται έτσι πάνω από 90% και μετά μια-δυό μέρες με ένα κυκλοφοριτή είσαι ok :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κακως το πεταξες το νερακι. Κι εγω το ιδιο επαθα χθες με εσενα (θολουρα) το εριξα το νερο μεσα στο ενυδρειο και μετα απο μιση ωριτσα με δουλεμα και κυκλοφορια καθαρισε τελειως. Οι μετρησεις βγηκανε μια χαρα. Καποιος φιλος μου ειπε οτι μπορει να εχει παρει υγρασια το πακετο με το αλατι. Δεν ξερω ....παντως απο χθες προβλημα κανενα. Το ποσιμο νερο ειναι πολυτιμο και λιγοστο πλεον στον πλανητη μας....αλλοι σχηματιζουν ουρες για να παρουν μια κανατα νερο ποσιμο και αλλοι κανουν μπανιο σε λιμνες και λασπονερα. Στα 40 λιτρα που θα σου δωσει η Α.Ο μην ξεχναμε οτι γυρω στα 50 ακομα θα τα εχεις πεταξει στον νεροχυτη. Δεν ειναι αμαρτια?

Link to comment
Share on other sites

kai egw prospathw na fantastw ti mporei na synebei ..

to sigoyro einai oti to nero poy efteiaxes eixe poly asvestio ~700 kai poly alkalinity ~ 14 dKH ....

ayto apo mono toy dimioyrgei kindynoys ...

ayth tha mporoyse na einai mia apanthsh .. apo oso gnwrizw omos mporei kapoios na agorasei pikno nero kai na to arewsei ..

tha to psaxw ...

opws episis exw thn entyposh oti einai lathos na rixnoyme prwta to alati kai meta to nero ... tha epanelthw .. :buttrock:

έμαθα ότι αυτό το νερό που πουλιέται συμπυκνωμένο .. δεν έχει ca , mg .. τα προσθέτεις αφού το αραιώσεις ..

έτσι η πιθανότερη αιτία του θολώματος είναι η καθίζηση ..

αν έχει άλλος άλλη γνώμη .. το συζητάμε ..

είναι καλύτερα να ρίχνουμε αλάτι στο νερό και όχι νερό στο αλάτι ..

μπορούμε να ρίχνουμε πρώτα το αλάτι και μετά το νερό αλλά αυτό μπορεί να είναι αιτία για να αργήσουμε λίγο να έχουμε σωστές μετρήσεις salinity ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...