Jump to content

To Reefaki μου


maounos

Recommended Posts

Καλη αρχη φιλε μιας και δεν εχω ιδεα απο το θαλασσινο δεν μπορω να σου πω και πολλα...

Έγινε επεξεργασία - ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλη συνεχεια σου ευχομαι...

Έγινε επεξεργασία - ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω οτι καλο θα ηταν να βαλεις τον βραχο να παταει σε καποια πλαστικη βαση ωστε να μην εχει αμεση επαφη με τον αραγωνιτη.Ψαξτο λιγο εδω στο φορουμ,εχει διαφορα θεματακια για αυτο.Επισης θα χρειαστεις αλλη μια νανο κοραλια για καλυτερη κυκλοφορια.Ο αραγωνιτης σου ειναι ψωφιος?η ζωντανος?Προσπαθησε να δημιουργησεις κρυψωνες και σπηλιες με τον βραχο σου για τα ψαρια....

Καλη συνεχεια σου ευχομαι....

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

απο φωτισμο τι εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Εχω ζωντανο αραγωνιτη.εχω δυο λαμπες White Marine και Blue Marine τις οποιοες δεν εχω σκοπο να τις αναψω ακομα.Ποια η διαφορα στο να παταει σε πλαστικες βασεις ο βραχος?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=17796

Δεν νεκρώνουν τα σημεία του βράχου που πατανε στον αραγωνιτη και εχεις μεγαλυτερη βιολογια.....

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Ζωντανός βράχος

Ο βράχος αυτός είναι το κλειδί της ισορροπίας των τροπικών υφάλων. Αποτελεί το τέλειο βιολογικό μέσο καθώς συνδυάζει βιολογία με απονιτρικοποίηση, προσφέρει την τέλεια βάση για τα κοράλια μας, φιλοξενεί απίστευτους μικροσκοπικούς οργανισμούς (πλακτόν), και εαν είστε τυχεροί μπορεί ο βράχος να έχει σπόρους και γόνο για διάφορα είδη ζωής, απο κοράλια, μακροάλγες, κοραλίνες, μέχρι και γαρίδες ή ανεμώνες.

Η βιοποικιλότητα αυτού του μέσου βέβαια μπορεί κάποιες φορές να προσφέρει και κάποια άσχημα, η πιο σωστά, μη ταιριαστά είδη ζωής με το υπόλοιπο σύστημα μας, όπως γαρίδες Mantis, σαρκοφάγα ή κοραλοφάγα καβούρια, aiptasia, μικροάλγες που μπορεί να "πνίξουν" το σύστημα μας, διάφορα σαρκοφάγα worms και ο,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Δεν είναι τα ζωντανά αυτά άσχημα με την κυριολεξία της λέξης, αφού στη φύση επιτελούν ενα πολύ ιδιαίτερο έργο, αλλά στο ενυδρείο που δεν έχει την απεραντοσύνη του ωκεανού και των υφάλων και δεν γίνεται να υπάρχει η ισορροπία μεταξύ των διαφόρων ζωντανών πιο πολύ ζημιά κάνουν, παρά καλό, απλά γιατί δεν ταιριάζουν με το υπόλοιπο σύστημα.

