Jump to content

Ας βοηθησει οποιος θελει!


Recommended Posts

Καλημερα .Εχω ζωντανο αραγωνιτη στο ενυδρειο μου ,το οποιο τρεχει εδω και 6 μερες αλλα δεν εχω ριξει αντιχλωριο.Θα ριξω τωρα ,αλλα λετε να επαθε τιποτα ο αραγωνιτης?

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εχεις ξεκινησει το ενυδρειο με νερο βρυσης..?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .Εχω ζωντανο αραγωνιτη στο ενυδρειο μου ,το οποιο τρεχει εδω και 6 μερες αλλα δεν εχω ριξει αντιχλωριο.Θα ριξω τωρα ,αλλα λετε να επαθε τιποτα ο αραγωνιτης?

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...

Σε τι αλατοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω να επαθε κατι. Καλο ειναι ομως αφου βαζεις νερο απο βρυση να το αφηνεις να ανακατευεται με αλατι και αντι-χλωριο 24h πριν.

Ακομα καλυτερα θα ηταν νερο απο R/O :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω να επαθε κατι. Καλο ειναι ομως αφου βαζεις νερο απο βρυση να το αφηνεις να ανακατευεται με αλατι και αντι-χλωριο 24h πριν.

Ακομα καλυτερα θα ηταν νερο απο R/O :buttrock:

Οταν γραφεις R/O τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω να επαθε κατι. Καλο ειναι ομως αφου βαζεις νερο απο βρυση να το αφηνεις να ανακατευεται με αλατι και αντι-χλωριο 24h πριν.

Ακομα καλυτερα θα ηταν νερο απο R/O :buttrock:

Φίλε filrou, μπορείς να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σου σε σχέση με την αλατότητα, το χλώριο-χλωραμίνη-βαρέα μέταλλα του νερού της βρύσης και την επίπτωση του στο ζωντανό αραγωνίτη? Δηλαδή, αν η αλατότητα ήταν 1015 ή 1035 θα άλλαζε κάτι στον αραγωνίτη και γιατί?

ΙΜΗΟ, ο συνδυασμός χλωρίου-χλωραμινών-βαρέων μετάλλων, που περιέχονται σε "επαρκής" ποσότητες στο νερό βρύσης, μπορεί να βλάψει τους μικροοργανισμούς που υπάρχουν (?) στο ζωντανό αραγωνίτη. Εξάλλου, αυτός είναι και ο στόχος της χλωρίωσης του πόσιμου νερού... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Φίλε filrou, μπορείς να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σου σε σχέση με την αλατότητα, το χλώριο-χλωραμίνη-βαρέα μέταλλα του νερού της βρύσης και την επίπτωση του στο ζωντανό αραγωνίτη? Δηλαδή, αν η αλατότητα ήταν 1015 ή 1035 θα άλλαζε κάτι στον αραγωνίτη και γιατί?

ΙΜΗΟ, ο συνδυασμός χλωρίου-χλωραμινών-βαρέων μετάλλων, που περιέχονται σε "επαρκής" ποσότητες στο νερό βρύσης, μπορεί να βλάψει τους μικροοργανισμούς που υπάρχουν (?) στο ζωντανό αραγωνίτη. Εξάλλου, αυτός είναι και ο στόχος της χλωρίωσης του πόσιμου νερού... ^_^

Το σκεπτικό μου βασίζεται στην εμπειρία μου μιας και έκανα ακριβώς το ίδιο λάθος ξεκινώντας το νανο και δεν έπαθε κατι ο αραγωνιτης μου. Η ερωτηση για την αλατοτητα ηταν για να δω αν ειναι σε αποδεκτα σημεια μιας και ειναι κατι που ευκολα καποιος παραβλεπει στην αρχη. Τωρα αν αλλος εχει αλλη γνωμη πιο τεκμηριωμενη την ακουω ευχαριστα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ια το χρονο που διαθετεται για να με βοηθησετε.συντομα θα βαλω και φωτο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εριξα αντιχλωριο σημερα και ελπιζω ολα να πανε οπως πρεπει

Μη σε προβληματίζει και πολύ, γιατί μπορείς αργότερα να "μπολιάσεις" με μιά μικρή ποσότητα ολοζώντανου αραγωνίτη τον ήδη υπάρχοντα και να αποκαταστήσεις τη βιολογία του.

Προσπάθησε να χρησιμοποιείς νερό από R/O (ή Α/Ο), όπως σου πρότεινε και ο φίλος filrou.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...