Jump to content

10 (!) ερωτησούλες


ganas

Recommended Posts

Γειά σας σε όλους,

Δεδομένου ότι ψάχνομαι για θαλασσινό και μελετώ διάφορα κείμενα, έχω κάποιες απορίες αρχάριου (συγχωρέστε με αν κάποιες από τις ερωτήσεις είναι αφελείς):

1. Ποιά η διαφορά/χρησιμότητα stream (cirvulation pump), nano-stream και powerhead, δηλαδή πότε επιλεγω ποιό?

2. Χρειαζόμαστε calcium reactor υποχρεωτικά για κοράλλια?

3. Στο φίλτρο βάζουμε αντιφώσφορο, γιατί και πως το λέμε στα αγγλικά?

4.Ποια η γνώμη σας, αν γνωρίζετε, για το σύστημα zeo-vit (http://www.korallen-zucht.de/index.php?article_id=1&clang=1), αξίζει τον κόπο?

5. Πότε χρειαζόμαστε ozone generator?

6. Ποιά θεωρούνται αξιόπιστα τεστ κιτς για θαλασσινό?

7. Τα θαλασσινά ψαράκια τρώνε και τις τροφές που τρώνε του γλυκού (πχ flakes, pelletes, artemia, bloodworms κλπ) ή χρειάζονται αποκλειστικά τροφές για θαλασσινά?

8. Υπάρχουν συμπηκνωμένες τροφές για θαλασσινά για 2-3 μέρες η ολόκληρη εβδομαδα, όπως υπάρχουν για του γλυκού? (για όταν λείπουμε διακοπές)

9. Στην ελλάδα βρίσκουμε καλούς ζωντανούς βράχους και ποιοί θεωρούνται καλοί (π.χ. φίτζι, καραϊβικής, ινδονησίας κλπ)?

10. Πόσο χρόνο την βδομάδα/μήνα αφιερώνετε, χονδρικά, για το θαλασσινό σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας,

Έγινε επεξεργασία - ganas
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον…

Θα προσπαθήσω να απαντήσω εν συντομία στα ερωτήματά σου, όπου γνωρίζω,

1- Η διαφορά οφείλεται στη δέσμη νερού που δημιουργούν. Οι stream έχουν πολύ μεγάλη γωνία παραγωγής, με αποτέλεσμα το νερό να μοιράζεται σε περισσότερες επιφάνειες, ενώ, σύμφωνα με τους κατασκευαστές, δεν στρεσάρουν υπερβολικά τα κοράλλια από την μεγάλη πίεση εξόδου (κάτι που προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει). Η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε ένα μικρού όγκου ενυδρείο, οι απλοί κυκλοφορητές κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, ενώ σε κάποιο μεγάλο οι stream έχουν καλύτερα αποτελέσματα.

2- Εάν σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις απαιτητικά σκληρά κοράλλια, ο c/r είναι η καλύτερη λύση, αφού θα σε απαλλάξει από συνεχείς μετρήσεις, άγχος και λάθη. Μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς αυτόν και στο μέλλον, ανάλογα με την εξέλιξη του υφάλου σου, αλλά και τις δικές σου απαιτήσεις, τον προσθέτεις.

3- Phosphate remover, για τη δέσμευση των φωσφορικών αλάτων, τα οποία είναι τροφή για την άλγη, την ανάπτυξη της οποίας δεν επιθυμούμε.

4- Δεν γνωρίζω τη λειτουργία του συγκεκριμένου συστήματος. Η προσωπική μου άποψη είναι να ακολουθήσεις την «πεπατημένη» οδό.

5- Η χρησιμότητα του όζοντος είναι η μερική αποστείρωση και η διάλυση των οργανικών αλάτων για την εύκολη απομάκρυνσή τους από το skimmer. Καλό είναι να το αφήσεις για ο μέλλον.

6- Θα πρότεινα Salifert και TMC, για τα οποία έχω προσωπική άποψη, χωρίς όμως να απορρίπτω κάποια άλλα τα οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει.

7- Τρώνε τροφές που προορίζονται για θαλασσινά ψάρια ή και κοινές γλυκού-θαλασσινού, σε όλες της μορφές.

8- Η προσωπική μου άποψη: καλό είναι να αποφεύγεις τέτοιου είδους τροφές.

9- Αυτό είναι εντελώς σχετικό. Το όνομα του βράχου δεν εξασφαλίζει πάντα την ποιότητά του. Η επιλογή πρέπει να γίνεται με βάση των γενικών ποιοτικών κριτηρίων και κατά τη γνώμη μου, χωρίς να δίνουμε σημασία στην προέλευση.

10- Σχετικό ερώτημα. Όταν είναι «καινούργιο κοσκινάκι» οι ώρες είναι ατέλειωτες. Όταν περάσει ο χρόνος όλα «αυτοματοποιούνται» και η ρουτίνα συντήρησης είναι μια απλή διαδικασία χωρίς προβληματισμό και απώλεια χρόνου.

Καλή συνέχεια και πιστεύω σύντομα να υλοποιήσεις τα θαλασσινά σου οράματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον…

Θα προσπαθήσω να απαντήσω εν συντομία στα ερωτήματά σου, όπου γνωρίζω,

...

Καλή συνέχεια και πιστεύω σύντομα να υλοποιήσεις τα θαλασσινά σου οράματα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...συνεχίζεται η μελέτη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...