Jump to content

Πλέκο Vs άμμος = 1 ;


Recommended Posts

Θέλω να βάλω άμμο στο ενυδρείο αλλά σκέφτομαι ότι ο πλέκο μου θα τα κάνει μαντάρα ψάχνοντας για τροφή.

Υπάρχει λύση; Εάν του βάλω πέτρες μήπως δεν θα πειράζει την άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω άμμο σε όλα τα πλεκοενυδρεία μου χωρίς κανένα πρόβλημα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω άμμο σε όλα τα πλεκοενυδρεία μου χωρίς κανένα πρόβλημα... :rasp:

Jim έβαλα τελικά άμμο στο ενυδρείο και ο πλέκο τα έκανε μαντάρα! τι μπορεί να φταίει; ^_^ Μήπως τον έχω πεινασμένο; Του δείνω 1-2 ταμπλέτες σπιρουλίνα κάθε μέρα + λίγη τροφή φλακες που πέφτει στον πυθμένα. Τον βλέπω να σκάβει στην άμμο μέχρι να φτάσει στο χαλίκι από κάτω σαν να ψάχνει για τροφή! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Jim έβαλα τελικά άμμο στο ενυδρείο και ο πλέκο τα έκανε μαντάρα! τι μπορεί να φταίει; ^_^ Μήπως τον έχω πεινασμένο; Του δείνω 1-2 ταμπλέτες σπιρουλίνα κάθε μέρα + λίγη τροφή φλακες που πέφτει στον πυθμένα. Τον βλέπω να σκάβει στην άμμο μέχρι να φτάσει στο χαλίκι από κάτω σαν να ψάχνει για τροφή! :buttrock:

Εχεις κατω απο την αμμο χαλικι???Αν ναι καποτε και χωρις να ηταν ο πλεκο το χαλικι θα ξανα ανεβαινε πανω ή θα ηταν ανακατεμενο με την αμμο...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σκάβει την άμμο κοντά σε κάποιο ξύλο για να κρυφτεί?

Ωπα σωστή η σκέψη σου! Θα του φτιάξω σπιτάκι με πέτρες για να δω συμπεριφορά. Πριν έτσι όπως είχα ένα μαπονι ξύλο έβρισκε να κριφτεί. Τώρα ψάχνει γύρο από τα φυτά.

Εχεις κατω απο την αμμο χαλικι???Αν ναι καποτε και χωρις να ηταν ο πλεκο το χαλικι θα ξανα ανεβαινε πανω ή θα ηταν ανακατεμενο με την αμμο...

Με βλέπω να ξυλώνω πάλι το ενυδρείο σύντομα :buttrock: Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό για την βιολογία του ενυδρείου να μην βγάλω το χαλίκι που ίσως θα έχει βακτήρια και άλλα στοιχεία χρήσιμα για τα φυτά. Αλλά τελικά όπως βλέπω το ανακάτεμα δεν μπορώ να το αποφύγω. Και άντε να ξεχωρήσεις τώρα άμμο από χαλικι αααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί πλέκο είναι?????

Προσωπικά δέν έχω κανένα πρόβλημα με την άμμο (αυτή που έχω είναι άσπρη και η κοκομετρία της είναι τόσο μικρή που είναι σαν πούδρα!!!!) και σκέψου ότι ο 'μεγάλος' είναι 50+ εκατοστά!!!

Μπορείς να βάλεις φωτό από το ενυδρείο???

Εδώ και φωτό από το κτήνος.....

Acanthicus_a_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο πλέκο μου 25 πόντους περίπου αλλάζει συχνά χρώματα από καφέ ανοιχτό σε σκούρο. Στην φωτογραφία έχει αυτή την στιγμή αλλού ανοιχτό και αλλού σκούρο χρώμα. Δεν ξέρω τι πλέκο είναι ακριβώς;

post-192-1219939471_thumb.jpg

και το κατεστραμένο ενυδρείο μου όπως είναι αυτή την στιγμή :buttrock:

post-192-1219939314_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Το πλέκο σου είναι ένα Pterygoplichthys Gibbiceps και δυστυχώς είναι από αυτά που 'σκάβει' αρκετά.Επίσης είναι κάπως μεγάλο για το ενυδρείο σου.......

Άν και δενόμαστε συναισθηματικά με τα ψάρια μας κάποτε κάποια από αυτά πρέπει να τα αποχωριζόμαστε....Αυτό σε συμβουλεύω να κάνεις και να βάλεις κάποιο άλλο που δέν θα μεγαλώνει τόσο.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το πλέκο σου είναι ένα Pterygoplichthys Gibbiceps και δυστυχώς είναι από αυτά που 'σκάβει' αρκετά.Επίσης είναι κάπως μεγάλο για το ενυδρείο σου.......

