Jump to content

Recommended Posts

Γειά σας είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που εμφάνησε το ψαράκι μου.Καταρχάς το ψαράκι είναι redcup ζεί σε ένα 12 λίτρο ενυδρειάκι( μέχρι να πάρω ένα μεγαλύτερο) με φυσιολογικές τιμές ph κτλ.Το έχω εδώ και ένα εξάμηνο και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι τα λέπια του ήταν ανασηκωμένα και γενικά το σώματάκι του κάπως πρησμένο (λίγο) καθώσ επίσηα κ η κολημβηση του λίγο άτσαλη.Αν και είχα ξανα ψαράκια με το ίδιο πρόβλημα δεν τα πρόλαβα και ψόφισαν.Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αλλαγή νερού(άλλωστε ήταν κ η ώρα του) , έβαλα αλάτι και επίσης έριξα μέσα στο νεράκι του και sera omnipur.Α επίσεις το τάισα κιόλας και ευτυχώς έφαγε.Έκανα καλά?Να εξακολουθήσω να του δίνω αντιβίωση?Για πόσο καιρό?Υπαρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για το μικρό μου?? Το αγαπάω πολύ και δεν θέλω να ψοφήσει όπως και τα άλλα δύο!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! :buttrock:

Το Οmnipur είναι φάρμακο συνδυασμένης συμπτωματολογίας-γενικης χρήσης και θα "πιάσει" και στα βακτήρια που μάλλον ταλαιπωρούν το ψαράκι σου, οι οδηγίες νομίζω δεν αναφέρουν κάθε πότε επαναλαμβάνεται η χορήγηση οπότε βάζεις μια φορά και αν συνεχίσουν τα συμπτώματα το ξανακάνεις σε 4 μέρες, παρ' όλα αυτά ανάφερέ όλες τις τιμές του ενυδρείου όπως και στοιχεία για τη φίλτρανσή του και πάρε μεγαλύτερο ενυδρείο (τουλάχιστον 5πλάσιου όγκου) το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αλλά εχω ακόμα μία ερώτηση.Με τον άνθρακα τι γίνεται θα πρέπει να αγοράσω κ μετα την θεραπεία να τον βάλω μέσα????

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα βάζουμε μετά τη θεραπεία και μετά την αλλαγή νερού, καινούριο για να μαζέψει τα υπολείμματα των φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

οΚ θα παρακολουθήσω να δω πως θα πάει τις επόμενες μέρες και ανάλογα θα πράξω με την αντιβίωση!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...