Jump to content

νεοσ στις αφρικανες . βοηθεια!!!


mouroutsos

Recommended Posts

Παίδες είμαι νέος σε αυτά τα λίτρα και γενικά στις αφρικάνες. θέλω την βοήθεια σας για το στήσιμο του νέου μου ενυδρείου και γενικότερες πληροφορίες γιατί τα παλικάρια στα καταστήματα δεν ξέρουν και πολλά πράγματα.

έχω ένα 240 lt με διαστάσεις 100x40x60 .καθαρά θα μού βγουν γύρω στα 200 μάλλον .

έχω αγοράσει ένα φίλτρο JBL Crystal Profi E 900 που μου είπαν ότι με καλύπτει έως 300λιτρα

ένα θερμοστάτη για τα ανάλογα λίτρα

έχω βρει 2 πολύ καλές πέτρες με ωραίες τρύπες για κρυψώνες αλλά από ότι έχω διαβάσει χρειάζεται περισσότερες

επειδή βιαστικά να αγοράσω χαλίκι δεν πήρα μάλλον ότι έπρεπε από τον ενθουσιασμό μου,εχω λοιπόν πάρει 15 kg χαλίκι κανονικό 3- 6 mm και αλλα 15 kg ροζ -απρο (5 kg 1-2 mm και αλλά 10 kg 5 mm)

λέω να βάλω για βάση τα 15 κιλά ροζ-άσπρο και σκαφτόμουν να αγοράσω και αραγονιτη για απο πανω να μπορουν να σκαβουν ανετα ,σκεφτομουν να βαλω και απλη ασπρη αμμο για να μου ερχοταν πιο οικονομικα.καλα τα εχω σκεφτει με την αμμο?????

το φιλτρο που εχω αγορασει θα με εξυπηρετησει ή χρειαζομαι και 2ο????

τωρα για τα ψαρακια , η πρωτη σκεψη ειναι λιμνη malawi με ενα χαρεμακι Labidochromis yellow (1-2 ή 1-3) και μετα να βαλω αλλα 2 ειδη σε ζευγαρια αλλα δεν ξερω πια θα ταιριαζαν.

επίσης σκεφτομουν και το γατοψαρο απο την tanganyika το Synodontis αλλα αλλοι λενε οτι μπορει να τα κηνυγαει.

κατι τελευταιο γιατι σασ επριξα κιόλας , εχω σκεφτει να βαλω την μια απο τισ 2 λαμπεσ marine blue γιατι μου αρεσε πολυ το μπλε φωσ και αλλη μια κανονικη για να σπαει η πολυ μπλεδιλα να μην στρεσαρονται.

ΤΕΛΟΣ .πολλεσ αποριεσ αλλα θελω πολυ να πανε ολα καλα , συγνωμη για την ταλαιπωρία του ατελείωτου γραψίματος .Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην καλως ορισες.Κολλησε στον πατο του ενυδρειου σου φελιζολ,θα προφυλαξει απο πτωση καποιας πετρας.Οι αφρικανες σκαβουν πολυ.Επισης να επιστρεψεις το χαλικι που αγορασες,και να το αλλαξεις με αμμο.Η αμμος ειναι οτι πρεπει για τι αφρικανες.Και πετρες.Πολλες πετρες,που με το αναλογο στησιμο,να δημιουργησουν πολλες κρυψωνες για τα ψαρακια σου.Κανε αυτα,καλη αρχη,και τα ξαναλεμε. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις την αμμο που θα παρεις να ειναι ασβεστολιθικη και οχι ουδετερη...

Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο δεν ειναι απαραιτητο

μπορει να βαλει αβεστολιθικες πετρες η να βαλει τριμενο κοραλι σε καποιον καδο στο φιλτρο

στο δικο μου setup θα ανακατεψω αμμο χαλαζιακη με αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο δεν ειναι απαραιτητο

μπορει να βαλει αβεστολιθικες πετρες η να βαλει τριμενο κοραλι σε καποιον καδο στο φιλτρο

στο δικο μου setup θα ανακατεψω αμμο χαλαζιακη με αραγωνιτη

Οι πετρες εννοειτε!!!Βοηθαει πιο πολυ η αμμος και συγκεκριμενα ο αραγωνιτης για της αφρικανες....

Καποια στιγμη ολοι βαζουν!

Και η δικη σου σκεψη ειναι πολυ καλη απλα μπορει καποιος να μην θελει να βαλει κατι στο φιλτρο του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τον αραγωνιτης το χρησιμοποιούν στης αφρικάνες είμαι κατά, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει στο περιβάλλον όπου ζουν τα ψάρια. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από την λευκή άμμο για τα ψάρι α που θέλεις.

Το Ph, Kh, Gh μπορείς να τα ρηθείσης με πολύ απλούστατους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε, ευχαριστω πολυ.τωρα ειμαι σε εξεταστικη περιοδο, οποτε τα κανω ολα πολυ αργα αλλα προσεχτικα.μολις μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

^_^ απλά είμαι πρώην αθλητής και θα ήταν τιμή...

Καλή συνέχεια τότε στον αγώνα του ενυδρείου... επίσης αν μπορείς κάνε μετρήσεις του νερού της βρύσης σου για να ξέρεις πόσο πρέπει να επέμβεις. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο φανταζομαι οτι στην λιμνη Μαλαουι δεν εχει αραγωνιτη στον πυθμενα αλλα δεν βλεπω τον λογο να υπαρχει καποιο προβλημα

εχω 13 κιλα αραγωνιτη της Carib sea, aragamax sugar size και ειναι πραγματικα σαν αμμο θαλασσης

αφου σκεφτομαι μηπως μας κοροιδευουν οι εταιριες και αγοραζουμε αμμο θαλασσας με τιμη για αραγωνιτη;

Αν και τον αραγωνιτης το χρησιμοποιούν στης αφρικάνες είμαι κατά, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει στο περιβάλλον όπου ζουν τα ψάρια. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από την λευκή άμμο για τα ψάρι α που θέλεις.

Το Ph, Kh, Gh μπορείς να τα ρηθείσης με πολύ απλούστατους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο φανταζομαι οτι στην λιμνη Μαλαουι δεν εχει αραγωνιτη στον πυθμενα αλλα δεν βλεπω τον λογο να υπαρχει καποιο προβλημα

Δεν είπα ότι είναι κακό αλλά δεν βλέπω λόγο να το χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...