Άν και δενόμαστε συναισθηματικά με τα ψάρια μας κάποτε κάποια από αυτά πρέπει να τα αποχωριζόμαστε....Αυτό σε συμβουλεύω να κάνεις και να βάλεις κάποιο άλλο που δέν θα μεγαλώνει τόσο.... :wacko:

Η μόνη επιλογή μου είναι να τον δώσω σε pet shop. ΦΤάνει τα 45cm :rasp::buttrock:

Το ίδιο δυστιχώς πρέπει να κάνω με το δολάριο γιατί άρχησε ήδη να τρώει τα φυτά. Και είναι και τα 2 από τα πιο παλιά μου ψάρια 4-5 χρόνια^_^ Και αυτό γίνετε γιατί όταν πας να αγοράσεις ψάρια και δεν ξέρεις ακούς και πιστεύεις ότι σου λέει ο πωλητής!

Τι αξία μπορεί να έχουν; ο καταστηματάρχης μου είπε ότι θα μου άφαιρέσει από άλλα πράγματα που ίσως χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντος μια φορα μου προτεινε το ιδιο και μου εδωσε την ιδια αξια που το αγορασα σε οτι αλλο θελω ...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τον πλέκο....

Είδα στη φωτογραφία την άμμο έτσι όπως φαίνεται με τα χαλικάκια ανακατεμένη και όλως περιέργως μου άρεσε!

Το αποτέλεσμα τελικά δείχνει πολύ φυσικό.

Πήρα ιδέα και για το δικό μου ενυδρείο, καθώς σκεφτόμουν εδώ και καιρό να ξεφορτωθώ τα χαλίκια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντος μια φορα μου προτεινε το ιδιο και μου εδωσε την ιδια αξια που το αγορασα σε οτι αλλο θελω ...

Έδωσα ένα δολάριο μεγάλο και ένα πλέκο και ειπε οτι όταν φέρει πλέκο που δεν μεγαλώνει 8α μου δώσει.

Τελσπα το θέμα είναι ότι μπορεί να στεναχωρήθηκα για τα ψάρια αλλά δεν γινότανε αλλιώς και τώρα πιστεύω ότι εάν δεν τα κάνει ευθανασία επειδή δεν θα έχει τι να τα κάνει ή εάν δεν τα ρίξει σε καμια λεκάνη τότε θα ειναι ίσως σε ένα καλύτερο περιβάλλον από αυτό που μπορούσα να το προσφέρω εγώ. Δεν νομίζα να δώσει σε κανέναν τόσο μεγάλα ψάρια χωρίς να έχει το κατάλληλο ενυδρείο.

Άσχετο με τον πλέκο....

Είδα στη φωτογραφία την άμμο έτσι όπως φαίνεται με τα χαλικάκια ανακατεμένη και όλως περιέργως μου άρεσε!

Το αποτέλεσμα τελικά δείχνει πολύ φυσικό.

Πήρα ιδέα και για το δικό μου ενυδρείο, καθώς σκεφτόμουν εδώ και καιρό να ξεφορτωθώ τα χαλίκια :buttrock:

^_^ Και ότι ήμουν έτοιμος να ξυλώσω το ενυδρείο.... Λες να το αφήσω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου άρεσε το αισθητικό κομμάτι. Τώρα, ειλικρινά δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα, θα μας πουν οι πιο έμπειροι γι΄αυτό.

Περιμένω κι εγώ να ακούσω απόψεις γιατί σκέφτομαι να το δοκιμάσω και στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου γνωμη ειναι οτι το χαλικι και την αμμο δεν το βαζουμε μαζι γιατι με τον καιρο θα μεινει το χαλικι απο πανω και η αμμο απο κατω με οποιο τροπο και να το στησουμε .

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα ένα δολάριο μεγάλο και ένα πλέκο και ειπε οτι όταν φέρει πλέκο που δεν μεγαλώνει 8α μου δώσει.

Τελσπα το θέμα είναι ότι μπορεί να στεναχωρήθηκα για τα ψάρια αλλά δεν γινότανε αλλιώς και τώρα πιστεύω ότι εάν δεν τα κάνει ευθανασία επειδή δεν θα έχει τι να τα κάνει ή εάν δεν τα ρίξει σε καμια λεκάνη τότε θα ειναι ίσως σε ένα καλύτερο περιβάλλον από αυτό που μπορούσα να το προσφέρω εγώ. Δεν νομίζα να δώσει σε κανέναν τόσο μεγάλα ψάρια χωρίς να έχει το κατάλληλο ενυδρείο.

:D Και ότι ήμουν έτοιμος να ξυλώσω το ενυδρείο.... Λες να το αφήσω έτσι;

Ουτε θα τα πεταξει και το ποιο πιθανο ειναι να τα δωσει σε καποιον που θα του πει οτι κανουν για

ενυδρειο 15 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...