Jump to content

Συμπεριφορά νεογνών


pav_rod

Recommended Posts

Γεια σας!

Επιτέλους γέννησε σήμερα η guppina μου:buttrock: Την έχω σε ένα μικρότερο ενυδρείο 5 lt περιορισμένη σε γεννήστρα μην τυχόν κ έχει κ άλλα.

Τα μικρά είναι στον πυθμένα και δεν κολυμπάνε παρά σπάνια. Σχεδόν όλη την ώρα παραμένουν κολλημένα στο χαλίκι. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα έχει που γέννησε? Είναι λογικό στην αρχή τα μωρά να μην κολυμπάνε, ακόμη ξεκουράζονται και παίρνουν δυνάμεις απ' τη γέννα. Συνήθως σε μια-δυο ώρες αρχίζουν να κολυμπούν όλο και περισσότερο... Φυσικά αυτό συμβαίνει όταν βρίσκονται σε γεννήστρα ή ξεχωριστό ενυδρείο... Όταν βρίσκονται σε ενυδρείο με μεγάλα, αναγκάζονται να κολυμπούν σχεδόν συνέχεια απ' την πρώτη στιγμή για να μη φαγωθούν...

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετές ώρες που γεννήθηκαν. Από το πρωί. Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είναι τα ψαράκια που έχεις? Η γκαπίνα αφού γέννησε πριν τόσες ώρες, μπορείς να τη βάλεις πίσω στο ενυδρείο, δε χρειάζεται να ταλαιπωρείται άλλο... Εξάλλου η γέννα μάλλον τελείωσε... Φίλε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τα μωρά, ίσως απλά να είναι ακόμα κουρασμένα. Δεν είναι κανόνας ότι σε δυο ώρες θα κολυμπούν... Άφησέ τα σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί δες και ξαναπές μας. Μην ταϊσεις (ελπίζω να μην το έχεις κάνει ήδη), διότι τα μωρά τρώνε την επόμενη μέρα για πρώτη φορά...

Τέλος, διάβασε κάποια θέματα στην κατηγορία αυτή, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, για να σου λυθούν οι όποιες απορίες μπορεί να έχεις ή ρώτα ότι θες άφοβα. ^_^ Απ' ότι καταλαβαίνω είναι η πρώτη σου γέννα γκάπυ.

Καλή επιτυχία και μην αγχώνεσαι...!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η 1η γένα guppy είναι :buttrock: Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα τη βάλω στο μεγάλο ενυδρείο που έχω. Πρέπει να είχε δύσκολη γέννα και τα μικρά πρέπει να είναι ταλαιπωρημένα. Γύρω στα 5 μωρά είδα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη τροφη για το μεγαλομα των νεογνων γκαππυ ειναι η αρτεμια!!!

Υ.Σ.:Καλο μεγαλομα και σου ευχομαι και πολλες ακομα επιτυχημενες αναπαραγωγες...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εχεις βαλει κανενα φυτακι μεσα στο ενυδρειο για να κρυβονται τα μωρα σου. Μην την βαλεις μεσα στο αλλο ενυδρειο θα σου κανει κι αλλα. Μια γεννα μπορει να διαρκεσει ακομη και 48ωρες γι αυτο εχε το νου σου

Τα μικρα πολλες φορες κρυβονται στο χαλικι αν δεν εχουν αλλη επιλογη μην σε ανησυχει αυτο μην τα ταισεις να περασουν πανω απο 24 ωρες , εγω τα ταιζψ μετα απο 2 μερες και ολα ειναι οκ.

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή βλέπω 3 μωρά στο μικρό ενυδρείο. Μέρα με τη μέρα κινούνται περισσότερο.

Η μητέρα Guppy δυστηχώς μετά τη γέννα μετά από 2-3 μέρες απεβίωσε. Πρέπει να είχε ταλαιπωρηθεί πολύ, το σώμα της είχε σχεδόν παραμορφωθεί. Έχω όμως 2 άλλα θηλυκά τα οποία σύντομα θα γεννήσουν κ αυτά. Στο μικρό ενυδρείο που έχω τα μωρά έχει φίλτρο βυθού, το οποίο όμως έχω σταματήσει μην τυχόν και μου ρουφήξει τα μικρά. Απλά θα κάνω αλλαγές πιο συχνά.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο με τα μικρα ποσα λιτρα ειναι???Δεν εχει φιλτρο???Βαλε φιλτρο αερος αν δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Είναι 5 λίτρα. Έχει φίλτρο βυθού αλλά το έχω απενεργοποιήσει. Τι είναι το φίλτρο αέρος;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν αυτο ή αυτο

Γενικα υπαρχουν πολλα τετοια φιλτρα στην αγορα.Πρεπει να πας σε ενα πετσοπ και να ζητησεις φιλτρο αερος για τα λιτρα σου...Δουλευουν με αεραντλια και ειναι πολυ καλα για ενυδρεια με νεογνα...Και δεν ρουφαν τα νεογνα...

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο βυθου δεν προκειται να σου ρουφηξει τα μωρα απλα γυρισε την εξοδο προς το

τζαμι,βαλτο να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...