Για να δώσει ο βράχος το μέγιστο των δυνατοτήτων του, πρέπει να του δώσουμε το σωστό στήσιμο. Καταρχήν πρέπει να βάλουμε τον βράχο να μην είναι σε άμεση επαφή με το υπόστρωμα, γιατί σταδιακά σε αυτό το σημείο νεκρώνεται, αυτό μπορούμε να το αποφύγουμε με το να φτιάξουμε μια βάση απο PVC και να πατήσει ο βράχος πάνω εκεί. Έτσι έχουμε και 2 πολύ σημαντικά οφέλη. Αρχικά κερδίζουμε ύψος και χρειάζεται να αγοράσουμε αρκετά λιγότερα κιλά βράχου, αφού εάν έχουμε π.χ. DSB 10 πόντους τουλάχιστον που θα χανόντουσαν τους κερδίζουμε. Παράλληλα έτσι έχουμε πολύ καλύτερη κυκλοφορία ανάμεσα στον βράχο στα χαμηλά σημεία, που απαγορεύει τη δημιουργία περιοχών με detritus. Έτσι δεν επιτρέπεται η αύξηση των νιτρικών, η δημιουργία του ενοχλητικού κυανοβακτηριδίου και βελτιώνεται κατά πολύ η όψη του υποστρώματος. Πράγματι πολλά είναι τα θετικά στοιχεία που προκύπτουν απο τη χρησιμοποίηση μόνο μίας απλής βάσης.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να εστιάσουμε είναι στον τρόπο στησίματος του βράχου και στην ποσότητα που κατά προσέγγιση θα χρειαστούμε. Παλαιότερα ήταν "μόδα" το τείχος από βράχο σε όλο το ενυδρείο. Μπορεί στο μάτι του μη σχετικού με θάλλασα να έδειχνε εντυπωσιακό, αλλά σίγουρα είναι ίσως η χειρότερη προσέγγιση στο πως θα στήσουμε το ενυδρείο μας. Αυτός ο τρόπος είναι καταρχήν ο πλέον ακριβός λόγω της μεγάλης ανάγκης σε βράχο.

Στη συνέχεια δεν αφήνουμε πολύ χώρο για να κολυμπούν τα ψάρια, δεν υπάρχουν πολλές θέσεις για κοράλια και για τέλος αφήνουμε πάρα πολύ βράχο ανεκμετάλλευτο, διότι δεν μπορούμε να έχουμε αρκετή ροή ανάμεσα στο βράχο και έτσι δεν μπορούμε να τον εκμεταλλευτούμε σχεδόν καθόλου, ενώ αφήνουμε πολλές περιοχές με detritus λόγω μικρής εως ανύπαρκτης ροής ανάμεσα στα βράχια, με αποτελέσματα που αναλύσαμε παραπάνω. Συνήθως μια αναλογία 10-15% του βάρους του νερού μας σε βράχο είναι αρκετή ποσότητα και εξασφαλίζει σωστή εκμετάλλευση όλου σχεδόν του βράχου σαν βιολογικό μέσο, ενώ αφήνει αρκετό χώρο για τα ψάρια αλλά και σε εμάς, για να τα παρατηρούμε πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Maounos,

πρωτα απ'ολα σου ευχομαι καλη αρχη και καλη συνεχεια αφου και εγω ειμαι στο ιδιο σταδιο με εσενα.

Τωρα για βαση δεν υπαρχει στο εμποριο ετοιμη.

κοιτα το Post του NAVY παρακατω. νομιζω πως οι πιο πολλοι

εχουν κανει κατι τετοιο.

POST COPY FROM NAVY

εαν θέλεις να κάνεις κάτι σαν αυτή την βάση...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8030&st=120

θα πάρεις ( κυψελες οροφής ) από εδώ, ..... ( κόστος 12 ευρώ )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=2029..........

τα ποδαράκια ειναι αυτά που βάζουν οι επιπλοποιοί κάτω απο τα ντουλάπια, ( κοστος 1,50 ευρώ τα 6 τεμάχια )

JD Sparos :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ειναι??

JD Sparos

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 'πλακακια' συνηθως τα χρησιμοποιουμε κατω απο την αμμο,χαλικια,πετρες και τοποθετουμε εναν κυκλοφορητη για βιολογια.Ειδος φιλτραρισματος....

Γνωμη μου οτι θελεις πιο ψηλη βαση ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος ειναι μια μερα μεσα και σημερα πηρα τις πρωτες μετρησεις και θα ηθελα την γνωμη σας

PH 8.3

NH3 1.0

NO2 2

KH 12.8

ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σς και παλι σημερα ειδα ενα πολυ μικρο καβουρακι στο ενυδρειο μου.πως μπορω να το διατηρησω στη ζωη χρειαζεται κατι να του ριχνω?και αν το κρατησω θα μου δημιουργησει κανενα προβλημα νε τα ψαρια ή με τα κοραλια που θα βαλω αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Θα βρίσκει αρκετή τροφή από το βράχο.

Εξαρτάται από το είδος αν θα ενοχλήσει ή όχι, άλλους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...