Jump to content

Ενυδρείο με Μονοδάκτυλους


a02-5085

Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι,

Έχω ήδη ένα ενυδρείο 450lt με ένα λεοπαρντ πλέκο, 3 τιν φόιλ και έναν λαπέο. Το ΡΗ είναι περίπου στο 7.3.

Οι μονοδάκτυλοι είναι εξαιρετικοί! Δεν μπορώ να ξεχάσω ένα σμήνος περίπου 13 μονδάκτυλων που είχα δει στον ζωολογικό κήπο της Βιέννης πριν από 2 χρόνια. Είναι πραγματικά πανέμορφα ψάρια...

Παρακαλώ για την βοήθειά σας! Αποφάσισα να βάλω μονοδάκτυλους argenteus και ψρειάζομαι μερικές πληροφορίες:

  • Ποια ψαράκια μπορώ να κρατήσω από τα υπάρχοντα;
  • Με ποια ψάρια μπορώ να τα συνδυάσω;
  • Πως είναι ο σωστός αριθμός για τα λίτρα μου;
  • Τι είδος διακόσμισης χρειάζονται;
  • Είναι ψάρια που κινούνται κοντά στην επιφάνεια;
  • Και το κυριότερο: Μπορούν να ζήσουν σε γλυκό νερό για πάντα; Ποιο είναι το σωστό ΡΗ τους;

Σας βομβάρδισα; Είμαι ανοιχτός στις ιδέες και συμβουλές σας.

Ευχαριστώ!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα οι Μονοδαχτυλοι ειναι αρκετα ομορφα ψαρια ειδικα οταν κρατουντε σε κοπαδι.

Τα ψαρια σου για καποιο διαστημα μπορουν να συμβιοσουν με τους Μονοδαχτυλους αλλα οταν περασεις της συνθηκες του νερου απο γλυκο σε υφαλμηρο θα πρεπει να τα αποχωριστεις.Μπορουν να συνδιαστουν με Τοξοτες,Σκατοφαγουν,Γκομπυ.Στα λιτρα σου θα μπορουσες να βαλεις 6-7 ψαρια.Κινουνται στην μεση του ενυδρειου.Ειναι ψαρια υφαλμηρα που μπορουνε να ζησουν τα πρωτα δυο χρονια ζωης τους σε γλυκο νερο αλλα μετα πρεπει να περασουν σε υφαλμηρο νερο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Κάποιες συμβουλές για την διακόσμηση; Κάποιες ενδεχομένως φωτογραφίες;

Επίσης, την άλγη πως την φροντίζουμε στα υφάλμηρα; Υπάρχει κάποιο ψάρι που να την τρώει;

Ψάχνοντας γαι ψάρια που μπορώ να βάλω σε υφάλμηρο βρήκα ένα ψάρι λεγόμενο Plotosus lineatus. Είναι όντως υφάλμηρο; Κάπου διάβασα ότι είναι δηλητηριώδες! Είναι επικίνδυνο;

Τέλως, στο νέο ενυδρείο μου μπορώ να κρατήσω "τρία κρεμμύδια" που έχω ήδη; (Μου αρέσουν πολύ να πω την αλήθεια...)

Σας Ευχαριστώ! Αναμένω τις ιδέες και συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας γαι ψάρια που μπορώ να βάλω σε υφάλμηρο βρήκα ένα ψάρι λεγόμενο Plotosus lineatus. Είναι όντως υφάλμηρο; Κάπου διάβασα ότι είναι δηλητηριώδες! Είναι επικίνδυνο;

Τέλως, στο νέο ενυδρείο μου μπορώ να κρατήσω "τρία κρεμμύδια" που έχω ήδη; (Μου αρέσουν πολύ να πω την αλήθεια...)

Σας Ευχαριστώ! Αναμένω τις ιδέες και συμβουλές σας!

Καλησπερα φιλε μου.Το συγκεκριμενο ψαρι ζει μονο σε κοπαδια σε πολλα λιτρα και ναι ειναι δηλητηριωδες.

τα φυτα σου δεν θα αντεξουν την αλλαγη αυτη.

εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με σκατοφαγους και μονοδαχτυλους που πραγματι ειναι υπεροχα ψαρια!!!

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγω οπως εχω γραψει σε αλλο θεμα διατηρώ 6 μονοδαχτυλους sebae σε Ν.Αμερικης ενυδριο εδω και 2 μηνες αλλα ηδη ξεκιναω τις αναζητησεις για το νεο σπιτι των ψαριων μου.

ενα 400αρι το κρινω καλο (σωστα:) για αυτα τα ψαρια αλλα και ωστε να παρω και καποια ακομα του υφαλμυρου.

Τωρα οσον αφορα την εξωμοιωση του βιοτοπου, υπαρχει ηδη καποιος που εχει κανει κατι τετοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ξύλα και πέτρες να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο. Κοίτα παρακάτω ένα βραβευμένο υφαλμυρό και πάρε ιδέες :

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2003...ol=-1&id=76

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ξύλα και πέτρες να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο. Κοίτα παρακάτω ένα βραβευμένο υφαλμυρό και πάρε ιδέες :

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2003...ol=-1&id=76

:D:P:blink::):thumbup::)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ξύλα και πέτρες να στήσεις ένα πανέμορφο ενυδρείο. Κοίτα παρακάτω ένα βραβευμένο υφαλμυρό και πάρε ιδέες :

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2003...ol=-1&id=76

Καλα.....εδω μιλαμε για καταπληκτικο ενυδρειο........................ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...